Maddi Yardım

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu Ağustos 2021

Kömür yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında mağduriyetlerini karşılamak ve kış aylarında ısınmalarına yardımcı olmak amacı ile ile yapılan yardımlardandır. Sosyal Yardımlaşma tarafından gelir seviyesi düşük, yardıma muhtaç ailelere kömür yardımları yapılmaktadır. Bu yardılar Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda yapılır. İçeriğimizden yakacak yardımı nasıl alınır, kömür yardımı için nereye başvurulur, nasıl başvuru yapılır, kömür yardımı kimler için geçerli, T.C. ile kömür yardımı başvurusu hakkında tüm bilgileri alabilir ve 2021 yılı için kömür yardımı başvurusu yaptıktan sonra ne zaman dağıtım yapılacak öğrenebilirsiniz.

Kömür Yardımı Kimler için Geçerli?

Kömür yardımı bakıma muhtaç, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için geçerlidir. Vatandaşların ekonomik olarak durumu yok ise yardıma muhtaç olduğunu gösteren yoksulluk belgesini muhtarlıktan alarak kömür yardımlarına ihtiyaç sahibi tüm aileler başvuru sağlayabilir.

Yardıma muhtaç olan vatandaşların belirli şartları taşıması halinde vakıflara, belediyelere, kaymakamlıklara ve sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yaparak kömür yardımlarını alabilirler. Kömür yardımı için daha önceki yıllarda başvuru yapan kişiler tekrar başvuru yapmadan kömür yakacak yardımlarını alabilirler.

Kömür Yardımı için Nereye Başvurulur?

Kömür yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYDV) Vakıflarına yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları dışında kömür yardımı almak için aşağıdaki kurumlara başvuru yapabilir ve kömür desteklerinden yararlanabilirsiniz.

 • Sivil toplum kuruluşlarına
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyelere giderek başvuru yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu 2021 Nasıl Yapılır?

2021 yılında kömür yardımı başvuruları alınmaya devam etmektedir. Kömür yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ilk olarak yaşadıkları yani bağlı bulunduğu SYD vakıflarına başvuru yapmaları ve aktif bir sosyal yardım alma dosyasının bulunması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım dosyası olmayanlar ise kimlikleri ile birlikte bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru sağlayarak yakacak yardımından 2021 yılı içinde yararlanabilecektir.
 • Bunların yanında belediyelere de giderek kömür yardımı başvurusunda bulunarak yakacak yardımı alabilirsiniz.
 • SYDV’lere kömür yardımı başvurusunda bulunabilmek için başvuru dilekçesi gerekiyor.
 • Kömür yakacak yardım başvuru talebiniz için ilk olarak dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir.
 • Dilekçe örneğini sizler için aşağıda paylaştık.
 • Dilekçenizi kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise kuruma daha önce başvuruda bulundaysanız, dosya bilgileriniz incelenir ve tekrar başvuru yapmaya gerek duymadan işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Formu 2021

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Kömür yardımı başvuru formu aşağıda yer almaktadır. Hemen formu doldurabilirsiniz.

Kömür yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri yukarıda bulunan kömür yardımı başvuru formunu ilgili il ve ilçe SYDV Başkanlığına ibraz ederek yanında Kuruma aşağıdaki başvuru dilekçesi ile yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Kömür yardımı için başvuru yapacak kişilerin başvuru dilekçesi doldurarak başvuruda bulunması gerekiyor. Örnek dilekçe örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dilekçe Örneği;

     …………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2021

Ad Soyad:

İmza:

Adres:

Telefon:

Dilekçe aslı için kurumlara başvuru yapabilir ve hemen yardımdan yararlanabilirsiniz.

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin kararı resmi gazete de inceleyebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalıdır. Eğer yok ise kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Kömür için başvuru şartları; 

 • Aktif bir vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Hanede Sosyal güvencesi bulunan bireylerin olmaması gerekir.
 • Sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmaz.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekmektedir.
 • Yoksulluk belgesini alabilmek için hane başına düşen gelirin 853 TL’nin altında olması gerekir.
 • Ekonomik olarak yardıma muhtaç olan vatandaşların muhtarlıktan alınan Yoksulluk Belgesi olması gerekmektedir.
 • Muhtaçlık durumu, Sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılan başvuru ile yetkili olan kişilerin muhtarlık tarafından tespiti yapılması gerekir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvurmamış olması gerekmektedir.
 • Bu şartları taşıyan kişiler kömür yardımı alabilirler.

Bunların yanı sıra son 1 yıl içinde vakıftan veya sosyal kurumlardan evinize inceleme geldiyse tekrar başvuru yapmadan gelen inceleme ekipleri tarafından sizin adınıza kömür yardımı yapılacaktır.

e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • e-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler için henüz böyle bir hizmet verilmemektedir.
 • e-Devletten T.C ile kömür yardımı başvuru yapılamaz.
 • Belediyelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezlerine, Kaymakamlıklara ve Valiliklere giderek başvuruda T.C. kimlik numaranız ile kömür yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Kömür yardımı başvuru sonuçlarınızı sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün.
 • Bunun dışında dilekçeniz ile başvuru yapmanız durumunda başvuru sonuçlarınızı görmek için kömür yardımı sorgulaması yaparak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulama

Adımları takip ederek kömür yardımı sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • e-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.
 • e-Devlet girişinizi yaptıktan sonra sorgulama bölümüne ‘Kömür Yardımı
 • Sosyal Yardım Bilgilerini Sorgulama sekmesinden giriş yaparak kimliğinizi doğruladığınızda karşınıza çıkan ekranda başvurularınız hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu

T.C. ile kömür yardımı başvurusu için Belediyelere, Valilik ve Kaymakamlıklara giderek başvuru formunu doldurarak t.c. kimlik numaranız ile başvuru sağlayabilirsiniz. Bununla beraber e-Devlet sistemi üzerinden e-Hizmetler bölümüne girerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerine girerek Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümüne girerek yukarıda bahsettiğimiz gibi kömür yardımlarınızın başvuru sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yakacak yardımı için gerekli belgeler başvuru sürecinde talep edilir. Kömür yardımı almak için gerekli evraklar şunlardır;

 • Fakirlik belgesi,
 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk durumunu gösteren belge,
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin belgeler ile beraber yardım dilekçesi doldurması,
 • Yardım dilekçesi içerisinde kişisel bilgilere yer verilmelidir.

Yardım başvurusu için gerekli olan Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Hemen bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Belediyelerin Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımları her zaman başvuru yolu ile alınmaz. Kaymakamlık, Belediye ve muhtarlıklardan devlet yönetimine bağlı olan kurumlara yapılan başvurular ile de yapılabilir. Bu başvurular incelenir. İncelenme aşamasında ailenin durumu, ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. Yapılan incelemeler sonrasında Belediye tarafından her kış yakacak yardımı yapılır. Belediye, yakacak yardımında en az 1 ton kömür dağıtımı yapmaktadır. Bu miktar bulunduğunuz şehrin iklim koşullarına, ve aile bireylerinin sayısına göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç sahipleri Belediyeden Kömür Yardımı almak için;

 • T.C Nüfus Cüzdanı,
 • İkametgah Belgesi,
 • Başvuru Formu. ile bulunduğunuz şehirdeki Belediye’ye giderek yakacak yardımından yararlanabilirsiniz.

Sigortalılara Kömür Yardımı Yapılır mı?

Muhtaç durumda olan vatandaşlara yapılan kömür yardımları sigortalı olan ve aylık düzenli gelire sahip olan kişilere yapılmamaktadır. Sigortalı olarak çalışan ancak, hane içerisinde kişi başına düşen gelir 701 TL’den az ise kömür yardımı için başvurularda bulunabilirler.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak? 2021

Başvuru tarihleri genellikle kış mevsimine girerken yapılır. Ekipler tarafından başvuru sonrası 1 ve 2 ay içerisinde yakacaklar sahiplerine teslim edilir. Başvuru tarihleri Eylül, Ekim ve Kasım aylarındadır. Dağıtım ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. TKİ ve TTK Genel müdürlüğü tarafından belirlenerek sevkiyat programı düzenlenerek sahiplerine kömürler teslim edilir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ne Kadar Kömür Yardımı Yapılır?

Belediyelerin kaç torba kömür verdiğini ve ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlarımız için araştırma yaptık. Yapılan araştırmalara göre her aileye 30 torba kömür verilir. Toplamda 750 kilo yardım yapılmaktadır. 

Kömür yardımı başvuruları kabul edilmeyen kişiler kaymakamlıklar tarafından muhtaç ailelere verilen gıda, giyim ve yakacak yardımlarına da başvuru yapabilir. Yakacak yardımı nasıl alınır bilgi için Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu