Maddi Yardım

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu ve Şartları Temmuz 2021 (Tüm Öğrencilere)

Şartlı eğitim yardımları çocuğunu ekonomik şartlar nedeni ile okula gönderemeyen ailelere yapılan desteklerdir. Aileler ise şartlı eğitim yardımı nedir, başvuru şartları nelerdir, şartlı eğitim yardımları ne kadar, kimlere verilir, ne zaman yatar, sorgulama nasıl yapılır? Hemen tüm bilgileri içeriğimizden görebilir ve bilgi alarak başvuru sağlayabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımları 2021

Şartlı eğitim yardımları ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarını okutmak için verilen bir nevi destek fonu olarak belirtilmiştir. Şartlı eğitim destekleri Valiliğe bağlı olarak SYDV’ler tarafından sağlanır. Başvuru şartlarını ve kimlere verildiğini devam ederek öğrenebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımından yararlanmak için ebeveynlerin sosyal güvencesinin olmaması, ihtiyaç sahipliği durumunun gelir beyanı ile ispat edilmesi gereklidir. Şartlı Eğitim Yardımı için başvurular anne tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden tamamlanmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Ekonomik zorluklar sebebiyle çocuklarını okula göndermekte zorluk çeken ailelere şartlı eğitim desteği sağlanmaktadır. Anne yaşıyor ise yardım anneye bağlanmaktadır. Bunun dışında çocuğun yardım parasını yasal vasi alır. Zorunlu eğitim sürecinde şartlı eğitim yardımı masrafları şartlarının sağlanması şartı ile ödenmektedir. Yani çocuğun eğitim desteği liseyi terk edene kadar devam etmektedir. Şartlı eğitim desteği için başvuran kişilerde aranan şartlar ise şu şekildedir;

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Yardım için başvuru yapan ailenin muhtaç oldukları kanıtlanmalıdır.
 • Yasal vasinin 18 yaşından büyük olması
 • Ailede bulunan bireylerde sağlık sigortasının olmaması gerekir.
 • Bu durumda bir gelir testi yapılır.

Yardım yapılan çocuğun ise eğitim hayatına devam ediyor olması gerekir. Çocuk yardım sonrası okula gitmiyor ise ve bu kanıtlanırsa eğitim yardımı kesilecektir.

Şartlı Eğitim Yardım Başvurusu 2021

2021 şartlı eğitim yardımı başvurusu yapmak için SYDV’ye şahsen gidip müracaat etmelisiniz. Şartlı eğitim yardımı için baba yada anne çocuğun bakımını üstelenen kişi kim ise gerekli belgeleri doldurarak yaşadığı ilçenin sosyal yardımlaşma derneği vakıflarına başvuru yapabilir. Vakıf kendisine sunulan belgeleri değerlendirmeye alıp onayladıktan sonra sonucu aileye bildirecektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Hane başvuru kayıt formu
 • Çocuğun ve yardımı alacak kişinin kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Ailenin muhtaçlığını belirten resmi belge
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip form ve belgesi

Şartlı eğitim ve sağlık yardım takip formları, başvuru için kayıt formu vakıflar tarafından sağlanır. Vakıf tarafından verilen bu formlar eksiksiz doldurulmalıdır. Öğrenci kimliği yazan bölüme ise yardım alınacak çocuk ile ilgili sınıf, okul ve diğer gerekli bilgiler yazılmalıdır. Öğrenci belgeleri ve kimlikleri talep edilmesi durumunda okul yönetimlerinden de bu belgeyi alabilirsiniz. Gelir belgesi olmayan kişiler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden önce gelir belgesi almalıdır. Gelir kriterlerine göre belirlenen maddi desteklerde en gerekli kriter gelir belgesidir. Ailenin şartlı eğitim ihtiyaçları SYDV tarafından belirlenir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Para?

Şartlı eğitim yardımı (ŞEY) çocuğun eğitim düzeyine, cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. 2021 Şartlı Eğitim Ne Kadar?

 • İlkokula giden erkek çocuk için aylık 35 TL
 • İlkokula devam eden kızlar için aylık 40 TL
 • Ortaokula devam eden kızlar için ise aylık 60 TL
 • Liseye devam eden erkekler için aylık 50 TL verilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY) hak sahibi ödemeleri ise yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılıyor. Ödemeler, takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme aylarında 24 ile 28 arasında yapılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu (e-Devlet)

Şartlı eğitim yardımı başvurularını e-Devlet kapısından ”Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru için TIKLAYIN.

Eğitim Yardımı için Nereye Başvurulur?

Eğitim yardımı veren birçok dernek ve vakıflar vardır. Eğitim yardımları için Türk Eğitim Vakıflarına, e-Devlet sistemi üzerinden eğitim öğretim yardımlarına başvuru yapabilir ve eğitim yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı sorgulamanın 3 yolu vardır. Bunlar;

 • Telefon üzerinden
 • İnternet üzerinden
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

SYDV şartlı eğitim yardımları sorgulamalarınız, diğer merak ettiğiniz ve başvuru yaptığınız yardımlar için vakıfa giderek yetkili kişilere kimliğinizi göstererek tüm merak edilenleri öğrenebilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

İnternetten Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. e-Devlet arama bölümüne eğitim yardımı yazarak bilgi alabilirsiniz.

Telefon ile Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı sorgulaması yapmak için ALO 114’ü arayabilir ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezine bağlanabilir buradan sorgulama yapabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımları Nereye Yatırılır?

Şartlı eğitim ödemeleri PTT şubeleri üzerinden yapılır. Şartlı eğitim yardımı almaya hak kazananlar kimlikleri ile en yakın PTT şubesine giderek sorgulama yapabilir ve yardımlarını alabilirler. Bunlarla birlikte talep edilmesi halinde Ziraat Bankası’ndan da alabilirler.

ŞEY (Şartlı Eğitim) Yardımı Ne Zaman Kesilir?

 • Okula devam edildiği sürece yatırıldığından Örgün eğitim dışına çıkması kesilmesi için bir sebeptir.
 • 1 ay içerisinde okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olanlarında eğitim yardımı kesilir.
 • Ayrıca, yardım kaydının bulunduğu SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına haber verilmeden adres değişikliği yapılması ve ikamet adresinin değişmesi de kesilmesi için bir nedendir.
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi halinde kesilecektir.
 • Hak sahibinin Vefat durumunda da kesilir.
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi halinde yardım durdurulur.
 • Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeleri geçici bir süreliğine durdurulabilir ya da tamamen kesilir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu