Yeni İş Fikirleri

Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler (Günlük Kazanç Miktarları) 2 Temmuz 2021

En çok tercih edilen iş fikirleri arasında yer alan pazarda tezgah açmak bulunmaktadır. Günümüzde pazarcılıktan zengin olduğundan bahsedilen birçok esnaf mevcuttur. Giyim, sebze ve meyve üzerinden açacağınız tezgah ile geçiminizi sağlayabilirsiniz. Üstelik herhangi bir ustalık belgesine de ihtiyacınız bulunmamaktadır. Geçmişten günümüze kadar uzanan en kazançlı ve en köklü meslek dalları arasında yer almaktadır. Hiçbir şekilde tecrübeniz olmasa dahi, günlük, haftalık ve aylık olarak kazanabilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz. Fakat pazarcılığa başlamak için bir tezgah kiralamanız gerektiği aşikar. Peki pazar tezgahı açma fiyatlarından haberiniz var mı? Bu konuda sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler nelerdir, pazarda tezgah nasıl açılır, gerekli evraklar nelerdir, Pazarlarda Satış Yerlerinin İşletilmesi için yapılması gerekenlerin neler olduğunu, sosyete pazarı, bit pazarı, sebze ve giyim pazarlarında günlük kiralama tutarları ile günlük kazancının kaç para olduğunu inceledik. Pazar yeri satın almak mantıklı mı? diye düşünüyorsanız yazımızı hemen inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Pazar Tezgahı Nasıl Açılır?

Esnaflık çok eski zamanlardan beri içimizde olan bir meslektir. Çoğumuzun esnaflıkla bir şekilde yolu kesişmektedir. Yıllar geçtikçe çoğu şehrimizde kapalı pazar alanları açılmış olsa da belirli günlerde belirli yerlerde, sokak aralarında, caddelerde kurulan açık pazarlar varlığını devam ettirmektedir. Ama her mal alıp gelen pazara tezgah açıp satış yapabilir mi?

Pazarda tezgah açmak Türk milleti için çok eskilerden gelen bir kültürdür. Gerek kendi el emeğini satarak gerek yetiştirdiği ürününü satarak gerekse satın alıp sattığı mal ile para kazanan esnaf sayımız oldukça fazladır. Özellikle kırsal kesimde yaşayan insanlar için pazarlara çıkmak vazgeçilmez bir geçim kaynağıdır. Peki bu iş çok para kazandırıyor mu? Tüm işlerde olduğu gibi bu sektörde de ürün yelpazesi, tezgahın açılacağı yer öncelikli etmenlerdir. Bunların yanı sıra pazarda direkt satış yapıldığı için malın kalitesi çok önemlidir. Çünkü her haftanın belirli günlerinde pazara çıkacak olan esnaf satışlarında kalıcılığı sağlamak istiyorsa kaliteden ödün vermemelidir. Müşteriler kaliteye önem verdiği kadar fiyat, güler yüz ve samimiyet konularında da oldukça hassastırlar. Pazara çıkıp saatlerce gezerek uygun ürünü almak isteyen müşteriler paralarını çöpe atmamak için ince eleyip sık dokumaktadırlar. Gittikleri tezgahlardan kendilerine güler yüzlü davranmasını ve samimi olmasını beklemektedir. Nedir bu samimiyet? Örneğin bir miktar mandalina almak için bir tezgaha yaklaştınız. Tezgahın önündeki mandalinaların güzelliği dikkatinizi çekti ve almak istediniz. Ama satıcı arka taraftan öndeki mandalinalara hiç benzemeyen ve düşük kalitedeki mandalinaları poşete doldurup size vermektedir. Bu samimiyetsizlik müşteriyi direkt kaybetmeye neden olacaktır.

Konular: [gizle] Pazar Tezgahı Nasıl Açılır?
Pazar Yeri Nasıl Kiraya Verilir?

Yıllar geçtikçe her işte olduğu gibi pazarcılık hususunda da kurallar geliştirilmiştir. Satış yapmak isteyen kişi kafasına göre malını getirip istediği yere yerleşerek satış yapamamaktadır. Belediyeler satıcılara ve müşterilere gerek açık pazar gerekse kapalı pazar imkanlarını sunabilmektedir. Kapalı pazarlar özellikle kış aylarında satıcılar ve müşteriler için avantaj olabilmektedir. Ama diğer yandan da açık pazarların geçmişten gelen nostaljik bir havası bulunmaktadır. Peki bu açık ve kapalı pazarlarda düzen nasıl kuruluyor? Bu düzeni kim belirliyor? Pazarlarda düzen kurulması karmaşıklığın önüne geçmek ve modern bir görünüm sağlanması için belediye tarafından yönetilmektedir. Kapalı pazarlar için yerler net bir şekilde ortadadır. Açık pazarda ise belirtilen semt, mahalle, cadde ve sokaklar belediye tarafından belirtilmektedir. Dolayısıyla Pazar tezgahı kurmak isteyenlerin belediyelere müracaat etmesi gerekmektedir.

Pazarlarda Satış Yerlerinin İşletilmesi

Pazarda satış yerlerinin işletilmesine dair işlemler belediye encümeni tarafından yapılmaktadır. Açık pazarlardaki satış yerleri tahsis yoluyla işletilir. Kapalı pazarlardaki satış yerleri belirli süreli sınırlı hak tesisi yöntemi kullanılarak kiralama yöntemiyle de yapılmaktadır. Tesis edilen sınırlı hak tapu kütüğüne tescil edilir ve süresi on yılı geçemez. Tahsis işleminde ilgili belediye sınırları içinde bulunan diğer pazar yerlerinde satış yerleri bulunmayanlara, sınırlı hak tesisi işleminde ise ilgili belediye sınırları içinde ikamet edenlere öncelik verilmektedir. Aynı pazar yerinde bir kişiye doğrudan veya dolaylı olarak en fazla iki adet satış yeri verilebilmektedir. Ayrıca benzer ürün grupları aynı mevkilerde olmaktadır ve bu da belediye tarafından kararlaştırılmaktadır.

Belediyeden Pazar Tezgahı Nasıl Kiralanır? 

Pazarda satış yapacaklar için elbette satış yeri ve ürün gerekmektedir. Ama mevzuatın tamamlanması için sadece bunlar yetmemektedir. Satış yapacak kişiler için de gerekli şartlar bulunmaktadır.  Bu şartlar aşağıda genel olarak listelenmiştir. Ayrıca pazarda satış yapabilmek için gerekli mevzuata linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Sebze, meyve ya da belediyece izin verilen diğer gıda veya ihtiyaç gereçlerinin satışı ile uğraşmak,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak,
 • Vergi mükellefi olmak,
 • Başvuru tarihinden önceki yıl içinde belediye tarafından hakkında tahsis iptal/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak,
 • Üretici olan satıcılarda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan kayıtlarla ilgili sisteme kayıtlı olmak gerekmektedir.

Pazar Tezgahı Açma Fiyatı Nedir? (Satılık, Kiralık)

Pazar tezgahları satılık ve kiralık olarak ayrılmaktadır.

 • Kiralama fiyatları 400 TL’den 5.000 TL’ye kadar görülmektedir.
 • Satılık bir pazar tezgahının fiyatı ise küçük çaplı pazarlar veya ilçelerde 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar satışı verilir.
 • Büyükşehirler de ise bu fiyatlar daha da artış göstermektedir.
 • Ortalama 20 bin TL’den başlayıp 200 bin TL’ye kadar bu fiyatları görebilirsiniz.
 • Ancak şehirlere ve pazarın çapına göre bu fiyatlar değişiklik gösterir.

Pazarda Tezgah Açmak İçin Gerekenler

Pazarda tezgah açmak için gerekenleri öğrenmelisiniz. Öncelikle pazarda tezah açabilmeniz için mutlaka İşletmenizin Sıhhi Müesseseler Sınıfında Yer Alması gereklidir. Buna göre Pazar Yeri Mülk Sahibi Olmak için Belediyeden İstenen Evraklar;

 • Pazar yeri sahibine ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • T.C Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Belediyeye ödenecek borç bulunmadığına dair belge
 • Pazar yeri sahibi olacak kişiye ait ikametgah belgesi
 • Meslek odası sicil kaydı
 • Pazar yeri için düzenlenen talep dilekçesi
 • Pazar yeri şartnamesi ve yönetmeliği hükümlerine uyulacağına dair sözleşmelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vergi Dairesinden Pazar Tezgahı İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Pazarcılar için vergi adlandırılması Basit Usul vergi yöntemiyle adlandırılır. Bu işlem için vergi dairesinin sizden istediği evrakları tamamlayarak tezgahınızı açabilirsiniz. Bu evraklar;

 • İşe Başlama Beyannamesi
 • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 • Varsa ticari faaliyette kullandığınız araç ve araca ait noter satışı, fatura
 • Pazar tezgahının kira kontratı ve pazar yerinin size ait olduğuna dair belediyeden alınan emlak değer belgesi

Bu belgeler ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Pazarcılık Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Pazarda tezgah açmak için ilk olarak ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Tezgah kurulumu için gerekli malzemeleri de bu yönde tespit edebilirsiniz. Örneğin bir tezgahta yalnızca tek çeşit bir meyve ya da sebze satmak için gerekli olacak tezgah boyutu ve seçenekleri ile tekstil sektöründe bay, bayan ve çocuklara özel yapacağınız satışlar için gerekli tezgahlar bir olmayacaktır. Belirli durumlara göre;

 • Şemsiye
 • Çadır
 • Katlanabilir tezgah
 • Gıda üzerine satış yapılacaksa tartı
 • Hesap makinesi
 • Para çantası
 • Sehpalı masa
 • Portatif masa
 • Masa örtüleri
 • Askılıklar
 • Giyim sektöründe tepeye asılacak kıyafetlere yetişmek için sopa
 • Para etiketleri
 • Giyim üzerine bir tezgah kurulumu yapılacaksa deneme kabini koyulması gereklidir.

Yukarıda belediyeden pazarda tezgah açmak ve pazar tezgahı nasıl kiralanır başlığı altında pazarda satış yeri açmak, pazarda tezgah açmak ve satış yapabilmek için gerekli mevzuatlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu mevzuatların dışında satış yapacak kişilerin çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunlar tezgah, gerekli ise çadır, sandıklar, koliler, tartım aleti, poşet ve bol bol bozuk paradır. Bunlardaki hijyenlik kurallarına dikkat edilmeli ve tartım aletlerini belirtilen zamanlarda kontrollere götürülmedir. Pazarda satış yapabilecek bir diğer iş grubu ise simitçilik mesleğidir. Bu konuda detaylı bilgiyi simit tezgahları nasıl alınır adlı yazımızdan öğrenebilir ve bahsedilen bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Pazar Tezgahı Satın Alma
Pazarcıların Kazancı Aylık Ne Kadardır?

Pazar Yeri Nasıl Kiraya Verilir ?

Bağlı olduğu belediyeye müracaat ederek gerçekleşen kiralama sürecinin ilk şartı pazar yeri bulunan kişinin pazarcılık yapamayacak olmasıdır. Pazarcılık yapamayacak kişilerin pazar yerlerini, belediye tarafından belirtilen ücretler karşılığında esnafa kiraya verebilir. Ancak belediyenin belirlediği ücretle kiralanır kişinin kendi kira ücreti belirlemesi yada belediyenin belirlediği ücretten üstü bir kira bedeli sunacak olması mümkün değildir. Belediye tarafından belirlenecek olan kira bedelini belirleyen etmenler ise pazarın bulunduğu semte, tezgahın pazarın içerisindeki konumuna ve büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Pazar yeri kiralayacak kişiler bakıldığında AVM’lerde dükkan alıp satanlara göre daha avantajlıdır. Çünkü pazar yeri bulunan bir kişi kiraladığı tezgahtan 5-6 yıl içerisinde maliyet ve masraflarını karşılamaktadırlar. Kiraya verecek mülk sahibinin bilmesi gereken pazar yeri kullanım şartları ise şu şekilde listelenebilir;

 • Belediyenin belirlediği saatler dışında mal kabulü olmamaktadır.
 • Pazar tezgahına belediyeden herhangi bir izin almadan ekleme veya en ufak bir değişiklik yapamaz.
 • Bulunduğu tezgah dışında geçiş yollarında mal tanıtımı ve mal satışı yapamaz.
 • Satın alınan tezgahın satın alınan kişinin başında durması ve kullanması gerekmektedir.
 • Pazar yeri hakkında belediyeden temin ettiği tanıtım levhası gözle görülür bir yere konulması gerekmektedir.

Pazarda tezgah açmak isteyen kişinin “Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik“ çerçevesinde belirlenen koşullara uygunluğunun tespiti sonrasında pazar yerini devretme, kiraya verme veya trampa yapma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişinin hastalık, kaza geçirme ve vefat etme gibi durumlarda ilgili belediye pazar yerini mirasçılara devretmektedir. İlgili yönetmelikte pazar yeri sahibinin vefat etmesi durumunda pazar yeri devrinin mirasçıların arasında anlaşma yolu ile gerçekleşmektedir. Mirasçı pazar yeri sahibinin vefatı ardından 3 ay içerisinde belediyeye müracaatta bulunması gerekmektedir.

Beş yıl süreyle sahip olunan pazar yerlerinde devir işlemi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Pazarcıların Günlük ve Aylık Kazançları

Pazarcıların elektrik, su, güvenlik, gaz gibi bakım giderleri yoktur. Bu durumdan dolayı maliyeti çok düşük olduğu için kazancıda fazladır. Gıda ve giyim fark etmeksizin kazancınız neredeyse %90 olacaktır. Tabi bu durumda en önemli şey malın alış fiyatıdır. Bu nedenle sebze ve meyvelerinizi, toplu satılan meyve ve sebze hallerinden alabilirsiniz. Giyim üzerinden aldığınız ürünlerinizi kilo özelliği ile toptan satın almayı tercih edebilirsiniz. Genellikle giyim üzerine alınan toptan yerlerden biride İstanbul’ dur. Unutmayınız! 🙂

Ortalama bir pazarcı patatesin kilosunu 3 TL üzerinden vermiş olsa bir gün de 300 kg patates satar ise 900 TL bir satışı olacaktır. Aylık ise bu fiyat üzerinden 9 bin TL gibi bir gelire sahip olacaktır. Bu durumda kaliteli malzeme ve bol müşteri size çok paralar kazandıracaktır.🤩

Pazarda Tezgah Kiralamak Ne Kadar?

 • 2 metre tezgah 300 TL
 • 4 metre tezgah fiyatı 500 TL
 • 6 metrelik alanı kaplayan pazar tezgahı 700 TL
 • Ön ve arkayı kapatan tezgahlar 1.000 TL

Pazarda tezgahlar ortalama olarak bu fiyatlara kiralanmaktadır. Bu fiyatlar tahmini olarak belirlenmiştir. Hangi şehirde ve bölgede tezgah kiralayacağınıza bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olacaktır. Şehirde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda tezgah kiraları daha fazladır. Pazarın kalabalık olması durumu, kazancınızı artıracağından, tezgah kiralarını da artıracaktır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu