Maddi Yardım

Öğrencilere Para Yardımı Devlet Desteği Haziran 2021

2021 eğitim öğretim yılında pandemi döneminde okulların uzaktan eğitim ile devam etmesiyle her ne kadar öğrenciler evden eğitim görse de öğrenciler burs başvurularına ve öğrenim yardımlarını almaya devam ediyor. Öğrencilere para yardımı veren kurumlar arasında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan öğrenim yardımı, insan vakfı gibi yardım kuruluşlarının aylık verdiği burslara başvurular yapılarak para yardımı alınabileceği gibi muhtaç ailelerin çocuklarına sağlanan Sosyal Ekonomik desteği olan SED yardımı da verilmeye devam etmektedir. Okul yardım parası nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır tüm merak edilenler tüm detaylı bilgiler Öğrencilere Para Yardımı içeriğimizde yer almaktadır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim görenler öğrencilerimiz için 2 bin 317 TL, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 TL ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Şehitlerimizin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına toplamda 63 milyon TL eğitim ve öğretim yardımı yapılacağı açıklandı.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Devlet öğrencilere para yardımı olarak aylık öğrenim yardımı adı altında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından  Ekonomik Sosyal Destek yardımı olarak verilen SED yardımlarının ödemeleri ile öğrencilere aylık olarak veriliyor.

Korona virüs salgını sürecinde birçok maddi yardım desteği de veriliyor. Bu yardımlardan bazıları da öğrenciler için yapılıyor. Devlet tarafından SYDV ‘ler tarafından şartlı eğitim yardımı ŞEY adı altında kızlar için 75 TL , erkek öğrenciler için 50 TL olmak üzere destek veriyor. Öksüz ve yetim binlerce öğrenciye ise aylık 150 TL verilmektedir. Bu yardımların yanında yine öğrencilere SED yardımları da yapılmaktadır. SED yardımları da öğrencilere sağlanan devlet desteğidir. Ayrıca devlet  çocuğunu okutmakta zorluk çeken ailelere maddi destek paketi hazırlıyor. Bu desteğin miktarı ise aylık 684 lira ile 821 TL. arasında değişiyor.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı Sosyal Ekonomik Destek hizmetleri kapsamında ekonomik zorluk yaşayan ve çocuklarını okutmakta zorluk çeken ailelerin çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik desteklerdir. SED yardımı okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilir. Ülkemizde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca her yıl belirlenen limitlerde yapılmaktadır. SED yardımı miktarı ise Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen memur kat sayısına yapılan zam oranlarına göre belirlenmektedir. Bu yıl için geçerli ola katsayıya göre verilecek para yardımı öğrencilere şu şekilde yapılmaktadır.

SED Yardımı 2021 Miktarları
Okul öncesi eğitim için  %50 oranında 787,48 TL
İlköğretim için %75 oranında, 1181,23 TL
Orta öğretim Sed yardımı %80 oranında, 1259,97 TL 
Orta öğretim okula devam etmeyenlere %50 oranında, 787,48 TL
Yüksek öğretim için %90 oranında 1417,47 TL olup, 
Bakımdan ayrılan gençlere %40 oranında 629,99 TL. verilmektedir.

Detaylar.

Sed paraları yattı mı ödemeleri ne zaman öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde görev yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan SYDV tarafından zor durumda olan ailelerin çocuklarına eğitim ve öğretim için para desteği sağlanmaktadır. Bu yardıma zor durumda bulunan çocukların velileri şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar şunlardır;

 • Okuyan çocuğun hangi okulda okuduğunu gösterir okul müdürlüğünden alınan öğrenim belgesi,
 • Okul parası yardım isteğini içeren ve  öğrencinin anne babası ve velisi tarafından doldurulup imzalatılan başvuru dilekçesi belgesi,
 • Öğrenciye ait ve anne babası ve velisinin kimlik fotokopileri,
 • Ailenin maddi durumunu gösteren Gelir Tespit Belgesi
 • Başvuru akabinde Kaymakamlıklara bağlı SYDV mütevelli heyeti arasında yapılan toplantılarda başvurular görüşülür ve vakfın bütçe olanakları kapsamında çocukların, kitap, kırtasiye, okul servisi ve benzeri maddi giderleri karşılanır.
 • Ödemeler aylık olarak yapılır ve geçici yardımdır.

Okuyan Öğrencilere Burs Başvuruları

Burs başvuruları özel okullarda eğitim gören öğrencilerin haricinde eğitim gören öğrencilere verilen devlet desteğidir. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan özel okullara sağlanan desteklere ek olarak sınavlardan başarılı olan öğrencilere verilen desteklerdir. Ortalama yıllık gideri 20 bin lira olan bir okula destekler ile giren öğrenciler ortalama yıllık gideri 20 bin lira olan bir okula destekler ile girebilen öğrenci her dönem için ortalama 3.000TL ila 4.000 TL destekler haricinde para ödeyerek öğrenim görmektedir.

Özel okullarda okuyan okul öncesi eğitim öğrencilerine, ilk okul ve temel lise seviyesindeki ve orta okul ve diğer lise öğrencilerine ise bu yıl dönem olmak üzere burs ödemeleri değişen oranlarda yapılmaktadır.

Burs Veren Kurumlara Başvurular

Öğrencilere para yardımı yapan ve burs veren kurumlara burs başvuruları başladı. Burs talebini iletebileceğiniz ve bağış yapabileceğiniz kurumlar şunlardır;

Kızılay Burs Miktarı
 • Türkiye Girişimcilik vakfı burs yardımlarını incelemek için tıklayınız.
 • Öğrenim Kredisi KYK burs başvurularınızı yine e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.
 • Sütaş eğitime destek bursu veriyor. Eğitime destek burs başvurusunu buradan yapabilirsiniz. Sütaş eğitime destek burs detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.
 • Toplum gönüllüleri vakfı burs başvurusu için tıklayınız.
 • Türkiye bursları burs talebinizi buradan iletebilirsiniz.
 • Ank Vakfı burs başvurularını buradan yapabilirsiniz.
 • Süreyya Ağaoğlu Çocuk vakfı aylık 600 TL burs veriyor. Lisans , Tezli Yüksek Lisans ve Üstün Başarı Lisans Burs başvurularını yapabileceğiniz başvuru formlarını buradan doldurabilir tüm detayları öğrenebilirsiniz.
 • Dosab burs başvurularını buradan yapabilirsiniz.
 • TOÇEV çocuklarının ailelerine Korona desteği detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Corona Kahramanlarına Vefa Fonu Burs Başvuruları Başladı

TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu bursu veriyor.

 • İlk ve orta öğretim için 300 TL 9 Aylık (Ekim-Haziran)
 • Yüksek öğretim için 700 TL 9 Aylık (Ekim-Haziran) dönemleri için sağlanacak olan bursların başvuruları başladı.

Koronavirüs nedeniyle sağlık çalışanı olan anne ve babası ölen çocuklara sağlanacak olan bursların miktarları ise;

 • Mesleki Orta Öğretim 300 TL
 • Üniversite 700 TL
 • Yüksek Lisans 1.100 TL
 • Doktora 1.400 TL olarak yapılacaktır.

Burslar 2021 öğretim yılında başlayacaktır. Vefa fonu burs başvurularında  bulunabilmek için gerekli şartlar ise şunlardır;

 • Koronavirüs salgını sebebiyle öğrencinin anne ya da babanın vefat etmiş olması şartı ile burs sağlanacak olan burslar TEV’in yurt içi bursları ile aynı sürede 9 aylık olarak 2021 eğitim öğretim dönemleri aralığında sağlanacaktır.
 • Bursa başvuru yaş şartları da belirlenmiş olup 3 yaştan itibaren; okul öncesi, ilk-ortaöğretim ve yükseköğretim için bursa başvuruları kabul edilecektir.
 • İlk yıl sadece eğitime devam şartı aranacaktır. İkinci yıl eğitim-öğretim döneminde bursun devamı TEV Burs Yönetmeliği’ne göre fonla ilgili yürütme kurulu kararları ışığında geçerli olacaktır.
 • Başvurular buradaki başvuru linkinden yapılacaktır.
 • Burs başvurusu hakkında bilgi almak isteyenler [email protected] üzerinden bizlerle iletişime geçebilirler.
TEV korona kahramanlarına vefa fonu bursu başvuruları

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı Başvuruları

İBB tarafından burs almaya muhtaç olan 30 bin öğrenciye 2021 eğitim ve öğretim döneminde burs verileceği açıklandı  15 Eylül itibariyle başlatılan bursların başvuruları 14 Ekim’e kadar devam edecek.  Burs başvuruları https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruGiris.aspx linki üzerinden alınacak İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı başvuru formuna TC kimlik numarası, ad, soyad anne baba TC kimlik numaraları yazılarak gerçekleştirilecektir.

Öğrencilere Para Yardımı 2020
İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

İBB tarafından ihtiyaç sahibi 30 bin öğrenciye sağlanacak olan burs miktarı ise 2021 döneminde yıllık miktar olarak her öğrenciye 3 bin 200 TL yapılacaktır.

Burs başvurularını yapan ailelerin maddi durumları incelendikten sonra onaylanması halinde burs verilecektir. İBB tarafından eğitim yardımı geçtiğimiz yıl Aralık ayında 1200 TL, Şubat ayında 1000 TL, Mayıs ayında 1000 TL olarak ödenmişti. İBB bursundan yararlanmak isteyenler başvuru için gerekli belgeleri araştırmaktadır. Burs başvuruları şartlarını açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu projesinden faydalanmak isteyenlerin araştırdığı başvuru şartları ise;

 • TC. vatandaşı olmak,
 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da yaşıyor olması,
 • İBB Genç Üniversiteli Eğitim yardımı Önlisans veya Lisans öğrencileri verileceğinden yüksek öğrenim görüyor olmak,
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf Özel üniversitede %100 burslu okuyor olmak,
 • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak şartları aranmaktadır.

Eğitim Öğretim Yardımı Talebi e-Devlet

Okuyan öğrencilerin eğitim ve öğretim yardımı başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekleri biliyor musunuz? E-devlet üzerinden SGK kurumu sayfasına giriş yaparak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden eğitim öğretim yardımı taleplerinizi geçerli e-devlet şifreniz ile birlikte buradan kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğitim öğretim yardımı e-devlet başvuruları; şehit, gazi ve vazife malüllerine veya çocuklarına yılda bir kez ödenen eğitim yardımı için talepler değerlendirilir.

Öğrencilere Para Yardımlarını Kimler Alabilir?

Öğrencilere sağlanan para yardımlarını almak için TC vatandaşı olmak, ekonomik açıdan güçlük çekiyor ve çocuğun eğitim giderlerini karşılayamıyor olmak ön şarttır. Ödemeler ailelerin ekonomik durumlarında göre düzenlendiğinden ekonomik açıdan durumu iyileşen, ek gelire sahip olan ve sigortası olan ailelerin öğrenci destekleri de otomatik olarak kesilecektir. Aileler bu yardımlara bir kez başvurabilir ve destek alan ailelerin durumları Kaymakamlıklara Bağlı SYDV ler tarafından 6 ayda bir kez olmak üzere denetleme yapılarak rapor hazırlanmaktadır. Hazırlanan raporlarda aile yardımlarının yeniden verilmesi yada sonlanmasına karar verilir.

Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının okuyan çocuklara yardım adı altında verilen destekler verilir. Lise ve üniversite okuyan  öğrencilere asgari 456 TL. en yüksek ise 821 TL. maddi yardım yapılır. Verilen bu destekler sadece okuyan öğrencilerin okul masraflarını karşılaması için verilir. Bunun haricinde ailelerin geçimini sağlamaları için verilmez. Ekonomik olarak zorluk içinde yaşayan  aileler geçimini sağlamak amacıyla maddi desteğe ihtiyaç duyuyorlarsa maddi destek için ve Kaymakamlıklara başvuru yaparak SYDV’ler tarafından maddi destek alabilirler. Öğrencilere sağlanan destekler icra yoluyla kesilemez ve ödemeler icra işlemi uygulanamaz. Öğrencilere sağlanan bu maddi destekler kişinin durumunun düzelmesinin tespit edilmesi durumunda 6 aylık süre içinde derhal kesilir.

Öğrencilere sağlanan maddi destekler için başvuru şartlarını taşımayan kişilerin ve yanlış beyanda bulunarak haksız ödeme alanlara sağlanan destekler yasal faizleri ile birlikte tahsil edilir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu