Kosgeb Destekleri

Sermayesiz Cafe Nasıl Açılır? Kredi Hesaplaması

Küçük de olsa insan bir yerden iş hayatına atılmak ve girişimciliğe başlamak istiyor. Küçük bir cafe, takı toka dükkanı, çiğ köfteci gibi birçok meslek dalı üzerine gerekli evrakları tamamlamanız halinde dükkan açmanız mümkün olabilir. Tabii ki bunların haricinde bir de yeterli sermaye gereklidir. Cafe açmanın dükkan kirası, iç dekorasyonu, malzemeleri, ürün tedariği, reklam afişleri ve açılışa özel farklı aktiviteler için yüklü bir miktar sermaye gerekecektir. Böyle söylendiği zaman kolay olduğuna bakmayın bir dükkan açmanın maliyet ve kar hesaplamasını  inceleyerek bu işin gerçekten maliyeti yüksek bir iş olduğunu görebilirsiniz. Tabii ki bu fiyatlar da gözünüzü korkutmasın. Cafe açmak istiyorsanız fakat sermayeniz yoksa sağlanan desteklere ve kredilere başvuru yapabilirsiniz. Cafe açmak için gerekli malzemeleri, belgeleri, devlet tarafından sağlanan destekleri ve bankalar tarafından verilen iş yeri açma kredileri hakkında haberimizden bilgi edinebilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Cafenin her bölümü için ayrı malzemeler gereklidir. Bu malzemeler:

Mutfak için: Dondurucu, soğuk dolabı, fritöz, tost makinesi, sosis makinesi, waffle makinesi, tencere, tava, buz makinesi, mikser, çay makinesi, kahve makinesi, ızgara, ocak, fırın gereklidir.

Müşteri sunumları için: Çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak, french press (bitki çayları ve çeşitli kahveler için)

Masa üstü için; Peçetelikler, masa numarası, sosluk, ketçap-mayonez kabı

Dükkan genel iç kurulumu için; Masa, sandalye, teşhir dolabı, içecek dolabı, kasa masası, mevsimine göre dondurma dolabı gereklidir. Cafe dekorasyonları ve maliyetleri hakkında bilgi ve fikir alabilmek için linke tıklayabilirsiniz.

Kasa için; Yazar kasa, adisyon ve faturalar, POS cihazı gereklidir.

Cafe açmak için gerekli malzemeler

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ne dükkan açmaya karar verirseniz verin almanız gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri almadan kesinlikle dükkan açamazsınız. Gerekli evrakları alabileceğiniz yerler; il veya ilçenizde bulunan belediyeler, vergi daireleri ve Esnaf Sanatkar Odası‘dır.  Detaylı evrak bilgileri ve bu belgeleri alırken izlemeniz gereken yolları detaylı öğrenmek için cafe açmak için nereye başvurulmalıdır ve gerekli evraklar nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
Cafe açmak için gerekli belgeler

Cafe Açmak İçin Verilen Destekler

Cafe işletmeciliği yapmak istiyorsunuz ve sermayeniz mi yok? Artık bu soruna çözüm getirilmiş bulunmaktadır. KOSGEB iş yeri sahibi olmak isteyen birçok vatandaşa destek kredisi verdiği gibi cafe işletmeleri için de kredi desteği sağlamaktadır. Sıfırdan dükkan açmak veya hali hazırda bulunan bir cafeyi franchising sistemi ile bayiliğini üzerinize alabilirsiniz.  Bunlar için yeterli sermayeyi tedarik edememeniz halinde KOSGEB’e başvuruda bulunabilirsiniz. Yalnız bu gibi destekler için KOSGEB’in nace kodları ve destek sağladığı sektörler bulunmaktadır. Aşağıda nace kodlarının bulunduğu bir tablo yer almaktadır. Bu tabloya göre KOSGEB aracılığı ile cafe işletmesi açmak için  55 – 56.29 kodları arasında işletmenize uygun kodu tercih ederek başvuru yapabilirsiniz.

cafe-nace-kodları
Cafe nace kodlarını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’den Nasıl Destek Alınır?

Herkes bu hayata bir yerlerden tutunmak istiyor. Kimisi başkasının altında çalışarak yapıyor bunu, kimi şanslılar da birikmiş paraları ile kendi işini kurarak. Kendinden üst birine çalışanlar ve kendi işine atılmak isteyenlere müjde! Sermayeniz olmadığı için iş yeri açamıyorum diye üzülmeyin. KOSGEB aracılığı ile artık 2021 yıl itibari ile yeni bir destek programı ile girişimci destekleri devam edecektir.  Nasıl destek alabileceğinizi adım adım inceleyelim;

 • Yapmanız gereken öncelikle hemen sertifikalı girişimcilik kursuna yazılmalısınız.
 • Bunun için ilk olarak Kosgeb’e e-hizmetler bölümünden kayıt olmanız gerekmektedir.
 •  Kosgeb girişimcilik eğitim duyurularından hangi ilden katılmak istiyorsanız oradan girişimcilik tarihlerini inceleyebilirsiniz.
 • Daha sonra 32 saatlik olan Kosgeb kursuna girmeye hak kazanmış olacaksınız. Online olarak uzaktan eğitim formatında verilen girişimcilik eğitimlerini tamamlamalısınız.
 • Bu kurstan gerekli sertifikayı aldıktan sonra Kosgeb’e açacağınız işletme ile ilgili bir iş planı hazırlayıp götürmeniz gerekecektir. Bu işi ister bilen birilerine yaptırabilirsiniz. İsterseniz de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Unutmayın Kosgeb’in iş planınızı kabul etmesi için mükemmel bir plan yapmalısınız. İş planının nasıl hazırlandığı hakkında bilginiz var mı?
 • İş planınız olumlu karşılandığında artık işletmenizi açabilirsiniz demektir.
 • İşletmenizi kurarken gerekli bütün malzemeleri aldıktan sonra bunların faturasını ve belgeleri ilgili Kosgeb müdürlüklerine götürmeniz gerekmektedir. Kosgeb size 60 bin TL hibe desteğini bu faturalar karşılığında verecektir.
 • Son olarak da açtığınız dükkanın yaptığınız iş planına uyup uymadığına bakılır ve eğer uygun ise olumlu sonuç, uygun değil ise olumsuz sonuçlar alırsınız. Kosgeb iş planı örneklerini inceleyerek bilgi ve fikir edinebilirsiniz.
KOSGEB'den Nasıl Destek Alınır
KOSGEB’den destek almak için izlemeniz gereken yollar.

Girişimcilik İçin Kredi Veren Bankalar

Kosgeb üzerinden hibe desteği alabilmek için yine önden bir miktar paraya ihtiyacınız olacaktır. Daha sonradan parayı Kosgeb tarafından alacaksınız fakat yine de ilk işe girişim sağlarken bir miktar sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için en uygun faiz oranları ile kredi veren bankalara başvuru yapabilir ve işletmenizi kurmak için kredi çekebilirsiniz. En uygun faiz oranları ile işletme kredisi veren bankaları sizler için araştırdık. Bu bankaların şahıslarda arayacağı özellikler bulunacaktır. Şahsın kredi sicilinin kötü olmaması ve kredi puanının yüksek olması gibi şartları kredi veren bankalar araştıracaklardır.

Ziraat Bankası

Hemen hemen her sektöre destek sağlayan Ziraat Bankası girişimciler için de bazı programlar düzenlemektedir. Kosgeb ile iş birliği yapan Ziraat Bankası girişimciler için uygun faiz oranları ile Kosgeb desteği sağlıyor. Kosgeb desteği alacak girişimciler için nakdi yardım yapıyor. Bu destekten ve verilen krediyi alırsanız aşağıdaki haklardan yararlanacaksınız.

 • Normal faizlerden farklı olarak indirimli faiz oranları ile nakit krediler kullandırılmaktadır.
 • Girişimcilere destek olmak amacı ile sağlanan bu destek için konulan faizin bir kısmı veya tamamı Kosgeb tarafından karşılanmaktadır.
 • Bu krediden veri tabanına kayıtlı olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler faydalanabilmektedir. Başvuru için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.
Ziraat Bankası
Ziraat Bankası girişimcilere destek veriyor.

TEB Bankası Girişimci Kredisi

Bu banka “tarım girişimcileri, franchise girişimcileri, teknolojik girişimcileri” gibi birçok alana kredi imkanı sağlamaktadır. Bunlar ile beraber genç girişimciler programı kapsamında da kredi fırsatı sunmaktadır. Kredi Garanti Fonu ile birlikte bu kredilerden güvence olmadan faydalanabilir ve oluşturacağınız cafe işletmesinin büyük veya küçük çaplı oluşuna göre 100 bin TL‘ye kadar kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Her ay eşit taksitler ile ödeyebileceğiniz bu kredi türünde esnek geri ödeme imkanı sunulacaktır. 3 aydan 12 aya kadar geri ödemeksizin bu aylardan sonra taksit seçeneği kullanabileceğiniz 60 aya kadar da vadelendirebileceğiniz bir kredi türüdür. Ya da bir diğer kredi seçeneği olarak;

Teminat Mektubu İle Kredi Seçeneği

Kosgeb’den alacağınız destek kredisi için önden bir miktar sermayenizin olması gerekli olduğunu yukarıdaki yazımızda belirtmiştik. TEB Bankası bu sermayeyi girişimciler için karşılamakta ve proje ihtiyacında kullanılacak olan 50 bin TL krediyi 12 aya varan vade seçenekleri ile teminat istemeden vermektedir. 50 bin TL‘nin yeterli olmadığı durumlarda vatandaşlara 100 bin TL‘lik kredi fırsatı da sunmaktadır. Fakat 100 bin TL kredi vermek için banka şahıslardan güvence talep etmektedir. Kredi seçeneklerinden faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak için il veya ilçenizde bulunan en yakın TEB şubesine gidebilirsiniz.

TEB Bankası Girişimci Kredisi
TEB Bankası Girişimci Kredisi

Garanti Bankası Girişimci Kredisi

Garanti Bankası işletmelere sıfır faizli işletme kredisi vermektedir. Kosgeb’in verdiği girişimci desteklerine Garanti Bankası’da Sıfır Faizli İşletme Kredisi Programı ile destek vermektedir. Girişimcilerin bu haktan faydalanabilmek için;

 • Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gereklidir.
 • Krediden faydalanmak için işletmelerin bilgi ve beyannamelerinin güncel olması gereklidir.
 • Kredinin çekilebilecek maximum limiti 50 bin TL‘dir.
 • Vade seçenekleri 60 aya kadar çıkmaktadır.
 • Banka kredi için tahsis ücreti talep etmemektedir.
 • Çekilen kredinin faiz oranları Kosgeb tarafından karşılanacaktır.
 • Kredi çekilmesinden itibaren 12 ay geri ödemesiz geri kalan aylarda da üç ayda bir eşit taksitler ile ödeme fırsatı sunulmaktadır.
Garanti Bankası Girişimci Kredisi
Garanti Bankası Girişimci Kredisi

Cafe işletmeciliği yapmak için KOSGEB aracılığı ile bankalardan alabileceğiniz kredileri ve KOSGEB’in sağladığı destekleri sizler için araştırdık. Bir işletme sahibi olmak istiyorsanız siz de girişimcilik destek programına kayıt olarak bankalardan kredi alabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu