Araç Kredisi

Servis Otobüsü Kredisi Şartları Nelerdir? (Güncel Faiz Oranları) Temmuz 2021

Bankalar binek taşıt kredilerinin yanı sıra ticari araçlar ve şehir içinde yolcu taşımacılığında kullanılmak üzere kredi vermektedir. Finansal açıdan destek isteyen kişiler bankalara başvururken, bankalar da müşterilerinin taleplerine yerine getirmektedir. Aynı zamanda ticari araç plakaları konusunda da kredi verilmektedir. 60 aya varan vadeler ile bankalar istediğiniz tutarda kredi imkanı sunmaktadır. Taşımacılıkta kullanılmak üzere servis otobüsü kredisi veren bankaları ve şartlarını sizler için araştırdık.

Ticari Araç Kredisi

Ticaret, sanayi veya hizmet sektöründe faaliyet gösteren özel veya tüzel kişiler, düşük faizli taşıt kredisi imkanlarından faydalanabilirler. Firmaların en uygun taşıt kredisi imkanlarından faydalanırken taşıt kredisi faiz oranları bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte 1 ay ve 60 ay vade ile bankalar ticari araç kredisi vermektedir. Bu kapsamda Ticari Araç Kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını inceleyelim;

 • Garanti Bankası; 500.000 TL’ye kadar 60 ay vade imkanı ile kullanacağınız ticari araç kredisinin %1,74 faiz oranı ile 0 ve ikinci el araç alımlarında Garanti Bankasından kullanabilirsiniz.
 • Yapı ve Kredi Bankası; Sıfır ve 2. el ticari araç alacak kişiler için 48 aya varan vade imkanları ve %1,65 faiz oranı ile ticari araç krediniz için başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası; Ruhsatında hususi olarak kaydedilmesi kaydıyla hafif ticari araçların minibüs, kamyonet, pick-up alımını finanse etmek amacıyla kullandırılan kredi için faiz oranı %1,54 vade süresi ise 48 aydır.
 • Halkbank; Sıfır araç alımlarında aracın KDV dahil fatura bedelinin azami %80’i kadar kredi verilir. İkinci el ticari araç alımlarında ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nce yayınlanan son motorlu kara taşıt araçları değer Listesi’nde belirtilen tutarın azami %50’si kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.
 • Vakıfbank; Alınacak olan aracın marka yada modeline bakmadan tüm marka ve modellerin ikinci el ve sıfır km 8 yaşa kadar otobüs, kamyon, kamyonet, tır, panelvan, minibüs ve otomobil finansmanı amacı ile kredi kullandırmaktadır.
 • QNB Finansbank; Araç kredilerinde %1,79 faiz oranında kullanacağınız krediniz için 60 ay vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Akbank; Sıfır km araç alımlarında %1,67 faiz oranında 60 ay vade ile kredinizi kullanabiliyorken, ikinci el araç alımlarında ise %1,65 faiz oranında 60 ay vade ile araç kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Şekerbank; İl esnaf ve sanatkarlar odası’na üye olan, şehir içi taşıma işi ile uğraşan taksi plakası sahipleri 60 aya varan vade imkanları ile esnek ödeme seçeneği sunan Ticari Taksi Plaka Teminatlı kredi için Şekerbank şubelerine giderek başvuru yapabilirler.

Türkiye İş Bankası 6 Ay Ödemesiz Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Kredisi

Türkiye İş bankası şoför müşterilerine araç almaları için kredi imkanı sunmaktadır. Halk otobüsü, hatlı minibüs, ticari taksi ve servis otobüsü alımlarında kredi imkanı sunan bankadan kredi çekerek 60 ay vade ile geri ödemenizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda örnek bir ödeme gösterilmektedir.

%1.65  faiz oranı üzerinden size en uygun vadeyi seçerek kredinizi çekebilirsiniz. 24 ay vadeli olarak kredi çektiğinizde 100 bin TL üzerinden 1 aylık taksit tutarı 5.079,82 TL olacaktır. Yine aynı koşullarla 48 aylık vade ile çekildiğinde  3.032,39 TL 60 ay vade ile çekildiğinde ise aylık 2.638,27 TL taksit ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Tutarı  Kredi Vadesi  Faiz Oranı  Peşin Faiz  Tahsis Ücreti Aylık Toplam Maliyet Yıllık Toplam Maliyet  Aylık Taksit Tutarı 
100.000 24 1.65 500 TL 525 TL + BSMV %1,06 ​%23,56 5.079,82 TL
100.000 48 1.65 500 TL 525 TL + BSMV %1,04 %23,26  3.032,39 TL
100.000 60 1.65 500 TL 525 TL + BSMV %1,03 %23,20 2.638,27 TL

Banka başvuru sonrasında bir karar aşamasında bulunacaktır. Başvurunuzu reddetme hakkına sahip olduğu gibi, gelirinizi yeterli görmediği durumlarda teminat ve kefil isteme hakkına sahiptir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir? adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vakıfbank Plaka Teminatı ile Taşıt Kredisi

Konu ile ilgili ilk kredi vermeye başlayan banka Vakıfbank’ tır. Hat sahiplerinin kredi notları ve sicilleri göz önünde bulundurularak plaka teminatı ile taşıt kredisi vermektedir. Plakanı getir kredini al sloganı ile başlatılan bu kampanyadan dernek, vakıf, şoförler odası ve kooperatif üyesi olan;

 • Taksi
 • Özel halk otobüsü
 • Ticari taksi
 • Minibüs
 • Servis aracı sahibi olanların araçlarının bakım ve onarımında, ayrıca ticari hat ücretlerinin yatırılması konusunda Vakıfbank ticari kredi imkanı sunmaktadır.

Kredi miktarı aracın cinsine, aracın kullanıldığı şehre ve hatta göre değişkenlik göstermektedir. Kredi kullanmak isteyen şahıslar aynı zamanda işletme ve araç kredilerinden de faydalanabilirler.

İnternet üzerinden başvuruda bulunmak için Vakıfbank hemen başvur sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca banka şubelerine giderek detaylı bilgi alabilir ve kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası Servis Aracı Kredisi

Ziraat Katılım minibüs ve taksi alımlarında ayrıca işletmenin sahip olduğu araçların bakımı ve diğer giderleri için finansal destek sunmaktadır. Şehirler arası taşımacılık yapan otobüsler dışındaki araçlar için, taşıt alımı, plaka alımı ve lazım olan diğer bakım onarım, yakıt gibi ihtiyaçlar için finansal destek sağlanması hedeflenmektedir. Kurumsal ve girişimci esnaf olan;

 • Minibüs
 • Otobüs
 • Servis aracı (şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüsler hariç,)
 • Taksi sahibi olan gerçek ve tüzel kişi müşteriler Ziraat Katılım’ ın sunduğu bu kredi imkanından faydalanmaktadır.

Faiz ve vade oranı banka tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle faiz oranlarını vadeleri öğrenmek için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Borç banka tarafından belirlenen ödeme planına göre ödenir. Hat ve plaka değeri üzerinde inceleme yapılarak %50′ si oranında kredi verilmektedir. Eşit, azalan, artan, ara ödemeli ve eşit taksitli olarak ödeme imkanı sunulmaktadır. Detaylı bilgi almak ve kredi başvurusunda bulunmak için Ziraat Katılım adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca banka şubeleri aracılığı ile de bireysel müşteri temsilciniz ile görüşerek bu kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

Denizbank Servis ve Taşımacılık Sektörü Kredileri

Denizbank Kobi’ lere taşıt kredisi imkanı sunan bankalar arasındadır. 60 aya varan vadeler ile kredi veren banka müşterilerine uygun olarak ödeme planı sunmaktadır.

Denizbank ticari taşıt kredileri kapsamında;

 • Taksi Plakası Alım Kredisi
 • Ticari Taksi Alım Kredisi
 • Otobüs Alım (Halk Otobüsü) Kredisi
 • Minibüs, Dolmuş Alım Kredisi
 • Servis ve Taşımacılık Sektörü Kredileri ile servis aracı esnafına destek vermektedir.

Servis ve Taşımacılık Sektörü Kredileri Özellikleri

Servis ve taşımacılık sektöründe krediler verilirken dikkat edilmesi gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri ise şu şekilde sıraladık;

 • Bu krediden faydalanıldığında borç bitene kadar alınan araç teminat olarak rehin altına alınır.
 • 2. el araç almak isterseniz bankanın bu konuda dikkat ettiği konu yaş kriteridir. Binek taşıtlarda beş yaş, ticari araçlarda üç yaş şartı aranır.
 • İkinci el araçlarda kasko tutarının %75’i oranında kredi kullandırılır.
 • 0 km araçlarda ise geçici faturanın %75′ i oranında kredi kullandırılır.
 • 60 aya varan vadeler ile Denizbank müşterileri kredi kullanabilmektedir.
 • Anlaşmalı markalardan alım yaptığınızda indirim uygulanır.
 • TL ve döviz endeksleri dikkate alınmaktadır.
denizbank
Denizbank taşımacılık alanında kullanılmak üzere araç alımlarında kredi imkanı sunmaktadır.

Servis ve taşımacılık sektöründe kredi almak isteyen Denizbank müşterilerine sunulan kampanya ise; Haziran ve eylül ayları arasında geri ödeme yapmamak üzere, kalan vadelerde eşit taksitler uygulanmak sureti ile kredi çekebilir. Ayrıca taşımacılık alanında kullanılmak üzere araç alımlarında bankanın sunduğu vade 36 ay olmaktadır.

Başvuru Sırasında İstenecek Olan Evraklar

 • Şirkete ve ortaklara ait olan tapuların fotokopileri
 • 2 yıllık gelir tablosu
 • Odaya kayıtlı ise kayıt belgesi
 • İmza sirküler
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Ortaklara ve kefillere ait nüfus cüzdanlarının fotokopileri istenmektedir.

Detaylı bilgi almak ve kredi başvurusunda bulunmak için Denizbank‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Finans

Ticari taksi, minibüs, hat ve plaka alımlarında Türkiye Finans müşterilerine Ticari taşıt finansmanı kredi paketi finansal destek vermektedir. Tabloda 40 bin TL üzerinden örnek bir hesaplama yapılmıştır. Faiz oranları vadelere göre  değişiklik göstermektedir. 48 aya varan vadeler ile kredi vermektedir. 12 ve 48 ay vade seçeneğini tercih ettiğinizde  %0,84 faiz oranı üzerinden,  oranı üzerinden faiz uygulanmaktadır.

Vade Kar Oranı Tahsis Ücreti Aylık Taksit
12 Ay %0,84 %0.50 3.555,75 TL
24 Ay %0,84 %0.50 1.884,73 TL
36 Ay %0,84 %0.50 1.330,41 TL
​48 Ay %0,84 %0.50​ 1.055,24 TL

Hesaplama aracı ile kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Kredi çekmek için Türkiye Finans şubelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Halkbank Servis Aracı Alım Kredisi

Halkbank’ın sunduğu kredi Kobiler’ e yeşil ışık sloganı ile verilmektedir. Araç araç alımı ve araç yenileme konularında banka müşterilerine  destek olmaktadır.  Taksici, kamyoncu, kamyonetçi, servis aracı sahibi esnafların alacakları ticari araç  ve yenilemelerde sunulan yatırım kredileri ile araç tamir, bakım ve yakıt giderlerini karşılayabilir, araçlarını yenileyebilir, plaka ve hat alabilirler.

halkbank
Servis alımlarında kredi kullanabileceğiniz bankalardan biri de Halkbank’ tır.
 • Taksi
 • Kamyon
 • Kamyonet
 • Servis aracı alımlarında kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bakım onarım ve akaryakıt ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile de kredi verilmektedir. Azami vade oranı 60 aydır.

Ayrıca banka sıfır km .araç ve ikinci el  araçlarda sunduğu yeşil ışık taşıt kredileri ile 60 ay vadede Faiz oranı %0,94 uyguluyor.

ESKKK Kamyonet Servis Almak İsteyenlere 5 Yıl Vadeli Kredi

Esnaf kefalet kooperatifi okul servisi veya nakliye işi yapanlara özel yeni bir otobüs veya kamyonet almak için 200 bin liraya kadar kredi veriyor. Servis aracı kredisini ESKK dan kullanabilmek için şuan kullanılan aracın 2010 modelden aşağı olması gerekir. (10 yaş) 200 bin lira üst limitli olarak 48 ay vadeli olarak kullandırılacak olan kredinin hesaplaması için tıklayınız.

Siz de bankaların kampanyalarını takip ederek servis otobüsü kredinizi uygun vade ve faiz oranları ile alabilirsiniz. 2. el araçlar için yaş şartına dikkat etmeyi unutmayınız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu