Devlet Tarım Destekleri

Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para Kazanın

Susuz tarımın ülkemizde günden güne yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte kurak arazide bile para kazanmak mümkündür. Kurak arazide para kazanmak isteyenler için susuz tarlaya ne ekilir konusunda çiftçilerimize yol haritası olarak birçok bilgi verdik. Bonzai bitkiler, sarımsak, badem, goumi, lavanta gibi sulama gerektirmeyen susuz tarım ürünlerine örnek olarak gösterebiliriz bu susuz tarım ürünlerin yetiştiriciliğini yaparak sizde susuz tarımdan para kazanabilirsiniz. Susuz Tarlaya Ne Ekilir? Kurak Arazide Para Kazanın başlığımızda tüm aradıklarınıza cevap bulabilirsiniz.

Susuz Tarım Nedir Nasıl Yapılır?

Vahşi sulama yerine daha az su kullanımının olduğu ‘susuz tarım’ olarak tabir edilen ürünlerin yetiştirilmesi amacıyla başta lavanta, kekik ve ada çayı olmak üzere çeşitli bitkiler yetiştirilmektedir.

Susuz tarım, ürünlerin sulama yapılmadan mevsimlik yağışlara bırakılmasıdır ve kuraklıkla karşı karşıya kalan coğrafi bölgelerde çeşitli susuz tarım yöntemler uygulanarak uygulanan bir tarım yöntem olarak karşımıza çıkar. Susuz tarımda bitkiler su ihtiyacını topraktan karşılamaktadır. Zeytin yetiştiricileri yıllardır kuru yetiştirme / susuz tarım yöntemini kullanmaktadır.

Susuz Tarlaya Ne Ekilir?

Tarım faaliyetlerinin bilindiği kuru tarım, sulu tarım, susuz tarım olmak üzere birçok çeşitleri bulunmaktadır. Susuz tarım gibi son zamanlarda getirisi yüksek olan tarım ürünlerini yetiştiriciliğini yaparak çok para kazandırmaktadır. Ülkemizde tarımsal faaliyet alanında topraksız tarım, susuz tarım ve kazançlı tarım gibi daha modern üretim yöntemler son zamanlarda geçiş yapılarak kurak arazide bile para kazandırmaktadır. Susuz tarım ürünleri de bu noktada araştırılmaktadır.

Susuz Tarım Ürünleri

Susuz tarım son zamanların en çok para kazandıran tarım faaliyetleri arasında yer alıyor. Tarımdan çok para kazanmak isteyenlerin araştırdığı susuz tarlaya ne ekilir sulama gerektirmeyen tarım ürünleri hangileridir, bu faaliyetten ne kadar para kazanılır konusunda araştırdıklarımız konuları aktaralım.

Susuz tarım son zamanların en çok tercih edilen tarımsal faaliyetidir. Sulama gerektirmeyen susuz tarım ürünlerini şten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Susuz yetiştirilen sulama gerektirmeyen tarım ürünleri şunlardır:

 • Bonzai bitkiler (2021’de çok satıldı)
 • Sarımsak
 • Badem
 • Kekik
 • Ada çayı
 • Goji berry (kurt üzümü)
 • Goumi
 • Gurme mantarlar,
 • Süs bitkileri,
 • Altın Çilek.
 • Mor patates,
 • Japon akçaağacı,
 • Odunsu bitkiler,
 • Makademya fındığı,
 • Kinoa,
 • Lavanta yetiştiriciliğinden çok para kazanabilirsiniz.

Bu tarımsal faaliyetler yapılabildiği gibi sulamasız tarıma imkan veren ekobox ürünü geliştirilmiştir.

Kurak Arazileri Yeşertecek Yeni Formül: Sulamasız Tarım

Ülkemizde yaşanan kuraklık ve susuzluk problemi sebebiyle susuz tarım yapılabilir mi sorusunun cevabını araştırılmaktadır. Bu konuda meyve ve sebzecilikte susuz tarıma imkan veren “ekobox” çözüm olmaktadır.

Ekobox sistemi ile ağaç ve sebze fidelerinin sadece 16 litre su kullanarak yetişmesini ve kökünün topraktaki su kaynağına ulaşmasını sağlayan sistemdir. Çöl alanlarda, taşlık ve kurak bölgelerde bile tarım yapılmasına olanak sağlayan ve meyve ve sebzecilik yapılmasına imkan veren ekobox ile sulama gerektirmeyen tarım ürünlerinden para kazanmak mümkün hale geliyor.

Susuz Tarım ve Fidan Uygulaması Ekobox ile Çok Kolay

Su kaynaklarının az veya hiç olmadığı bölgelerde tarım yapmak, fidan yetiştirmek ağaçlandırma yapmak için özel olarak tasarlanan ekobox tarım kutusu ürünüyle ilk uygulama yaparken, kutuya koyacağınız az miktardaki su ile bitkilerin yaşama tutunmasını sağlayabilir ilerleyen dönemlerde de yağmur, yoğunlaşma, çiğ yağması gibi kısıtlı kaynaklardan elde edilen su ile yaşamına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bitkilerin su ihtiyaçlarını toprak altındaki mikro gözeneklerdeki suyu kullanarak karşılamayı öğreten bitki destek ünitesi olan ekobox her türlü arazide üretim imkanı sağlar. Ekobox susuz tarım destek ünitesi ile taşlık, kumluk, kurak, yarı kurak, çölleşmiş, sulama imkanının kısıtlı veya hiç olmadığı alanlarda tarım faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Susuz tarım kutusu ekobox ile sulama yapmadan istediğiniz her yerde ürün yetiştirebilirsiniz.

Ekobox ile yapılacak susuz tarımda Ceviz, Badem, Fıstık, Zeytin, Hünnap, Üzüm, Kayısı, Nar, Çam Çeşitleri, İncir, Hurma, Trabzon Hurması, Harnup (keçi boynuzu) ve Kestane gibi birçok türde ağaçla tarım yapan ya da yapacak olan çiftçilerin Kuyu, Elektrik ve basınçlı sulama sistemleri gibi yatırımlar gerektirmediğinden üretim maliyetlerini düşürür.

Ekobox doğada kendiliğinden yetişen ormanların oluşum şeklini taklit eden bu sistem sayesinde susuz tarım yapmak isteyenler Ekobox susuz tarım kutusu 200 TL üzerinden satışa sunulmaktadır.

10 Adet Üzeri Ücretiz Kargo

 • 1 Adet 170 TL +KDV
 • 10 Adet 150 TL+KDV
 • 1000 Adet 140 TL+DV
 • 2500 Adet 130 TL+KDV
 • 5000 Adet 120 TL+KDV satış fiyatları ile sipariş verebilirsiniz.

Ekobox susuz tarım kutusu ile her yerde su gerekmeden meyvecilik ve sebzecilik yapılabilirsiniz.

Ekobox çalışma sistemini özetlersek;

Bir veya iki bitkinini dikilmesi için ekobox kutusunun ortasında boru şeklinde yuva bulunmaktadır. Kapiler kanalları tahrip edilmemiş toprağa dikilmelidir. Bu sayede kökler Ekobox altında kısa süre içinde gelişmeye başlayacaktır. Ekobox tarım kutusuna 16 litre su doldurulur, yaklaşık 5 litre su ( can suyu) boru şeklinde ki yuvadan toprağa verilir. Kapağın altına yerleştirilmiş bir yalıtım plakası bulunmaktadır. (ekolojik termal kapak) Gece ekobox içinde bulunan su havadan daha yavaş soğur. Isı farkından dolayı yoğunlaşma gerçekleşir ve kapakta su damlacıkları oluşmaya başlar. Ekobox özel tasarımı ile yoğuşan suyu depolar. Kapağın özel tasarımı su hasadı yapılmasını sağlar. Tarım kutusu ısı farkından dolayı fidan yuvasında klimatik etki oluşturur. Ayrıca fidanı güçlü ve kuru rüzgarlardan da korunur. Ekoboxın temas ettiği yüzeyler daha serin olur bu şekilde toprak sıcaklığı dengelenir ve nem korunur. Fitil sistemi de toprak yeterli doygunluğa ulaştığında su akışını azaltır veya tamamen keser, toprak tamamen kuruduğunda ise fitilden su akışı artar.

Fitilden toprağa sağlanan su, köklerin optimum gelişimi için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bitki daha fazla su bulmak için toprakta ki kapiler kanallar içerisinde bulunan kılcal suları aramaya başlar. Kök gelişimi hızlanır. Bu şekilde kök gelişiminde amaca ulaşılmış olur. Artık oluşan koşulların devamını sağlamak için Ekobox çıkartılıp fidanın güneyine yerleştirilir. Kutu fidanın güneyine yerleştirildikten sonra, fidanın diğer tarafına malçlama yapılır. bu sayede susuz tarım yapılabilir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu