Araç Kredisi

Sicili Bozuk Olanlar Araç Kredisi Alabilir mi? Temmuz 2021

Araba almak isteyen araç kredisi maksadıyla bankalara müracaat eden kişiler öncelikle bilmeliler ki banka, araç kredisi kullandıracağı kişiden tek ve en önemli beklentisi kişinin ödeme yapıp yapamayacağıdır. Ödeme gücünü ispat eden kişilere kredi imkanı tanındığı gibi araç kredisi çekmek isteyen kişilerin hangi koşullar beraberinde ödeme gücünün kanıtlanacağı konusunda titiz bir inceleme başlatır. Bankanın kişilerin verileri doğrultusunda hakim olduğu konunun ödeme gücü ile ilişkilendirilmesi halinde kişinin ödeme gücü kanıtlanmış olur. Verilerle kişinin ödeme gücü veye diğer durumları kişinin sicilini oluştur. Banka kişinin sicilinin kredi kullanımına uygunluğu dahilinde kişiye kredi imkanı tanır. kosgebkredisi.com kişinin düzenli yaptığı her ödeme siciline artı sağladığı gibi kredi puanın da artışa neden olur.

Örneklendirmek gerekirse; araç kredisi çekecek kişinin öncesinde kendine ait ödenmemiş faturaları bulunuyorsa bu, banka tarafından kişinin ödeme gücünü kanıtlayamadığı gibi aynı zamanda kredi notunda düşüş yaşaması neden olur. Dolayısıyla bu kişiye banka kredi kullandırmayacaktır.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum;

Sicili bozuk olan kişiler kredi almak istediklerinde ihtiyaç kredisi adı altında verilen düşük miktarlı kredilere başvuru yapabilirler. Ancak, oluşturmuş oldukları kampanyalar dışında yapılan kredi başvurularında bankalar sicili bozuk olan kişilerin başvurularını olumsuz sonuçlar. Bankalar vermiş oldukları kredilerde ödeme gücü yerinde olan kişilere kredi vermeyi tercih ettiğinden dolayı sicili bozuk olanların kredi almaları mümkün değildir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Mevcut borçlarınızdan dolayı bankalar tarafından kara listeye alındıysanız ve avukatlık olduysanız eğer bankalar size kredi vermeyecektir. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz gibi dönemsel olarak bankların sunmuş olduğu bazı kampanyalardan faydalanarak kredi alabilme imkanınız olabilir. Düşük miktarlı ve ihtiyaç kredileri için mobil yada şubelerden başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Bankalar tarafından oluşturulan bu kampanyalar genellikle müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda 3 ay ertelemeli yada 6 ay ertelemeli olarak 36 aya varan vade imkanları ile sunulmaktadır. Bu kredilere sicilleri bozuk olmasına rağmen başvuru yapan kişiler bulunmaktadır. Kara listede olan kişilerin çoğunluğunun başvuruları olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Finansbank Kara Listedekilere Kredi Veriyoruz

QNB Finansbank müşterileri tarafından almış oldukları kredi kartlarına olan borçlarının ödeyemedikleri durumlarda ödeyebilecekleri tutarlarda yapılandırma yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle sicili bozuk olan ve kara listeye giren kişiler tarafından akıllara gelmektedir. Bankaya kredi notunuzun düşük olması durumunda sicil affına başvuru yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz sicil affı olumlu sonuçlandığında diğer bankalara olan borçlarınızı da tek bankada toplama imkanına da sahip olursunuz. Aftan yararlanma durumunda kara listeden çıkarılmak amacı ile 5 yıl içerisinde QNB Finansbank da bulunan tüm borçlarınızı kapatmanız yada onları aylık eşit taksitlere yapılandırmanız gerekecektir. Sadece Finansbank’a değil diğer bankalarda borcunuz varsa borç transferi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka tekrardan bir kredi başvurusunda bulunabilmeniz için üzerine gayrimenkulü olan bir kefil talep edecektir. Bazı durumlarda bir değil birden fazla kefil talep edilebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için ve sicil affından faydalanabilmek için size en yakın QNB Finansbank şubesine gidere başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar mı ?

Öncesinde de belirtildiği gibi taşıt kredisi ile araba almak isteyen kişilerin banka tarafından siciline göre kullandırılacaktır. Ancak altını çizmekte fayda var; bankaya araba kredisi kullanımı başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken nokta kişinin binek araç alabileceği gibi işletmesi içinde araç alabilecek olmasıdır. Buradaki ayrım önemli olmakla beraber binek araçlara yönelik bireysel olup taşıt kredisi kullanımı gerçekleşecekken ticari amaçlı alınan araçlar kosgebkredisi.com ticari kredi  kapsamına girer.

Ticari araçlar ticari kredi kapsamında değerlendirileceği için ilgili bankanın ticari krediye uyguladığı vade faiz oranları ve şartlar ile, tüketicilerin kullanacağı bireysel taşıt kredisinde farklılık göstermekle beraber tüketici kredilerinde uygulanan koşullar, vade ve faiz seçenekleri birbirinden farklıdır. Bunun yanında ticari kredi ile bireysel taşıt kredisinin de kişilere sağladığı şartlar farklıdır.

Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Kişinin gerekli şartları sağladığı takdirde taşıt kredisi kullanabileceği üzere gerekli şartlara aşağıda yer verilmiştir;

 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin T.C vatandaşı olması,
 • Araç kredisi alacak kişinin en az 18 yaşında olması,
 • Taşıt kredisi kullanacak kişinin sosyal güvencesi olmalı ve en az 6 aylık olması,
 • Kazancı olması ve en az 6 aylık maaş bordrosu,
 • Kredi notunun bankaca belirlenen seviyede olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Taşıt Kredisi

Araç kredisi kullanacak kişinin gerekli koşulları sağlaması halinde banka tarafından talep edilen evraklar ile başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda istenen evraklara değinmeden önce konu başlığında da belirtildiği üzere Ziraat Bankası tarafından sunulan taşıt kredisi konularını incelemek gerekir.

Bankanın kişiye sunduğu krediye ilişkin taşıt kredisi özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Öncesinde ikinci el araçlar için belirlenen 10 yaş sınırı Ziraat Bankasında en fazla 5 yaşında olan taşıtlar için belirlenmiş sıfır veya ikinci el kredi imkanı sağlanacaktır.
 • Taşıt kredisi ile Ziraat  60 aya varan vade imkanı sunmaktadır.
 • Gerekli ek teminatların yanı sıra teminat olarak banka lehine araba rehin alınır.
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek kişilerden bireysel kredi kullananlara ayrıca kasko ve hayat sigortası da sunulmaktadır.

Ziraat Araba Kredisi için Gereken Evraklar

Ziraat Bankasının kredi kullandıracak olmasında kredi şartları ve özelliklerini detayları ele alınmasından sonra yukarıda bahsedilen koşulların sağlanması halinde kişiler gerekli belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Buna göre Ziraat Bankası gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kullanacak kişiye ait doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru sahibine ait T.C Kimlik kartı fotokopisi ( sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi)
 • Çalıştığınızı ve gelir elde ettiğinizi ispatlayan gelir belgesi
 • Başvuruda bulunan kişinin esnaf olması halinde üyesi olduğu oda vb. kuruluşlardan temin edilecek üyelik belgesi fotokopisi
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Banka tarafından istenebilecek diğer evraklar

Ziraat Taşıt Kredisi Hesaplama 2021

Ziraat Bankası tarafından 48 aya varan vade imkanından yararlanarak %0,96 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanımı gerçekleştirecek kişinin 50 bin TL kredi kullanımı için;

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Yıllık Maliyet Oranı Taksit Tutarı
50.000 TL 24 Ay 1,54% % 25.2541 2.598,26 TL
50.000 TL 36 Ay 1,54%  %25.052 1.914,08 TL
50.000 TL 48 Ay 1,54%  %24.9499 1.580,09 TL

100 bin TL’lik taşıt kredisi kullanımında ise;

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Yıllık Maliyet Oranı Taksit Tutarı
100.000 TL 24 Ay 1,54% % 25.2541 5.196,51 TL
100.000 TL 36 Ay 1,54% %25.052 3.828,16 TL
100.000 TL 48 Ay 1,54% %24.9499 3.160,17 TL

Detaylı bilgi için Ziraat Bankası internet şubesini ziyaret edebilir diğer bankalardan taşıt kredisi kullanımı için de yine ilgili bankaların internet şubesini ziyaret edebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu