Maddi Yardım

PTT Devlet Elektrik Faturası Yardımı Şartları (60-118 TL) Haziran 2021

Elektrik faturası devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların merak ettiği PTT Devlet Elektrik Faturası Yardımı Şartları (60-118 TL) nasıl alınır, faturanın kaç lirasını devlet ödeyecek uygulama 2021 yılında da devam edecek mi? vb. konular araştırılmaya devam ediyor.

2021 yılında Devletten Elektrik Faturası Desteği Devam Ediyor

Elektrik faturalarının 118 liralık kısmı devlet tarafından ödeniyor. ‘Dar gelirliye elektrik tüketim desteği‘ uygulaması 1 Mart 2019 tarihinde başlamıştı. 2021’de de devam eden uygulama kapsamında 2 milyondan fazla hanede, her ay ortalama 118 liraya kadar olan elektrik faturasını devlet ödüyor.

3 Ay Elektrik Faturaları Okunmayacak!

Pandemi nedeniyle vatandaşların zor günlerinde onlara destek olmak amacıyla yapılan yardım ve destekler yapılmaya devam ediyor. Yaşanılan bu süreçte elektrik, su ve doğalgaz faturaları nasıl ödenecek? derdini vatandaşlar üzerinden almak için devletimiz 3 Ay elektrik faturalarını okumama kararı aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan düzenleme ile elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay boyunca okunmayacak. Faturalar kıyasen fatura olarak düzenlenecek. Abonelerin geçmiş yılın tüketim oranlarına göre faturalandırma yapılacak. Bu düzenleme karantina nedeniyle okuma yapılamayan bölgelere uygulanacak.

PTT şubelerinden 2021 yılı itibariyle maddi yardıma ihtiyaç duyanlara aylık 118 TL. tutarında fatura yardımı yapılmaktadır. Bu yardım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından müjdelenen ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren fakir ailelere elektrik parası yardımı projesidir. Bu içeriğimiz de elektrik faturası yardımı için nereye başvurulur, şartları nelerdir, kimlere verilir gibi konulara değineceğiz.

Elektrik Faturası Yardımı Şartları Nelerdir?

Bu proje 28 Şubat 2019 Perşembe günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Projenin adı İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkındaki Karar olarak geçmektedir. Yardım şartlarını Resmi Gazete suretinden özetleyerek sizler için maddeler halinde yazacağım.

 • Elektrik faturası yardımının ilk şartlı hanenin maddi yardıma ihtiyacı olmasıdır. Bu kıstasın belirlenmesinde kişinin daha önce para yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Başvuru yapmış olması kıstastır.
 • T.C. vatandaşı olmak şarttır. Sosyal medyada duyulduğu gibi Suriyelilere bu yardımın yapılması Resmi Gazete de yayınlanan karara ters düşmektedir.
 • Fatura yardımı kişinin Sosyal Yardımlardan faydalandığı sürece verilir. Bu şart ise hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar cümlesi ile anlatılmıştır.

Elektrik Faturası Yardımı Kimler Alabilir? Kimleri Kapsıyor?

Yukarıda anlattığımız üzere bu destek;

 • Türk vatandaşı olan,
 • Sosyal Yardımlaşmadan yardım alan,
 • İhtiyaç sahibi olan
 • Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde ikamet eden

vatandaşlarımızı kapsamaktadır.

Devlet Elektrik Faturası Desteği Ne Zaman Başlayacak?

Proje Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi ve yürürlüğünün tarihinin ise 01 MART 2019 Cuma tarihi olduğu açıklandı. Bu kapsamda devlet desteğinden yararlanabilmek için, faturanızın geçmişe dönük 3 döneme ait olması gerekmektedir.

Geçmişe dönük 3 dönemin elektrik faturası içinde yardım yapılabileceği açıklandı.

Elektrik Faturası Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

AŞAMA 1: SYDV’dan YARDIM ALMIYOR İSENİZ; Başvuru sürecinin iki aşamalı olduğundan bahsedebiliriz. Zira ilk olarak Sosyal Yardımlaşmadan yardım almayan vatandaşların öncelikle buraya kayıt olmaları ve yardım talebinde bulunmaları gerekiyor. Başvuru esnasında gerekli belgeler ve formlar dolduruluyor. Sosyal Yardımlaşma Yardım Başvurusu isimli içeriğimiz de örnek bir kira yardımının nasıl alınacağı anlatılmış olup, eğer kaydınız yoksa bu içerikten başvuru aşamalarını madde madde öğrenebilirsiniz.

Vakıf talebinizi değerlendirecek ve eğer olumlu karar çıkar ise tarafınıza talebinize uygun olanak miktarlarda destek sağlanmaya başlayacaktır. Bunun sonrasında ikinci aşamada fatura ödemesi için PTT’ye başvuru yapacaksınız.

Eğer öncesinde yardımlardan yararlanan bir vatandaş iseniz haneniz için direkt olarak en yakın PTT şubelerine başvuru yapmalısınız.

Elektrik Faturası Yardımı Kaç Para Yapılıyor?

Resmi Gazete’de belirtildiği üzere yardımın üst limiti 150 Kv. ödeniyor. Bu yardım hanede ki kişi sayısına göre belirleniyor.  Buna göre;

 • Hane mevcudu 1 veya 2 kişi ise her ay 75 kilowattsaat,
 • Hanede 3 kişi yaşıyor ise 100 kilowattsaat,
 • 4 kişinin yaşadığı hanelere 125 kilowattsaat,
 • Eğer hanede 5 veya 5’ten fazla kişi yaşıyor ise 150 kilowattsaat yardım yapılacak.

Kilovatsaat üzerinden hane sayısına göre basit bir hesaplama yapmak gerekirse 2021 yılının 1. dönemine ait olmak üzere 2021 OCAK ayı ile HAZİRAN ayları arasında ödenecek fatura yardımları ve Kilowattsaat bedelleri hesaplanmıştır. Bu hesaplama ortalama olup, PTT’nin vereceği tutar esastır. Bu tablo beyan edilerek herhangi bir itirazda bulunulamaz. 2021 yılı HAZİRAN döneminden sonra elektriğin kilowatt/saat fiyatının artması durumunda yeni tutarlar üzerinden hesaplama yapılacaktır. Çünkü Resmi Gazete’de belirtilen yardım tutarı para olarak değil kilovat bazındadır.

2021 Elektrik yardımı ne kadar?

Destek miktarı, evde yaşayan kişi sayısına göre 59 lira ila 118 lira arasında değişiyor. Buna göre;

 • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (59.25 TL)
 • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (79 TL)
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (98.75 TL)
 • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (118.50 TL).

Tablo üzerinde göstermek gerekirse;

Hane/Kişi Sayısı Aylık Ödenen Harcama Kilowattsaat Fiyatı Harcanan Kilowat Fatura Yardım Miktarı
1 veya 2 75kWsa 0,537508 TL 40,3131 TL. 59.25 TL
3 kişilik hane 100kWsa 0,537508 TL 53,7538 TL. 79 TL
4 kişilik hane 125kWsa 0,537508 TL 67,1885 TL. 98.75 TL.
5 veya daha kalabalık haneler 150kWsa 0,537508 TL 80,6262 TL. 118.50 TL
2021 Elektrik yardımı ne kadar?

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu ve Şartları

 • Fatura yardımı almak isteyen vatandaş kimliği ve faturası ile birlikte PTT şubelerinden birine başvuru yapacaktır.
 • Başvuru esnasında kimliği ve elektrik faturasını ibraz edecektir.
 • Faturasının 01 MART 2019 tarihi ve öncesindeki 3 döneme ait olması gerekmektedir.
 • PTT Memurları tarafından kişinin talebine istinaden sistemden fatura yardımı yapılıp yapılamayacağı sorgulanacaktır.
 • Kişinin sistemde SYDV yardımları görüntülendiğinde ve yardım uygun görüldüğünde fatura yardımı yapılacaktır.
 • Yardım kişiye nakdi olarak elden verilmeyecek. Örneğin 250 TL. faturası olan bir başvuru sahibi 40 TL. indirimden yararlanıyor ise kişinin faturasından 40 TL.’si düşülecek ve geriye kalan 210 TL. yi gidip ödeyecek.
 • Elden kesinlikle kimseye para verilmeyecek.

Bu destekleme ağır ve kronik hastalara ödenmekte olan tıbbi cihazların elektrik tüketiminden, gez veya ev enerjisi projelerinden ayrı olup karıştırılmaması gerekmektedir. Sosyal medya da bu desteğin nakdi olarak elden verildiğini söyleyenler olsa da, kesinlikle elden para verilmiyor sadece faturadan düşüm yapılıyor. Faturası düşen şahıs geri kalan rakamı gidip elektrik tahsilat bürolarından ödüyor. Bu projeden tam 10 milyon hanenin yararlanması bekleniyor.  Hayırlı olması dileğimizle.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu