Konut Kredisi

Tapu Fotokopisi ile Kredi Çekilir mi? Aslı Gerekir mi? Temmuz 2021

Bankalardan ipotek karşılığı kredi çekmek isteyenler tarafından araştırılan tapu fotokopisi kredi çekilir mi, aslı gerekir mi, tarla veya arsa tapusuna kredi çıkar mı, Vakıfbank hisseli tapuya kredi, Ziraat bankası ipotek karşılığı kredisi şartları neler oldu tüm merak edilen konular içeriğimizde yer almaktadır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için tapu senedi ile kredi çekilir mi, kat mülkiyeti tapu senedi nedir, hisseli tapu üzerinden kredi alınabilir mi, tapu senedi ile kredi çekilir mi, aslı gerekir mi, kredi veren bankalar, arsa tapusuna kredi çıkar mı, Tapu harçları ve döner sermaye ücretleri ne kadardır? çeşitli konularda bilgi paylaşacağız.

Hisseli Tapuyla Kredi Alınabilir mi?

Müşterek yani hisseli tapu bir gayrimenkul üzerinde birden fazla şahsın hak sahibi olması ile alakalı olmaktadır. Müşterek tapu ile kredi çekilebilir mi araştırması yapan ve hisseli tapu üzerinden kredi talebinde bulunan vatandaşlarımız için bir çok banka kredi imkanı sağlamamaktadır. 

Ev Tapusu ile Kredi Çekilir mi?

Tapu fotokopisi ile kredi çekilir mi? Ev kredisi için neler gerekli tapunun aslı gerekir mi? İnceleyelim. Bankalar kredi talebinde bulunmuş olduğunuz anda ilk olarak ipotek olarak göstereceğiz tapunun üzerinde hissenin olup olmadığını sorgulayacaktır. Eğer tapunun üzerinde sizden başkasının hakkı yok ise kredi talebiniz değerlendirmeye alınacaktır. Ev tapusu üzerine ipotekli kredi çekebilirsiniz. Ancak çektiğiniz kredinin taksitlerini ödemezseniz sıkıntıya düşersiniz. Ödememe durumu tekrar ederse banka evinize haciz koyarak satabilir.

Kat Mülkiyeti Tapu Senedi Nedir?

Kat mülkiyeti tapu senedinin halk arasında yaygın olarak bilinen bir diğer adı ise kırmızı tapu senedidir. İki farklı renkte tapu türü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kırmızı tapu olurken bir diğeri ise mavi renkte olan tapu türü olmaktadır. Kırmızı renkte olan tapu türü söz konusu olan mülkün projesinde bağımsız bölümlerin olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kullanım alanlarını ve hisselerinin tespit edildiğini de simgelemektedir. Mavi renkte olan tapular ise mülkün bir arsaya ait olduğunu göstermektedir. Mavi renkli tapular arsanın hiç bir kat mülkiyetine geçmediğini işaret etmektedir.

Hisseli Tapu Üzerinden Kredi Alınabilir mi?

Hisseli tapu üzerinden kredi almak isteyen vatandaşlarımız banka başvuruları sırasında olumsuz cevap alabilmektedirler. Bir çok banka hisseli tapu üzerine kredi çekmek isteyen müşterilerine olumsuz cevap verirken bazı bankalar belirli şartlar karşılığında hisseli tapu üzerine kredi imkanı sunmaktadırlar. Bankaların kredi talebinde bulunan müşterisinden istemiş olduğu şartlar ise aşağıdaki paragrafımız da maddeler halinde yer alacaktır.

 • Bankalar hisseli tapu üzerinde kredi imkanı sağlayacağı müşterisinden öncelikle diğer tüm hissedarların kefaletini isteyecektir. Bu durumu ise şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Çekilen kredinin ödenmemesi veya sıkıntılı bir hal alması durumunda yerin satışını kolaylaştırmak için tapu üzerinde bulunan tüm hak sahiplerinin rızasının olması gerektiğini dile getirmektedirler.
 • Kredi talebinde bulunan müşterinin hisseli tapusunu tek tapu hale getirmesi istenecektir. Diğer hak sahipleri ile konuşulup haklarını devretmeleri gerektiği kosgebkredisi.com konusunda ikna etmeniz ve aynı zamanda tapunun bulunduğu alanın tamamının size ait olduğunu göstermiş olduğunuz durumda bankalar size kredi imkanı tanıyacaklardır.

Tapu Senedi İle Kredi Veren Bankalar

Tapu senedi ve hisseli tapu senetleri hakkında yukarıda vermiş olduğumuz kısa bilgilerin ardından tapu senedi ile kredi imkanı sağlayan bankaların listesini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Saymış olduğumuz bu bankalar tapu üzerinden kredi imkanı sağlamaktadır. Fakat bankalara başvuru yapmadan önce kredi türlerini, kredi faiz oranlarını, masraflarını iyice araştırmalı ve size en uygun fırsatı sunan banka ile çalışmaya başlamalısınız.

Ziraat Bankası İpotek Karşılığı Kredi (Araba, Tarla, Arsa, Ev)

Ziraat bankası 36 ay vadeli  gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilme şartıyla ipotekli bireysel finansman kredisi kullandırmaktadır.  Bankadan bu şekilde kullandırılabilecek azami kredi limiti;

 • Konut için ekspertiz değerinin yüzde 80’i,
 • İş yeri için ekspertiz değerinin yüzde 75’i,
 • İmarlı arsa için yüzde 50’sine kadar kredi kullandırmaktadır.

Yüksek tutarlı ihtiyaçların karşılanması amacıyla daha uzun vadeli ve düşük tutarlı krediye tapuyu ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Yine ziraat bankası tapu karşılığı krediler arasında krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilerek Arsa kredisi de kullandırıyor.

Ayrıntılı bilgileri Ziraat Bankasından alabilirsiniz.

Vakıfbank Hisseli Tapuya Kredi

Vakıfbank Kendisi üzerinde veya 3. bir şahsa ait arsayı krediye karşılık ipotek göstererek daha yüksek miktarlardaki nakit ihtiyaçların karşılanması amacıyla Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi kullandırıyor. Kullandırılacak olan kredi limiti ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin yüzde 75’ine kadar kullandırılmaktadır.

Banka tarafından teminat  olarak alınacak arsanın bazı şartları taşıyor olması gereklidir. Bu şartlar;

 • Belediye sınırları içerisinde olan,
 • Hisseli ve üzerinde takyidat (sınırlama) olmayan,
 • Satış kabiliyeti bulunan nitelikte olan
 • Kredi borçlusuna yada eş, çocuk, akraba da dahil olmak üzere bir başka şahsa ait olan arsalar ipotek olarak kabul edilecektir.

Başvuru için gerekli olan evraklar ise;

 • TC kimlik belgesi veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi, emeklilerden, emekli kimlik belgesi de istenir.
 • Adres teyit eden belge, İkametgah belgesi veya
 • Borçlu adına kayıtlı en son tarihli telefon, elektrik, gaz, su vb. faturaların herhangi birisinin fotokopisi,
 • Serbest meslek sahipleri ile rantiyelerden kira, mevduat vb. geliri edenler gelir tevsik edici belge,
 • Arsanın ekspertiz raporu,
 • Arsa tapusu banka tarafından talep edilmektedir. 
 • Arsa ipoteği karşılığı kredinin detayları için bilgi alabilirsiniz.

Tapu Harçları ve Döner Sermaye Ücretleri Ne Kadardır?

Tapu harçları ve döner sermaye ücretlerinde değişikliklerin meydana geleceği konuşulmaktaydı. Fakat girmiş olduğumuz yılda tapu harçları üzerinde bir değişiklik meydana getirilmemiştir. Tapu müdürlüklerine bildirilen satış işlemi harç oranları %2 satıcı ve %2 alıcı olmak üzere toplamda %4 oranında olmaktadır. Tapu müdürlüklerine ödenecek olan döner sermaye ücretleri 15 TL, ilave hizmet bedeli 21,50 TL olmak üzere toplam 178,50 TL olarak bilinmektedir.

 • Döner sermayeler hizmet müdürlüklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Döner sermaye ücretleri tapu müdürlüklerinin belirlemiş olduğu kat sayı ve hizmet bedelinin çarpımı ile ortaya çıkmaktadır. 
 • Bu duruma bir örnek ile açıklama getirmek gerekirse konu aşağıdaki gibi incelenmektedir. Tapu Müdürlüklerinin kat sayıları ise; 0,5-1, 1-1,5, 1,5-2 olarak bilinmektedir. Bu oranlar ise müdürlüklere göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin; Çankaya Tapu Müdürlüğünün Kat sayısı 2,5 Türk Lirası olurken Döner Sermaye Hizmet bedeli ise 157 Türk Lirasıdır. 157* 2,5 = 392,50 Türk Lirası olmaktadır.

Kira kontratı ile kredi çekilir mi adlı yazımıza ulaşmak için tıklayınız. Tapu harçları ve döner sermaye ücretleri bu şekilde belirlenmiştir. Harçlar ve ücretler belirlenmemiş olup net bilgiler elimize ulaştığında sizleri bilgilendireceğiz.

Altın İpotek Kredi Nasıl Alınır?

Bileziğim ve altınlarımı  bankalara ipotek vererek  kredi kullanabilir miyim diye araştırma yapanlar için Türkiye Ekonomi Bankası altın teminatlı kredi veriyor. Teb altın teminatlı krediyi altın birikimlerine dokunmadan altınları bozdurmadan TEB ile anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla, ziynet/külçe altınlarınızı saf altına çevirerek, gerçek kişi altın depo hesaplarına aktarılmasıyla teminata alınması karşılığında Taksitli Ticari Nakit TL. kredi kullanabilme imkanı sunuyor. 

TEB altın teminatlı kredi altınlarını bankaya ipotek olarak gösterenlere özel  24 aya varan vade, 3 aya kadar ödemesiz dönemli ve 30.000 TL’ye kadar kredi desteği imkanı ile sunuluyor. Yalnızca  TEB Kadın Bankacılığı müşterilerine özel olarak sunulan altın teminatlı kredinin tüm detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Denizbank Ev Teminatlı Bireysel Finansman Kredisi

Denizbank Ev teminatlı bireysel finansman kredisi 36 aya varan vadeler ile % 1,71 faiz oranlarıyla Ekspertiz değerinin maksimum %80 sine kadar bireysel finansman kredisi veriyor.

Kredi Tutarı Vade Süresi Faiz Oranı Aylık Taksit
50.000 TL 12 Ay %2,17 4.777,48 TL
50.000 TL 24 Ay %2,17 2.694,74 TL
50.000 TL 36 Ay %2,17 2.015,60 TL
Denizbank Ev Teminatlı Kredi

Evin mi var Kredin var sloganıyla kredi kullandıracak olan Denizbank şubelerine nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, gelir belgesi, ücretli iseniz; maaş bordrosu ya da şirketin imza sirküleri ile birlikte maaş yazısı, serbest meslek sahibi iseniz; son 3 yıllık vergi levhası ile başvuruda bulunabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu