Kredi Kartı

Son Dakika..Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Zam Geldi.. Temmuz 2021

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni bir haber daha geldi! Alınan bilgilere göre bu haber kredi kartı kullanan herkesin yakından ilgilendiriyor. Çoğu vatandaş kredi kartlarında biriken borcunu nasıl ödeyeceğini düşünürken bir zam haberi daha gelmiş oldu. Kart ekstreleri gitgide artarken yeni zamlar ile ilgili tüm detaylar ve masraflar, kredi kartı aidatı ne kadar, aidat geri alma yolları e-Devlet, yeni aidat zamları ne kadar oldu? detaylar haberimizde..

Kredi Kart Aidatları Artıyor mu?

Tüm kullanıcılar, öğrenci olmayan vatandaşlardan her yıl belli tutarlarda kesilen aidatlar olmaktaydı. Geçtiğimiz yıllarda getirilen yeni düzenleme ile bu aidatlar eğer 100 lirayı aşmıyorsa alınmaktan vazgeçiliyor, kart kullanıcıları diğer borçlarına ek bir külfet ile karşılaşmıyordu. Ama 200 TL’ye varan ve aşan tutarlar için yeni bir ödenecek tutar çıkarılıyor ve kullanıcılar ne yapacağını bilemiyor. Hemen hemen çoğu vatandaşın aktif olarak alışveriş yaptığı kredi kartları borçlarının yanında bir de aidat alınması olumsuz bir başka detay.

Kredi Kartı Aidatlarından Kurtulmak

Alınan haberler ve yazılan yazılarda kullanıcıların şikayet platformlarını sıklıkla kullandığından bahsediliyor. Üstelik şikayet sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Sadece birkaç hafta içinde yüzlerce kredi kartı aidatı şikayet yazısı görülmektedir. Banka müşterileri 200 TL’yi geçen aidat ücretlerinin alınmasından rahatsız olduğunu belirtiyor.

Pandemi döneminde işsiz ola vatandaşlar, gelir kaybına uğrayanlar zaten taksitlerini, kart ekstrelerini ödeyemez duruma gelmişti. Bu sebeple zaten ödenemeyen tutarların üzerine aidatlarında olması tepkilere neden oluyor. Kanuna göre banka kart üyelik ücretleri ve aidatlar tahsil edilebilir.

Bununla birlikte bu fazla aidat ödemelerinden kurtulmanızı sağlayacak düzenlemeler de var. Yapılan düzenlemelerin neler olduğuna bir bakalım.

Tüketici Aidatlarına Yeni Düzenleme

Yaklaşık 7 yıl öncesine kadar, tüketiciler 2014 yılından önceki aylarda Tüketici Hakem Heyetine bireysel başvuru yolu kullanılarak aidatlarını geri alabiliyordu. Yalnız 3 Ekim 2014 yılında yayımlanan Resmi Gazete ile bir yönetmelik yayımlandı. “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” gereğince kredi kartlarından yapılan bu kesintiler kanuni hale getirildi. Bu yönetmelik hükümleri 7 Mart 2020 tarihli “banka ücret ve komisyon düzenlemeleri” 11. maddesinde de yer aldı.

Kredi Kartı Aidatı 200 TL’yi Aştı

Bir banka müşterisi yaptığı açıklamada, kullandığı kredi kartına Haziran 2021 itibariyle 216,50 TL aidat yansıdığını ve müşteri hizmetlerine ulaşarak bilgi aldığını anlatıyor. Telefon görüşmesi sırasında bu tutarın 108,25 TL’ye indirildiği ve yine müşteri ödemeyi ısrarla kabul etmediğinde bu defa para puan ile karşılaştığını ifade ediyor.

Bir başka banka müşterisi de üyelik aidat adında toplamda 158 lira kesildiğini ifade ediyor. Üstelik bunun gibi tüm tüketiciler, aidatların geri verilmesi konusunda ısrarcılar.

Hatta bazı kullanıcılar bu sorun yüzünden o bankaya ait tüm hesaplarını kapatmaya başladı bile! Yıllık üyelik tutarı 100 liranın üstünde kesintiler ile karşılaşan bazı vatandaşlar, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak iadelerini istemiş, ancak olumsuz yanıt alınca sinirlenerek hesaplarını kapatacağını ve o banka ile çalışmayacağını söylüyorlar.

Kredi Kartı Aidatına Zam Geldi

Kredi Kartı Ekstrelerinde Küçük Uyarıya Dikkat!

Hesabınızın borç özeti, adresinize posta ile, e-mail hesabınıza veya telefonunuza geliyor olabilir. Ancak bu ekstreleri detaylı incelemek yararınıza olacaktır. çünkü bazı bankalar yapılan harcamaları, borçları, asgari ödeme tutarlarını büyük harflerle yazıyor. Bununla birlikte, üyelik yani aidat tutarını da küçük harflerle yazdığı görülüyor. Böyle olduğunda malesef gözden kaçabiliyor. Sizler de fark edilmeyen bu detayı inceleyerek bu kesintiyi görebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Kartı Vermek Zorunlu

Kredi kartları ile yapılan yasal düzenlemeler gereğince bankaların üyelik ücretlerini engelleyen bir durum söz konusu değil. Uygun gördüğü takdirde bu tahsilatı yapabilir. Ancak tüketicinin de korunmasının önemli olduğu maddeler de var. Tüketici Koruma Kanunu 31. madde uyarınca, çalışılan her banka aidatı olmayan kredi kartlarını müşterilerine sunmak zorundadır. Banka müşterisi olanlar aldıkları kartları aidatsız olanlar ile değiştirebilir. Yani banka böyle bir seçeneği size sunmalı, kabul edip etmemek kendi elinizde. Biraz ısrarcı olursanız banka müşterisini kaybetmemek adına mutlaka uygun fırsatları sizlere sunacaktır.

Siz de böyle bir kesinti ile karşılaştıysanız hemen bulunduğunuz yerdeki, müşterisi olduğunuz banka şubelerini arayarak veya bizzat giderek aidat ödenmeyen bir kart seçebilirsiniz. Yeni kartınızda böyle bir ücret ile karşılaşmamış olursunuz.

Banka Müşteri Hizmetlerinden Aidatları Yarıya İndirme Teklifi

Bankanızın müşteri hizmetlerine direk bağlanarak, temsilcinizden bilgi alabiliyorsunuz. Bu görüşme sırasında kesilen aidatınızı geri isteseniz bile, banka bünyesinde bunları iade etmek gibi bir zorunluluk söz konusu değil. Ancak, banka eğer müşterisini kaybetmek istemiyorsa bazı pazarlıkları sunabilir.

 • Bunlardan biri de ücretin yarısını istemektir. Bu teklifle karşılaşan banka müşterilerinin yaptığı yorumlara göre, örneğin ödenecek aidat tutarı 250 TL ise 125 TL tahsil edebileceğini söyleyebiliyor.
 • İkinci bir seçenek ise ücretleri puana çevirme isteğidir. Aidat kesintinizi ödemek yerine para puan fırsatını sunabilir. Bu seçenekleri değerlendirmek sizin elinizde.

Kredi kullanmak, kredi kartının yüksek limitleri, fazla kredi kartı borçları gibi durumlarınız varsa banka ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Pazarlık etmek şu an banka müşterileri için en uygunu olarak gözüküyor. Ayrıca şikayet edilen mesajlara da bankaların aktif olarak dönüş yaptığı ve çözüm sunmaya çalıştığı görülüyor.

Kredi kartı aidatını e-Devlet ile geri alma başvurusu yapmak için tıklayınız.

Kredi Kartı Borcum Varsa Aidat Öder miyim?

Eğer hala borcunuz varsa, ödeme güçlüğü yaşıyorsanız kredi kartı aidatının alınmadığı durumlar bulunmaktadır. Kural olarak;

 • Bir takvim yılı içerisinde kredi kartınızı iki defa yenilediyseniz, bankalar ek ücret ve aidat talep etmiyorlar.
 • 2 veya daha fazla yenileme yapıldıysa yalnızca kart basım maliyeti adı altında bir ücret alınabilir.
 • Kartınızın borç taksitleri ödenmediyse ve borcunuz dursa bile tüketici hakları gereğince banka talep ettiğinizde o kartı iptal etmek zorundadır.
 • İptal ettiğiniz kartın borcu devam ediyor olsa bile, bu süre boyunca kredi kartı aidatı ödemezsiniz.

Kredi Kartı Aidatında Ek Şart Yok

Eğer banka müşterileri aldıkları kredi kartlarını 180 gün kullanmazsa, hiçbir işlem yapılmadığı için aidat ücreti de alınmaz. Bu hareketsiz kalan kartların tahsil edilmeyen yıllık aidat tutarları, tahakkuk ettikten sonra 12 aylık sürede tahsil edilebilir. Bir yıllık bir kesinti olduğu için bekleme süresi maksimum 12 aydır.

 • 12 ay içerisinde kredi kartı aidatı ödenmediyse, bu süre bitmeden icra takibi yoluna gidilemez.
 • Bu aidat için faiz veya kar payı eklenemez. Yani üzerine faiz işlemez.
 • Eğer 1 yıl içinde yine ödeme olmazsa kredi kartı iptal edilir.
 • Aidat alınmayan kartın limiti de aidatsız karttaki limit kadar olmalıdır. Bu sayede değiştirmek isteyen müşteriler ek bir şart olmadan kartını değiştirebilir.

Banka kartları ve sanal kartlar için yıllık aidat ücreti kesintisi yoktur. Hesap ekstreleri için de ekstra bir tutar kesilmez. Eğer ek kart çıkarttıysanız, asıl kart aidatlı ise en çok yarısı kadar ücret tahsilatı yapılabilmektedir.

Banka Pos Cihazları ile Kazan Kazan

Siz kredi kartı ile harcama yaparken banka da kart çektirdiğiniz pos cihazlarından belli tutarlarda komisyonlar olarak kazanç elde ediyor. Kazan kazan adı verilen bu sistem ile müşteriler için para olmasa da anında nakit fırsatı sunan kredi kartları sayesinde bankaların kartını kullandığınız üye işyerlerindeki POS cihazları üzerinden komisyon alınıyor.

Kredi Kartı Aidatı
 • Her bankanın POS komisyon oranları farklı olmaktadır.
 • Alışverişinizi kredi kartınız ile yaptığınızda aidattan daha fazlasını zaten banka bu komisyon kesintileri ile kazanıyor.
 • Aidatsız kartlarda da taksit ve puan seçenekler, mevcut olmaktadır. Nakt avans seçeneklerinizi 12 aya kadar kullanabiliyorsunuz. Ek kart dahi çıkartabilirsiniz.
 • Aidatlı kartta bulunan çoğu fırsat bu kartlar için de söz konusudur.
 • Kart borcu erteleme ve taksit imkanları da sunulabilmektedir

Çalışacağınız bankaların şubelerine uğrayarak, müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilciniz ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu