Eğitim Destekleri

SED Yardımı Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihleri Temmuz 2021

Bu sayfada, sed yardımı sorgulama, sed yardımı alanlar için ayın kaçında yatıyor, sed yardımı 2021’de ne kadar olacak, SED yardımı kayıt bulunamadı, Sed yardımı e devlette gözükmüyor, Ziraat yardım parası ne zaman yatıyor, SED yardımı son dakika, Sosyal Ekonomik Destek rapor örneği, SED yardımı başvurusu, ne zaman yatacak, kimlere verilir, şartları nelerdir, esasları nelerdir, 2021 yılı ücretlerinin ne kadar olduğu ile sorgulama sistemi hakkında bilgilere yer verildiği gibi, ilk başvuru yapmak isteyenler için gerekli evraklar ve şartlar yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Van gibi illerimiz için ödeme tarihleri hakkında bilgi yer alır.

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Devletin öğrencilere verdiği SED yardımı yattı mı sorgulama ve başvuru şartları gibi tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı 2021 Ne Kadar?

2021 yılında Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına verilen Sed yardımı tutarı 1.574,97 TL’dir. Diğer eğitim gruplarında 2021 Ocak- Haziran Ekonomik Destek tutarı listesine bakarak diğer tutarları da inceleyebilirsiniz.

SED Ödemeleri 1259 TL’ye Yükseldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2021 yılı temmuz-aralık dönemi için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın da 1259 liraya yükseldiğini duyurdu

Bakan Yanık, SED hizmetinde çocuk başına yapılan ortalama yardım miktarının 1161 TL’den 1259 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

SED Yardımı Ne Kadar 2021 Dönemi Listesi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2021 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır. Her bir çocuk için ödeme miktar 1.161 TL yerine artık 1259 TL. olarak yapılacaktır.

EĞİTİM GURUPLARI Oranlar % 2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK  50 787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK  75 1161,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK  80 1259,97 TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN  50 787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK  90 1417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER 40 629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme Yardımı Katsayı 15325 2540,67 TL
Geçici Ekonomik Destek Tutarı    
1 Kat   1.574,97 TL
2 Kat   3.149,93 TL
3 Kat   4.724,90 TL

SED Yardımı Paraları Yattı mı?

Sed yardım paraları yattı mı her ay veliler tarafından araştırılıyor. SED Yardımı Paraları Yattı mı sorusuna yanıt ise; SED ödemeleri her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır. Bu tarihler arasında sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Bakan Yanık: “Kurban Bayramı öncesinde sosyal yardımlara 183 milyon TL kaynak aktardık”

Bakan Yanık: “Kurban Bayramı öncesinde sosyal yardımlara 183 milyon TL kaynak aktardık”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi hanelere yardımların ulaştırılması amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) 183 milyon TL kaynak aktardıklarını açıkladı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, muhtaç hanelerin ihtiyaçlarının karşılanması için yıl boyunca ayni ve nakdi yardım yaptıklarını söyleyen Bakan Yanık, Kurban Bayramı öncesinde de ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 183 milyon TL aktardık” dedi.

Sosyal yardımlarda kullanılacak kaynağın Kurban Bayramı öncesinde ulaştırılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını belirten Bakan Yanık, “Aktardığımız 183 milyon TL’nin ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde ulaştırılması için SYD Vakıflarımız titiz bir çalışma yürütüyor. Sahada ihtiyaç sahiplerine desteklerin ulaştırılması için büyük özveriyle çalışan 1.003 SYD Vakfımızdaki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada Kurban Bayramı öncesinde temel gereksinimlerini karşılayamayan ailelere destek olmak için, ihtiyaç sahibi hanelerin hassasiyetle tespit edildiğini söyledi.

Bu kapsamda SED yardımları da bu kaynaktan ihtiyaç sahibi ailelere aktarılmak suretiyle ödenecek olup Kurban bayramı öncesinde 8-15 Temmuz tarihleri arasında ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplara yatırılacaktır..

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko- sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

Yardım Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.  Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması, Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları esaslar arasında yer almaktadır.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır.  Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur.

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, yaptığımız araştırma sonucunda genelde ayın 13′ ü 15’inde yattığı hakkında bilgiler yer almaktadır. Kişilerin paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı şeklinde sonuç görülebilmektedir. Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, E-devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu