İhtiyaç Kredisi

Ptt Kart IBAN No Nerede Yazar? (GÖRSEL HALİYLE) Temmuz 2021

PTT kartlarınızdan sorgulama yapacağınız hesap numarası sorgulama, nerede yazdığı, hesap açma, şube kodu, iban no nerede yazar, nasıl öğrenebilirim, hesap no ile bakiye sorgulama, hesap açma başvurusu, gereken belgeler, yaş sınırı, internetten yapılabilir mi, avantajları nelerdir, müşteri no ile ilgili tüm araştırma sonuçlarını paylaştık.

PTT Hesabı Nasıl Açılır?

PTT hesap açma işlemi, tüm bankalarda olduğu gibi belli kuralları vardır. Bu kuralların en başında yaş sınırı gelmektedir. Kanuna göre yasal yaş sınırının altında olan kişiler bu işlemi gerçekleştiremezler. Diğer bir kuralı ise gerekli belgelerin doldurularak bankacılık sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir.

PTT Hesap açtırmak için gereken evraklar;

 • Nüfus Cüzdanı Belgesi,
 • Pasaport veya Sürücü Belgesi,
 • Yabancı uyruklu ise İkametgah Adresi,

Bu belgeler ile şubeye giderek başvuru yapabilirsiniz. PTT’den hesap açma başvurusu için ise ilk olarak size en yakın postaneye giderek sıra almalısınız. Sonrasında hesap açma talebinizi dile getirerek yetkili kişinin size vereceği evrakları doldurarak kimlik bilgileriniz ile kesilen ücreti ödeyerek PTT bank hesabı açma işlemini tamamlamış olacaksınız. Artık hesabınız açılmış durumda kullanabilirsiniz. Detaylar.

PTT Hesap Açtırma İşlemi İnternetten Yapılabilir mi?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi yeni bir yapılandırma sistemi ile internet bankacılığını aktifleştirmiştir. İnternet bankacılığı dışında birde mobil uygulaması ile hizmet vermektedir. Hesap açmak isteyen birinin eğer ilk defa ise şubeye gitmesi zorunludur. Daha önce hesabı olmayan ve açtırmak isteyen vatandaşlar ise IPC şifrelerini internet veya mobil bankacılıktan alarak şubeden hesap açtırabilirler.

Hesap Açma Yaş Sınırı Kaçtır?

Ptt dairesinde işlem yapmak için 18 yaşını doldurma şartı vardır. 18 yaşın altında olanlar bankalardan hesap açtıramazlar. Ancak yasal varisleri (anne, baba) ile beraber şubelere giderek hesap açma başvurusunda bulunabilirler. Avantajları ise;

 Hesap Açma Avantajları

 • Nakite ihtiyaç halinde kartınız ile 24 saat 7 gün boyunca PTT’matiklerden hesabınızdaki parayı kullanabilirsiniz.
 • Aynı hesabı kullanan birine düşük bir ücret ile para aktarabilirsiniz.
 • Hesabınızı internet kullanımına açtığınız takdirde fatura ödeme, kredi kartı ödeme, havale, posta çeki aktarma, bakiye sorgulama gibi tüm işlemleri ödeme sistemine bağlayarak internetten yapabilirsiniz.

PTT Bank Hesap Açtırdıktan Sonra Kart Ne Zaman Gelir?

Hesap açma işleminden hemen sonra kartı alamazsınız. Ortalama 7- 15 gün bir süre bekleyerek ev veya verdiğiniz adrese kurye ile teslim edilir. Yıllık kart ücreti talebinde bulunmayan kişiler sadece hesap açma ücreti talep etmektedirler.

PTT Hesap Açma Başvurusu ve Gereken Belgeler
PTT Kart Hesap No Sorgulama

PTT Kart Iban Hesap No Sorgulama

Sahip olunan PTT kartının ön yüzünde çeşitli sayılar göreceksiniz. Bu sayılar arasında kartınızın sol alt tarafında gördüğünüz sayılar hesap numaranızdır. Yeni tip kartlarda ise Kartınızın isim soy isim kısmının hemen ortasında yazmaktadır. 8 haneli bir sayıdır. Diğer yöntemlere göz atalım;

 • İnternet bankacılığına girerek sayfadan sorgu yapabilirsiniz.
 • Mobil uygulamayı indirerek hesap bilgilerim kısmından öğrenebilirsiniz.
 • Şubelere giderek sorgu yapabilirsiniz.
 • PTT kart üzerindeki bilgileri inceleyiniz.
 • Kendi ATM’ lerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Hesabınızda bulunan bakiye bilgilerine Alo PTT hattı 444 17 88 müşteri hizmetlerini tuşlayarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Dahili numaradan hemen sonra 1 ve 2′ yi tuşlayarak müşteri no ve telefon şifreniz ile işlem yapabilirsiniz. Çağrı merkezinden hesap numaranızı tuşlayarak bakiye bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kayıt işlemleri sırasında size verilen kağıt karton bilgilerinin üzerinde de hesap no yazmaktadır. Bu bilgileri kağıt üzerinde de bularak işlem yapabilirsiniz.

PTT Kartın Müşteri Numarası Neresinde?

Müşteri numaranız ise yine yukarıda anlattığımız gibi kartınızın ön yüzeyinde sol alt kısımda hesap numaranızın devamında yer almaktadır. Devamında görülen numaraları müşteri no olarak kaydedebilirsiniz ve işlemlerinizi bu bilgiler ile yapabilirsiniz. Ayrıca iban numarasının bilgilerini de sizler için araştırdık yazımıza devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT Kart İban No Nerede Yazar?

İban numarası olarak hesap numarası, müşteri no ve şube kodunun bulunduğu kartın arka yüzeyinde yazar. İBAN toplam 26 haneden oluşur. İlk 10 hanesinden sonra gelen 16 hanenin ilk 4’ü şube kodunuz, geri kalan 12 hane ise hesap numaranızdır. Para yatırma, havale ve eft işlemlerinizde hesap numaranızı veya ibanınızı kullanarak şubelerden, atm’lerden veya mobil bankacılıktan gönderebilirsiniz.

Şube Kodu Yazan Yer Nerede?

Her şubenin kodu değişik olduğu için kartınızın şube kodu kartın ilk haneleri olarak belirlenir. 4 yada 5 hanesi şube kodunuzdur. Geri kalan 2 hane ise hesap numaranız olarak belirlenir. Şube kodu kartınızın veya hesap numaranızın olduğu kısımda bulunur. Eğer bu bilgiler ön kısımda ise şube kodunuz da arka kısımdadır. Kart bilgileriniz arka kısımda ise şube kodunuz arka yüzeyde olacaktır. İlk 4 veya 5 hanesi her zaman şube kodudur. Geri kalan sayılar ise hesap veya müşteri numaranızdır.

PTT Kart Hesap Numarasına Para Yatırma

Hesap numarasına para yatırma işlemleri için adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak yatıracağınız hesap ve tutarı belirleyin.
 • Sonrasında kartınızın şube kodu ve hesap no bulunan bölümünde bulunan 4 veya 5 hanesini şube no girin.
 • Geriye kalan 8 haneyi tuşlayarak hesap numarasını yazın.
 • Gönderilecek olan kişinin isim bilgilerini girin.
 • İşleminizi onaylayarak gönderin.
 • İşte bu kadar! Hesabınızdan para çıktı.

EFT Gönderimi için bilgi alabilirsiniz. PTT hesabınıza Para Yatmış mı? hemen sorgulamak ve bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu