Eğitim Destekleri

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 Dönemi Başvuruları Haziran

2021 eğitim öğretim yılı için bir çok özel okul devlet teşviki vererek çok sayıda öğrencinin daha uygun fiyatlarda okul kayıt işlemlerini gerçekleştirmektedir. Özel okullarda eğitim gören öğrencilerin geleceği daha parlak olarak görünmüş olduğu için çok sayıda aile çocuklarının özel eğitim alması için çırpınmaktadır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak bu gün siz değerli okurlarımız için Özel okul devlet teşvikleri 2021 şartları nelerdir? Burslar ve devlet destekleri ne kadardır? Başvuru tarihleri gibi başlıkları değerlendirerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 (Henüz Kesinleşmedi)

2021 eğitim öğretim yılı teşviklerin devam edeceği söyleniyor. Milli Eğitim Bakanlığının geçen dönem yapmış olduğu bu açıklamanın ardından ise özel okullar devreye girerek teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihlerini belirlemiştir.  Teşvik için başvuru yapacak olan öğrencilerin talepleri ise MEB tarafından belirlenen tarihlerde yapılacak.

2020 Eğitim Öğretim yılında geçen dönem olduğu gibi 74 bin den fazla öğrencinin devlet teşviklerinden yararlanabileceği ve özel okullara kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri değerlendiriliyor.

Özel Okul Devlet Teşvikleri şu şekilde;

Eğitim Alanı Kontenjan Eğitim Yılı
Okul öncesi eğitim 6 bin öğrenci 2020 Yılı
İlkokul 15 bin öğrenci 2020 Yılı
Ortaokul 15 bin öğrenci 2020 Yılı
Lise 15 bin öğrenci 2020 Yılı
Temel Liseler 24 bin öğrenci 2020 Yılı
tablo 2020 için düzenlenmiştir.

Yukarıda bir tablo yardımı ile paylaşmış olduğumuz alanlarda alınacak öğrenci sayılarını siz değerli okurlarımız için değerlendirmeye aldık. Bunlar net olmayan tahmini değerlerdir. Asıl bilgi MEB’den alınabilir.

Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?

2020-2021 Yılında Devleti Özel Okul Teşvikleri Ne Kadar?

Özel Okul Devlet Destekleri Ne kadardır? merak ediliyor. Özel okulların öğrenciler için sunmuş olduğu devlet teşvikleri toplamda 3 bin lira ile 4,610 TL. arasında değişiklik göstermektedir. Özel okul devlet desteklerini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

Özel okul teşvik ödemeleri 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında her bir öğrenci için 3.000 TL ile 4.610 TL arasında değişim göstermektedir. Buna göre Özel Okul Devlet Teşvikleri 2021 yılında aşağıdaki gibidir;

 • Okul öncesi (anaokulu) alanında eğitim alacak öğrencilere toplamda verilecek özel okul teşviki öğrenci başına 3 bin 290 TL olarak hesaplanmıştır.
 • İlkokulda eğitim alacak öğrencilere toplamda verilecek özel okul teşviki öğrenci başına 3 bin 960 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Ortaokulda eğitim alacak öğrencilere toplamda verilecek özel okul teşviki öğrenci başına 4 bin 610 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Temel lisede eğitim alacak öğrencilere toplamda verilecek özel okul teşviki öğrenci başına 3 bin 960 TL olarak hesaplanmıştır.

Özel Okul Teşvik Şartları Nelerdir?

Özel okulda eğitim almak isteyen öğrenciler için devletimiz teşvik vererek çok sayıda ailenin rahatlamasını sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin aşağıda paylaşmış olduğumuz maddelere uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Okul öncesi eğitimde 2014 tarihlerinde veya arasında doğmuş olmak,
 • İlkokul birinci sınıflarda belirli başarıya sahip olmak,
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde geçtiğimiz yılın tarihi itibariyle ortaokul veya imamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken yıl sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Resmî/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmalıdır.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu için tıklayınız.

Özel Okul Bursları

Özel okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için bir çok okul burs imkanı sağlamaktadır. TEOG puanı yüksek olan öğrenciler için sağlanan burs yardımları KYK bursu olmamaktadır. Burs desteğinden faydalanacak olan öğrenciler tamamen okulun kendi bütçesinden ayırmış olduğu destekten yararlanabileceklerdir.

2021 Eğitim Öğretim yılında Özel okulların vereceği tahmin edilen burs oranları aşağıda yer almaktadır.

 • TEOG 490 ile 500 arası %100,
 • TEOG 480 ile 489 arası % 75,
 • TEOG 425 ile 459 arası % 50,
 • TEOG 375 ile 399 arası% 30 burslu okuyabileceklerdir.

Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama e-Devlet

Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama yaparak devlet teşviğinin yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Devlet Teşvik Tarihleri

Özellikle liseye geçiş esnasında Okul puanına göre Anadolu liselerine giriş yapamayacak olan öğrencilerin velileri, çocuklarını özel okullara göndermek istemekteler. Bu doğrultuda ortalama 10 bin lira civarında olan özel liseler için devletten 5 bin lira civarında destek alınabiliyor. Bu destek için özel okul size yol gösterebiliyor. Yapılan başvuru neticesinde bir puanlama sistemi yapılıyor. Daha önce teşvik almak kolay olsa da zor olacağından bahsediliyor. Puanlama da aranan hususlardan bazıları;

 • Ailede kaç öğrencinin okuduğu (başka öğrenci varsa ve maaş tek ise çıkma ihtimali yüksek)
 • Ailenin toplam belgeli geliri,
 • Ailenin nüfusu,

Eğer çocuğunuzu özel liseye veya diğer okullara vermeyi amaçlıyor iseniz, teşvik yok gibi düşünmenizi tavsiye ederiz. Zira eğer talebiniz kabul görmez ise şartlarınız zorlaşacaktır. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş adlı haberimize göz atın!

TAVSİYE EDİLEN BENZER KONU: DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI

Başvuruda doldurulması gereken taahhütname örneğini; Özel okul teşvikleri gelir beyan taahhütnamesi bağlantısından, Resmi Gazete’de yayımlanan puanlama çizelgesini devlet teşvik puanlama listesi linkinden indirebilirsiniz.

Verilecek olan destek şartları ve başvuru koşulları hakkında MEB tarafından yayınlanan kılavuzu inceleyebilirsiniz.

2021 yılı için başvuru tarihleri henüz netleşmemiştir. Başvurular hakkında kesin bir bilgi elimize ulaştığında sizleri de bilgilendireceğiz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu