Hayvancılık Destekleri

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? (Gezen Tavuk) Temmuz 2021

Salma tavukçuluk adı verilen sektör, gezen ve serbest tavukçuluk adıyla da anılmaktadır. Serbest, gezen tavukçuluk nasıl yapılır? konusunu da anlatacağız. Kümes nasıl kurulur, hangi tür hayvanlar tercih edilmelidir, tavsiyeler nelerdir, hayvanlar nasıl beslenir, salma tavukçuluk maliyeti, tavukçuluk ekipmanları ve salma tavukçulukta hangi yemler  kullanılmalı ilaçlama ve dezenfekte nasıl yapılır.. Tüm detaylar haberimizde..

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Marketlerden satın aldığımız yumurtaları yumurtlayan tavuklar, aşağıda ki görselde görüldüğü gibi,  küçük bir kafes içerisinde kapalı alanda bulunmaktadırlar. Bu hayvanların en çabuk şekilde yumurtlamaları sağlayacak ve en güzel renkte yumurtalar ortaya çıkaracak yemler ile beslenirler. Tavuklardan maksimum yumurta alınabilmesi için her türlü ilaç, katkı maddesi ve benzeri ürünler kullanılır.

Gezen tavuk ile kümeste bakılan tavuğun verim ve kalitesi aynı değildir.

Kullanılan ilaçlar ve katkı maddeleri bir yana, biraz garip gelse de, bu ortamda yumurtlayan tavukla serbest sistem gezen bir tavuk çiftliğinde bulunan tavuğun yumurta verimi ve yumurtanın kalitesi asla aynı olmayacaktır.

Salma tavukçuluk için hayvanların kapatılacağı bir kapalı alana ihtiyaç vardır. Bu kapalı alanın dizaynında en önemli unsur tavuk sağlığıdır. Yemlikler, suluklar, folluk sayıları ve yumurtlama yerleri tavuk sayısına göre hazırlanmalıdır.  Eğer hazırlanacak tesis tavuk kapasitesine göre hazırlanmaz ise, yumurta ve verim kaybı ortaya çıkacaktır.

Eğer Devlet Desteği veya krediyle bu işe başlamak istiyor iseniz, Tavuk Çiftliği Kredisi ve Hibe Desteklerini inceleyiniz.

Salma tavukçuluk; doğal ortamda, ot, böcek, taş, kum yiyen tavukların yumurtalarının elde edilmesidir. Tavuklar gündüzleri serbest bırakılarak otlamaları sağlanırken, doğal yemlerle beslenirler. Akşamları ise tavuk sağlığına en uygun şekilde hazırlanmış olan kapalı alanlara kapatılırlar.

Salma Tavukçulukta Hangi Tavuk Irkı Beslenir?

Salma tavuk çiftliklerinde 3 farklı tavuk ırkı önerilmektedir. Bu tavuklar ve ırkları aşağıda belirtilmiştir.

Dillere Destek Lohman Tavuk Irkı

Lohman tavuğunun dillere destek olmasının sebebi, her türlü hava koşuluna diğer tavuklara göre daha rahat uyum sağlaması, az yem yemesi ve daha çok yumurtlamasıdır.  Aşağıdaki görselde lohman adı verilen tavuğun resmi görüntülenmektedir.

Serbest Sistem Lohman Tavuk
Serbest Sistem Lohman Tavuk yetiştirciliği yapabilirsiniz.

Ataks Gezen Tavuk Cinsi

Ataks cinsi adı verilen bu tavuğun lohman cinsine yakın olduğu ancak daha fazla yem yiyerek daha az yumurta yapan üşengeç bir tavuk olduğu söylenir. Bu tavuğun sevilen yanı ise krem rengi yumurta yapması ve hayvanın renginin siyah olması nedeniyle kara köy tavuğuna benzemesi nedeniyledir.

Bu bilgiler kesin istatiksel bir bilgi olmayıp, firmaların belirttikleri adetlerdir.

Salma Atak-S Tavuğu
Salma Atak-S Tavuğu

Salma PLEYMUT Tavuğu

Bu tavuk cinsi hakkında yaptığımız araştırma sonucunda daha ağır olduğu ve köy tavuğu yemek isteyenler için daha fazla et veren bir tavuk olduğu söyleniyor. Bazı firmaların tavuğun az yumurta verdiğinden söz etse de, bazıları ise daha yüksek verimli olduğunu öne sürüyor. Huzurlarınızda PLEYMUT..

Serbest Pleymut Tavuğu

Yukarıda resimleri de bulunan tavuk ırkları, Türkiye’de serbest sistem gezen tavukçuluk sektöründe kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ırk ise lohman ırkıdır.

Salma Tavukçulukta Yem Verilir mi?

Serbest sistem gezen tavuk beslemek, hiç yem verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Çünkü %100 doğal yöntemlerle hiç yem vermeden hayvan beslemek olanaksızdır. Bu şekilde hayvanlar sağlıklı yumurtlamayacağı gibi, sağlıklı da olmazlar. Salma tavukçulukta kullanılan 2 adet yem grubu mevcuttur. Bunlar;

  • Piliç yetiştirme yemi,
  • Doğal yumurta yemidir.

Piliç yetiştirme yemleri tavukların yumurtlama dönemlerine sağlık bir şekilde hazırlanması ve sağlıklı büyümesi için verilmekte olup, doğal yumurta yemleri ise hiçbir katkı maddesi içermeyen, ilaçlanmamış arpa ve buğday gibi bakliyatlardan oluşmaktadır. Bu yemlerin toptan satışını yapan firmalar olduğu gibi, birçok serbest tavuk çiftliği sahibi, tavuk yemlerini hasat zamanında çiftçilerden satın alarak kendileri hazırlamaktadırlar. Hazır satılan yemlerin maliyetleri ve riskleri daha fazla olduğu söylenmektedir.

Bazı firmalar, salma tavukçulukta organik yemler yerine üretilmiş yemlerin kullanılması gerektiğini önermektedirler. Ancak eski yıllara baktığımızda, köylerde yetiştirilen ve gün boyu dışarılarda gezen tavuklara arpa, buğday ve bahçelerde yetiştirilen sebzelerden başka bir şey verilmezdi. En doğal yumurta, doğal yemlerle beslenen tavuğun yumurtasıdır. Hayvan kredisi çekmeden önce bu konuda bilinçli olmakta yarar var.

Ancak günümüzde hemen hemen bütün salma tavuk çiftlikleri (istisnalar hariç) yumurta yemi kullanmaktadırlar. Yumurta yemi vermeyen çiftçilerin verimleri %50 %60 oranında düşmektedir. Amacınız gerçek organik tavuk yumurtası elde etmek miydi?

salma-tavuk
Salma tavukçulukta da yem kullanılmaktadır.

Salma Tavukçulukta Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Tesis içerisine 6 veya 7 tavuğa bir folluk gelecek şekilde hesaplama yapılmalıdır.

Folluklar yerleştirilirken L harfi şeklinde dizayn edilmelidir ki, bu sayede köşelere yumurtlama sorunu ortadan kaldırılabilir.

Kapalı alanın yerleşiminde tünekler, yemlikler, suluklar ve folluklar olarak dizayn edilmelidir ki, tavuklar;

  • Yemi yer,
  • Suyu içer
  • Yumurta yapmaya gider.

Kapalı alanda mutlaka yeterli boyutta bir fan olması gerekmektedir. Fan yardımı ile ortam havalandırılır ve ortamda ki pis amonyak gazı dışarı atılır.  Yaz aylarında da bu fan içerisini az da olsa soğutmaktadır.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Hesaplaması yaparak anahtar telsim bir çiftliğin kaç paraya mal olabileceğini hesaplayabilirsiniz.

 Ayrıca tesisin üst kısmında mutlaka bir havalandırma bacası olması gerekmektedir. Çünkü ısınan kirli hava yükselir ve havalandırma bacasından tahliye edilir.

Tesisin içerisinde mutlaka kaba talaş olmalıdır. Talaş pislenme durumuna göre temizlenmelidir. Hayvanlar gezdiği için havanın yağmurlu veya çamurlu olması durumu veya hastalığa göre değiştirilir. Tavuk çiftliğinden çıkan talaşlar ise gübreli olduğundan tarımda yonca gibi bitkilerin daha çabuk büyümeleri için kullanılabilmektedir.

Tavuklar ayaklarından ve burunlarından üşürler. Bu sebeple yerde bulunan talaş miktarı ne kadar az ise hayvanların o kadar çabuk üşüyeceklerdir. Yine ıslanan talaş atılmazsa hayvanlar daha çabuk hasta olabileceklerdir.

Salma tavukçuluk için alan hesaplaması x2 değerine bulunabilmektedir. Örneğin;

  • Eğer 500 tavuğunuz var ise 1 dönüm;
  • Bin tavuk için 2 dönüm,
  • 2 bin tavuk için 4 dönüm arazinizin olması gerekir.

Bu alan kapalı alan haricindedir. Eğer alan daha büyük olursa, hastalıkların kontrolü ve hayvanların kontrolü daha da zor olacaktır. Hayvan gezdiği her yerde var olan hastalığı yaymaktadır. Bu sebeple, alanın küçük olması ilaçlanma esnasında daha kısıtlı bir alanda çalışma yapılmasını sağlayacaktır.

Yine arazi ne kadar büyükse, etrafının tel ile çevrilmesi o kadar maliyetli olacaktır.

Tavuklara lahana, karnabahar gibi doğal pazar artıkları verilmesi yumurtanın kalitesini arttırmaktadır. Tavuk ne kadar doğal beslenirse yumurta o kadar doğal olur.

Salma tavukçulukta kül kullanılmalıdır. Kül hayvanları bitten pireden korumakta bire bir etkili doğal bir ilaçtır.

Tavuk çiftliğinin alanın beton olması, temizlik açısından iyidir ancak, beton zeminin soğuk olması nedeniyle hayvanların hastalanması daha kolay olacaktır. Bazı çiftlikler toprak zemin tercih etmektedirler. Bu zemin saman ve talaş ile kapatılmaktadır.

Salma Tavuk Çiftliğinin Isıtılması

Çiftliğin kurulduğu ilimize ve mevsimine göre, kapalı alanın izole edilmesi gerekmektedir. Eğer kış mevsimi çok soğuk geçen bir ilimizde salma tavukçuluk yapılacaksa büyük ısıtıcılar kullanılarak alanın ısıtılması sağlanmalıdır. Tabi bu ısıtma sürekli olmamalıdır. Yılın 12 ayının soğuk olduğu illerimizde bu salma tavukçuluk yapılması tavsiye edilmemektedir.

Salma Tavuk Çiftliği Kurma Yönetmeliği

Ticari amaçlı kanatlı işletmelerinde, suda yaşamaya ihtiyaç duymayan tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarını barındıracak olan ve bu kanatlı hayvanlarını açıkta gezdirmek isteyen ticari hayvancılık işletmelerinin plan ve projelerinde kümes hayvanlarının gezinti yeri olarak belirledikleri gezinti yerlerinin etrafını ve devekuşu gezinti yerleri hariç diğer kümes hayvanları gezinti yerlerinin üstü, kümes hayvanlarının yabani kuşlarla irtibatını kesecek şekilde kuş teli, ağ veya uygun başka bir yapı malzemesi ile örtülmüş olarak gösterilmesi zorunludur.

Ticari amaçlı kanatlı işletmelerinde, suda yaşamaya ihtiyaç duymayan tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarını barındıracak olan ve bu kanatlı hayvanlarını açıkta gezdirmek isteyen ticari hayvancılık işletmelerinde projede gösterilen yerde veya gezinti yerlerinin seyyar olma durumunun da ise projeye uygun şartlarda gezinti yerlerinin etrafı ile üstünün, kümes hayvanları ile yabani kuşların temas etmesini önleyecek şekilde kuş teli, ağ veya başka bir yapı malzemesi ile sınırlandırılmış olması gerekir.

Salma tavuk çiftliği kurulumu için Belediye Başkanlığına, Vergi Dairesine, Tarım ve Orman Bakanlığı İl İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu makamlardan salma tavukçuluk yönetmeliği dahilinde hazırlamanız gereken evraklar ve gerekli şartlar tarafınıza bildirilecektir. En güncel mevzuatı araştırmadan, ilgili makamlardan bilgi almadan bu sayfadan Nüfus cüzdanı, SGK belgesi gibi evrak listesi saymaya gerek yok.

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Hibesi Almak İsterseniz  okuyabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu