Maddi Yardım

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu ve Şartları 9 Ağustos 2021 (Tüm Öğrencilere)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde geliştirdiği çalışmalar ile ihtiyaç sahibi ailelerin sağlık ve eğitim alanlarına sosyal yardımlar ile bakanlık muhtaç ailelere ulaşmaya çalışıyor. Bu yardımların en başında Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) gelmektedir. Bu konu ile ilgili merak edilen 2021 şartlı eğitim yardımı, PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama, şartlı eğitim yardımı nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır, şartlı eğitim parası ne kadar, ŞEY lise nedir? Tüm konular hakkında merak edilen bilgileri buradan öğrenebilir ve şartlı eğitim yardımı ne kadar? 2021-2022 başvuru formu için hemen içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı (ŞEY), nüfusun ekonomik güçlükler nedeni ile temel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna dahil olmayan, eğitimine devam edemeyen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için verilen destektir. Kanun gereğince muhtaç olduğu muhtarlıklar tarafından onaylanmış olan ve o ailelere yönelik yapılan bir şartlı yardım programıdır.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

ŞEY programına başvurular, okul dönemleri dışında yılın herhangi bir döneminde resmi olarak ikametgah edilen bölgedeki SYD Vakıflarına yapılarak alınmaktadır. Başvuru esnasında müracaat edecek kişiler T.C. kimlik numaraları ve kimlikleri işe başvuru yapılır. Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında örgün eğitime katılan çocuklara eğitimin başlangıcından, lise öğrenimi bitene kadar, öncelikle çocuğun annesi, babası yada çocuk ile aynı hanede olan ve çocuğun bakımını üstelenen bireylere verilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı Eğitim Yardımı, 3294 sayılı Kanun kapsamında ve sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi olan ailelere verilmektedir. Ailesi ekonomik anlamda zorluk yaşayan çocukların örgün eğitime hayatlarına devam etmeleri ve okulun açık olduğu süreler boyunca bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları şartı ile verilmektedir. Çocukların eğitim desteği lise düzeyinden mezun olana kadar devam etmektedir. ŞEY başvuru şartları nelerdir? bakalım.

2021 Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim yardımı başvurusu yapacak kişilerde aranan şartlar ise şu şekildedir;

 • T.C. Vatandaşı olmak.
 • Yardım için başvuru yapan ailenin muhtaç oldukları kanıtlanmalıdır.
 • Yasal vasinin 18 yaşından büyük olması.
 • Ailede bulunan bireylerde sağlık sigortasının olmaması gerekir.
 • Bu durumda bir gelir testi yapılır.

Bu şartlara ek olarak eğitim desteği yapılacak olan çocuğun ise eğitim hayatının devam ediyor olması gerekmektedir. Yapılan yardımlar sonrasında çocuğun okula gitmediği kanıtlanır ise öğrenim desteği kesilecektir.

Şartlı Eğitim Yardımına Nasıl Başvurabilirim?

 • Şartlı eğitim başvurusu yapmak için ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen giderek müracaat edilmelidir.
 • ŞEY için baba ya da anne çocuğun bakımını üstelenen kişi kim ise gerekli belgeleri doldurarak yaşadığı ilçenin SYDV’ye başvuru yapabilir.
 • Başvuru yapan kişinin daha önce Vakıf üzerinde bir kaydı yok ise yetkililer tarafından istenen ”Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi ve Şartlı Eğitim Hak Sahibi Sözleşmesi” formları hazırlanarak teslim edilmelidir.
 • Vakıf, kendisine sunulan belgeleri değerlendirmeye alarak, onayladıktan sonra sonucu aileye bildirecektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru e-Devlet Sisteminden Nasıl Yapılır?

 • Şartlı eğitim desteği başvurusu e-Devlet kapısından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı ”Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” üzerinden yapılmaktadır.
 • e-devlet sistemine giriş yaparak ‘SGK Eğitim Öğretim Yardımı Talebi‘ sayfasına giriş yapın.
 • Daha sonra başvuru bilgilerinden ‘kendim için, Çocuğum için’ bölümlerini seçerek başvur seçeneğine tıklayın.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

ŞEY başvurusu esnasında teslim edilmesi gereken belgeler ise şöyledir;

 • Hane başvuru kayıt formu
 • Çocuğun ve yardımı alacak kişinin kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Ailenin muhtaçlığını belirten resmi belge
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip form ve belgesi

Şartlı Eğitim-Sağlık Yardım Takip Formları ve başvuru için kayıt formu vakıflar tarafından sağlanır. Bu formlar eksiksiz ve doğru beyanlar ile doldurulmalıdır. Öğrenci kimliği yazan bölüme, yardım alınacak olan çocuk ile ilgili; sınıf, okul ve diğer gerekli olan bilgiler yazılmalıdır. Öğrenci belgesi ve kimliklerin talep edilmesi durumunda okul idaresinden imzalı olacak şekilde belgenizi alabilirsiniz. Gelir belgesi olmayan kişiler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden önce gelir belgesini hazırlayarak başvurularını tamamlamalıdır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? Hemen öğrenebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardım Parası Ne Kadar? 2021

Okul masraflarını karşılayamayan aileler tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesi de Şartlı Eğitim Yardımı 2021 ne kadar? sorusudur. ŞEY hizmeti çocuğun eğitim düzeyine ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Şartlı eğitim yardımı ilkokul, ortaokul ve lise için ne kadar? Bakalım.

 • İlkokula giden erkek çocuk için aylık 45 TL
 • İlkokula devam eden kızlar için aylık 50 TL
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL
 • Liseye giden erkekler için aylık 50 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı sorgulamanın 4 yolu bulunmaktadır. Bunlar;

 • Telefon üzerinden ALO 144
 • İnternet üzerinden (e-Devlet)
 • PTT şubelerinden
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır.

SYDV Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

ŞEY başvurularınız dahil olmak üzere diğer müracaatlarınız ve tüm merak ettiklerinizi kimlik kartınız ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek öğrenebilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

İnternetten Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

e-Devlet kapısından T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaparak, arama bölümüne eğitim desteği yazınız. Ardından yapmış olduğunuz tüm öğrenim destekleri başvurularınızın son durumlarını görüntüleyerek bilgi alabilirsiniz. ŞEY yardımları haricinde devlet öğrencilere belirli şartlarda para yardımı yapmaktadır. Sizlerde devletin öğrencilere verdiği para yardımlarından yararlanmak için bilgi alabilirsiniz.

Telefon ile Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama ALO 144

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iletişim numaraları üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz. Başvuru sonucunu sorgulamak ve detaylı bilgi almak için kullanabileceğiniz iletişim numaraları ise;

 • ALO 144
 • 0312 705 8000 (Santral)
 • 0312 705 8001 (Ana Hat)

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

ŞEY başvurularınızın sonuçlarını sorgulamak ve maddi desteğinizi almak için PTT şubelerini tercih edebilirsiniz. Kimlik kartınız ile size en yakın olan PTT şubesine giderek, yetkililer aracılığı ile başvurularınızın detaylarını anında öğrenebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY) kapsamında verilen ödemeler yılın tek ayları olan: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Nakdi yardımlar, takvime bağlı periyodik olarak, ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında hesaplara yatırılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımları Nereye Yatırılır?

Nakdi desteğe hak kazanmış kişiler eğitim yardımı nereden alınır? merak etmektedir. Şartlı nakdi yardım ödemeleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı almaya hak kazananlar kimlikleri ile en yakın PTT şubesine giderek yardımlarını alabilirler. Bunun yanında talep edilmesi durumunda Ziraat Bankası’ndan da alınmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Nereye Yatar?

2021 şartlı eğitim yardımı yani bir diğer adı ile çocuk parası 2 ayda bir yatmaktadır. ŞEY yardımlarınızı PTT aracılığı ile alabilirsiniz. Eğitim yardımı alacak çocuğun annesi sağ ise annenin adına yatmaktadır. Her ayın 24 ve 28’i arasında eğitim yardımlarını alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir? (ŞEY)

Nakdi destek alan öğrenciler, yardım aldıkları süreç boyunca belirlenen şartlara aykırı durumları göstermemesi gerekmektedir. Şartlı Eğitim Yardımının kesilme nedenleri ise;

 • Okula devam edildiği sürece yatırıldığından örgün eğitim dışına çıkması,
 • 1 ay içerisinde okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olması,
 • Ayrıca, yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına haber verilmeden ikametgah adresinin değişmesi,
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
 • Hak sahibinin vefat etmesi,
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi,

Bu şartları dışında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanmış olan sözleşmeye aykırılık durumlarının tespit edilmesi halinde yardım ödemeleri bir süreliğine durdurulup, aksi hallerin devam etmesi durumunda tamamen kesilmektedir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu