İhtiyaç Kredisi

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? (Başvuru Dilekçesi) Temmuz 2021

Sicil Bozuk Olanlara Kredi Sicil Affı Yasası  mecliste torba yasasından geçti. Koronavirüs salgını sürecine kredi sicil affı ile ilgili birçok soru geldi. Özellikle bankaların sunduğu temel ihtiyaç kredilerine başvuru yapan vatandaşlar için sicil affı uygulanacak mı en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

Ertelenmeyen elektrik, doğalgaz, internet borçları gibi faturaları ödeyemeyen kişiler, kamu bankaları tarafından devreye alınan bireysel temel ihtiyaç kredisine başvuruda bulunabilmek için sicil affı yasasının yürürlüğe ne zaman gireceğini merak ediyor.

Sicil affı yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte salgından etkilenen binlerce esnaflarımızla birlikte sicili bozuk, kara listede olan, kırmızı kalem çekilmiş milyonlarca kişi kredi sicil affı yasasından yararlanacak.

Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte hem bireysel krediler, hem de ticari KOBİ kredileri daha rahat çekilebilecek ve bankalara talepler artacak.

Peki, sicil affı çıktı mı? Sicil affı ne zaman çıkacak ? Banka kredi sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı?

İşte son dakika gelişmeleri..

Başvurular Nereye Yapılacak?

Geçtiğimiz yıllarda sağlanan sicil affı hakkının tekrar yürürlüğe girmesi bekleniyor. Korona virüsü tedbirlerinin açıklandığı Ekonomi İstikrar paketinde yer alan tedbirlerin yasalaşması için yapılan çalışmalara tamamlandı. Meclise sunulan torba yasa çalışmaları neticesinde Sicil Affı Yasası meclisten torba yasaya eklenerek meclisten geçti.

Mecliste yapılacak görüşmeler sonucunda, yasanın yapılacak oylamanın kabul edilmesi ve Resmi Gazete’ de bu günlerde yayınlanması bekleniyor.

Salgının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde yer alan ve yasal düzenleme gerektiren tedbirler bu hafta içinde Meclis Genel Kurul gündeminde bulunan torba yasa teklifiyle hayata geçirilecek.

Yasa Resmi Gazete’ de yayınlanıp yürürlüğe girdikten sonra listede olan esnaf ve sanatkarlar ile diğer vatandaşlara getirileri şunlar olacağı düşünülüyor;

  • Bireysel ihtiyaç kredisi veya Kobi kredisini ödemesine rağmen, daha önce ödeyemediği taksitler nedeniyle sicili bozulan ve 5 yıllık sicil silinme dönemi içerisinde olan vatandaşlarımızın sicilleri kredi sicil affı yasası ile temizlenecektir.
  • Çeşitli bankalardan kredi kartı kullanan ve kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden, kara listeye düşüp, avukatlık veya icralık olan ancak daha sonradan kart borçlarını kapatan ve 5 yıllık sicil döneminde olan vatandaşlarımız, kredi kartı sicil notu düşüklüğü durumları ortadan kaldırılacaktır.
  • Bankalara borçları olan vatandaşlarımızın bankalara olan borçları yapılandırılacak.
  • Bu yapılandırmayla daha önce ödenmeyen borçlara ait olumsuz siciller temizlenecek.
  • Kişilerin borçlarının ödenmesi için Devlet bütçesinden herhangi bir ödenek ayrılmadı. Bu sebeple Devlet hiç kimsenin bozuk sicile neden olan borcunu ödemeyecek.
  • Sadece bankalarında gönüllü olduğu bir uygulama ile kara listeden çıkarılacaklar ve borçlarını ödemelerinde çeşitli kolaylıklar sağlanacak.
Sicili Bozuk Olanlar Aftan Yararlanacak!

Ancak; Kredi Sicil Affından yararlanmasına rağmen, bankalar tarafından halen çekilecek sıfır faizli krediyi ödeyemeyecek durumda olduğu değerlendirilen kısacası ret çekilen yani kredisi onayı verilmeyen esnaf ve vatandaşlarımız bu destekten faydalanamayacaktır.

Bankalara kredi borcu olanlar 6 ay içinde yapılandırma için başvuru yapacaklar. Bu başvuruyu yapan vatandaş, borcunu bir defaten ödeyecek veya bankanın inisiyatifinde yapılandırma yapacak. Tüm borcunu yapılandıran vatandaşa, banka isterse yeniden kredi verebilecektir..

Kara Listeden Çıkmak

Kredi Sicil affı çıkmasına rağmen, halen kara listede bulunan ve yasadan yararlanamayan esnaflar ve borçlu vatandaşlar, borcun kaynağı olan bankalara başvuruda bulunabilecekler. Tabi ki bu başvurular kanun ile düzenlenerek, ne şekilde yapılacağı, hangi yolların izleneceği ayrıca belirtilecektir.

Merkez Bankası Sicil Temizleme Başvuru Dilekçesi

Bankalarda bulunan borçların tamamını kapatmasına rağmen kara listede halen ismi bulunan kişilerin kara listeden çıkmak için yapacakları başvuruları dilekçe ile gerçekleştirmeleri gereklidir.

Başvuru Dilekçesi örneğini görüntülemek için tıklayınız.

Öte yandan işyerini kapatmak zorunda kalan ve iflas eden esnafımıza aylık 711-1422 TL. ödeme yapılması ile ilgili Ahilik fonu da yasa kapsamında yürürlüğe girdi. Buna göre; İşyerini kapatan esnaflara, Esnaf Ahilik Fonundan ödeme yapılacak.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? Sicil Affından Kimler Yararlanacak? Sicil affı yasası çıkmasına rağmen, başvuruları kabul etmeyen bankalar hakkında herhangi bir işlem yapılabilecek mi?

Tüm bu sorulara karşılık 01 ŞUBAT tarihi itibariyle Türkiye Bankalar Birliğince Risk Merkezi (Kredi Notu Kaydı) tarafından bir duyuru yayınlandı.

İçeriğimizde; Kara listede olan vatandaşların nereye başvurabileceği hakkında merak ettikleri tüm sorular ”12 madde” halinde yanıtlandı. Kosgebkredisi.com olarak, kredi sicil affı başvurularının nasıl yapılacağını sizler için özetledik. İşte ayrıntılar..

Soru 1: Hangi Kanun Gereğince Yapılıyor?

Bu uygulama halk Arasında ”Kredi Sicil Affı” uygulaması olarak biliniyor. Aşağıda kanunun tam metni mevcut olup, Resmi Gazete’de yayınladığında sitemiz üzerinden metne ulaşabilirsiniz.

Soru 2: Hangi Tarihler Arasında Yapılabilecek?

Bu Kanun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek.  Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kredi kartı, karşılıksız çek, protestolu senet ve diğer borcu olan vatandaşlarımız borçlarını 6 ay içerisinde yapılandırması ve tamamını ödemesi gerekiyor.

Soru 3: Hangi Borçları Kapsamaktadır?

  • Kredi kartı borçları,
  • Karşılıksız çekler,
  • Kredi borçları
  • Protestolu senet borçlarını kapsar.

Soru 4: Vatandaş Kara Listede Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilir?

Kredi notu düşük olan ve kara listeye giren vatandaşlar, kara listede olup olmadığını borçlu olduğu banka şubesinden veya borçlu olduğu finansal kuruluştan öğrenebilir.

Ayrıca borçlu vatandaşlarımız ”Türkiye Barolar Birliği Risk Merkezleri”nden de sorgulama yaptırabilir.

Bankaların kara listesinde yer almasına rağmen borcunu tamamını sıfırlayanların durumları sistem üzerinden güncelleme işlemleri yapılmaktadır.

Risk Merkezinde, ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” ya da ”Çek bilgileri Raporu” 3 iş gününde güncellenirken, ”kredi ve kredi kartı borçları” 1 ay içinde güncellenir.

Soru 5: Risk Merkezlerinden Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Risk merkezlerinden kara liste sorgulaması 2,25 TL.+KDV karşılığında yapılmaktadır.

Başvurular; Risk Merkezlerine yapılabileceği gibi,  Vakıfbank, Alternatif Bank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Ziraat, QNB Finansbank, Şekerbank ve Halk Bankası aracılığı ile de yapılabilmektedir.  Ayrıntılı bilgi için Risk Merkezi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Risk Merkezlerinden Alınabilen Raporlar
Kredi Risk Merkezlerinden Alınabilen Raporlar

E-devlet Risk Merkezi Raporu Sorgulama İşlemi

E-devlet kapısı üzerinde Türkiye Bankalar Birliği sayfasında Risk merkezi raporu başvurusu linki üzerinden TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak rapor talebinde bulunabilirsiniz.

Açılacak olan sayfa üzerinden görselde ki gibi ”Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak açılan yeni ekranda ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” ya da ”Çek bilgileri Raporu” hangisini seçecekseniz işaretledikten sonra raporu görüntülemek için rapor hazırlandığında e-devlete kayıtlı güncel cep telefonunuza gönderilecek olan şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Soru 6: Borçlu Vatandaş Borcunu Ödemek İçin veya Yapılandırmak İçin Nereye Başvurmalıdır?

Borcunuzun hangi bankaya olduğunu biliyorsanız, borçlu olduğunuz bankaya yukarıda belirtilen tarihler arasında (6 ay içinde) borç yapılandırma veya kapatma talebinde bulunmanız gereklidir.

Soru 7: Daha Önce Borcunu Ödeyen veya Yapılandıran Vatandaş Buna İlişkin Belge Alabilir Mi?

Borcu ödediğiniz bankaya başvuruda bulunarak, borcunuzun tamamını ödediğinizi veya yapılandırdığınızı belirten bir evrak talep edebilirsiniz. Yine Risk Merkezleri sisteminden rapor alarak, borcun ödendiğine dair belge alabilirsiniz.

Soru 8: Borcunu Ödeyen Vatandaşın Risk Merkezi Raporu Ne Zaman Güncellenir?

Kara listede olmasına neden olan borcunu bankalara ödeyen vatandaşlar, ödemeyi yaptığı tarihten en geç 1 ay sonra Risk Merkezleri raporunda görüntüleme yapabilir.

Çek için sisteme yansıma süresi; 3 iş günü olup, protestolu senetler ise kredi ve kredi kartları gibi bir ay içerisinde sistemde görüntülenecektir. Bu sürelerden daha önce Risk Merkezi raporu alırsanız, sisteme henüz yansımayacağından halen borçlu olarak görünebilirsiniz.

Bankalara olan borcun ödeme yapıldığına dair görüntüleme işlemi 2 iş günüdür. Ticari kredi borcu olan KOBİ’ler için takip eden ayın sonundan itibaren sistemde görüntülenir.

Bu süreler dolmadan rapor almayın.

Risk Merkezi İle Anlaşmalı Bankalar

Riks merkezi raporunu  sorgulamak isteyenler aşağıdaki anlaşmalı bankalarda bulunan borç bilgilerini görüntüleyebilirler.

Risk Merkezi Anlaşmalı Bankalar
Risk Merkezi Anlaşmalı Bankalar

Soru 9: Borcunu Ödeyen Kişilerin Risk Merkezi Raporları Hatalı İse Ne Yapmaları Gerekir?

Eğer borcunuzun tamamını bankaya ödediyseniz ya da 6 ay içerisinde bankadan yapılandırma yaptıysanız, sisteme yansıma süreleri sonunda halen kara listede borçlu olarak görüntülenmekteyse ve borcunuzu ödemediğiniz görülmekteyse bu durumda borcu ödediğiniz bankaya, borç ödeme kaydının sisteme yansıtılması için başvuru yapabilirsiniz.

Soru 10: Borcunu Ödeyen Vatandaş Bankadan Bireysel veya Ticari Kredi Çekebilir Mi?

Bu sorunun cevabı, bankaları ilgilendiren bir durumdur. Bankalar Bankacılık Kanunu ve diğer düzenlemeler kapsamında kredi veya kredi kartı başvurusu yapan ticari veya bireysel müşterilerin ödeme durumlarına göre bir karar vermektedirler. Bu kredi Risk Merkezlerini değil, bankaları ilgilendiren bir durumdur.

Soru 11: Kredi Sicil Affından Yararlanan Esnaf Verilecek Olan Kosgeb Kobi Faizsiz Kredi Desteğinden Yararlanabilecek Mi?

Kosgeb tarafından sunulan sıfır faizli Kobi İşletme desteği için henüz bir ilan yayımlanmadı. Ancak bu destek verilirken işletmenin kara listede olup olmadığına bakılmaksızın KOSGEB ÖN ONAY aşaması uygulandı.

Bundan sonra, Kosgeb’in ön onay verdiği vatandaşlar anlaşmalı bankalara başvuruda bulundular ve bankalar tarafından talepleri değerlendirildi. KOSGEB burada sadece faiz desteğini sağlamaktadır.

Vatandaş kara listede olsa da, olmasa da, KOSGEB’e sıfır faizli kredi başvurusunda bulunabilir ancak, bundan sonrası bankanın değerlendireceği ve karar vereceği bir husustur. Bu hususta 10 soruda yer alan cevap ile aynı niteliktedir.

Umarız, binlerce kişiye umut olan bu uygulamadan herkes faydalanabilir.

Lütfen içeriğimizi paylaşın ve daha fazla kişinin sicil affının ayrıntılarından haberdar olmasını sağlayın.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu