Devlet Tarım Destekleri

Tarla Parası Nasıl Alınır? Dönüm Başına Tarla Parası Miktarları Haziran 2021

Tarla parası nasıl alınır, 2021 yılı için tarla parası yattı mı? merak edenler için tüm bilgiler burada. Çiftçilere sunulan dönüm başına tarla parasının ne kadar olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sayfasında yayınlandı. Çiftçilere destek yapılan alanlar ise çeltik, kütlü pamuk, buğday, arpa, çavdar, yulaf, patates, nohut, mercimek, kuru fasulye, soya, yağlı ayçiçeği, mısır, nadas, yaş çay, kuru soğan ve yem bitkileridir. Tarla parası nedir, nasıl alınır? ne kadar yatacak? soruları ile tarla parası sorgulama ve hesaplamalar, dönüm başı miktarları konusunda detay bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Tarla Parası Desteği

Tarımsal faaliyetleri destekleyip devamlılığını sağlamak amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bir çok destek bulunmaktadır. Tarla parası ise bu desteklerden birisidir. Bu destek bankalar tarafından belirlenen şartlara uyan çiftçilere verilecektir. Ziraat Bankası aracılığı ile yapılan destekleme geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda dönüm başı destekleme verilmektedir. Desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin tarlaları 50 dekar ve üzeri olup içerisinde meyve, sebze, süs bitkisi gibi ürünlerin üretiliyor olması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl verilen destekleme tutarı 100 TL. olmuştur.

2021 Yılı Tarla Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Endüstri bitkileri, süs bitkileri, tohum bitkileri, baklagiller, meyve alanları, orman ve meraya özel çayır bitkileri, mazot, gübre, yem ve tohum gibi destek olarak maddi yardımın sağlandığı bu destekten faydalanmak isteyen tarla sahipleri, ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi’ne) kayıtlı ÇKS belgesi olması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım Müdürlüklerine başvurarak , ekili arazilerinin tahlillerinin yapılmasından sonra Ziraat Bankası Başakkartları ile ödemelerini almaktadırlar. Bu desteği almak isteyen tarla sahiplerinin en az 50 dekar arazilerinin olması ve arazi tahlillerinin yapılmış olması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken detay ise Ziraat Bankasının ödemeyi yapabilmesi için arazi tahlillerinin yapılmış olmasıdır.

Tarla Parası Başvuruları

Çiftçilerin tarla parası adı altında verilen desteklerden yararlanabilmeleri için tarımsal faaliyet ile uğraşmaları gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Belgesi’ nin sunulması ise zorunludur. Başvuru yapacak olanların aidatları ödedikten sonra il müdürlüklerine gitmesi gerekiyor.

Kimlere Verilir?

Devlet destekli olarak verilen bu miktarları herkes talep edemiyor. Yalnızca tarlası olan ve tarımsal faaliyetlerle uğraşanlar yararlanabilmektedir. Bununla birlikte kendine ait tarlası bulunan çiftçiler olması gerekiyor. Kira ödediğiniz bir tarlanız varsa bu destekten yararlanamıyorsunuz. Bu çiftçilere para ödenmemektedir. Yıllık ekimi yapılan tarlalarda destek kapsamındadır.

Tarla Parası Ne Kadar Yatacak?

Fındık üreticileri için verilecek gelir desteği ödemesi dekar başına 170 TL’dir. Sera destekleri ise dekar başına ise 150 TL’dir. Destek kapsamında sunulan meyve ve sebze desteği ise yine dekar başına 50 TL’dir. Aromatik süs bitkileri için verilen destek ödemesi ise 100 TL’dir. Toprak analizi için verilen destek parası dekar başına 2.5 TL’ dir. Bu rakamlar 2021 yılı için güncellenecektir. Dekar başına tarla parası, süs, endüstri ve yağlı tohum bitkileri, meyve alanları, hububat, baklagiller, yumru, süs ve yem bitkileri, peyzaj, mera ve orman özel çayır alanları, için mazot ve gübre desteği olarak verilir.

Tarla Parası Ne Zaman Verilecek 2021?

Tarla paralarının ne zaman yatacağı konusunda bilgi vermek gerekirse; belirlenen tarihlerde T.C. kimlik numarasına göre çiftçilere mazot ve gübre desteği yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası son hanesi 0,2,4,6,8 olanlar belli günlerde gübre ve destek ödemelerini alabilmektedir. Son yapılan ödemeler 21 Mayıs 2021 tarihinde başlamış olup, 1 ay boyunca devam edecektir. Tarım Orman Bakanlığı resmi sitesinden başvuru süreçleri ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Tarla Parası Hesaplama

Üretici çiftçiler için yapılacak olan ödemeler dönüm başına verilmektedir. Verilen bu ürünler arasında yağlı tohum bitkileri, hububat, süs bitkileri, yumru ve endüstri bitkileri, meyve alanları, baklagiller ve yem bitkisi, peyzaj, mera, orman çayır alanları yer almaktadır. Gübre ve mazot destekleri için de hesaplamalar dönüm başına belirlenmektedir.

Tarımsal Destek Tarla Parası Sorgulama

Hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilere destekleme ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Bu çiftçi destek ödemelerinden bazıları vatandaşların hesaplarına geçmeye başladı. Bunlardan biri de mazot gübre desteği olmuştur. Tarla parası yattı mı, yatmadı mı? internetten kolaylıkla sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

 • e-Devlet şifreniz ile portala giriş yapılır.
 • Daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasına geçilir.
 • Bu sayfa üzerinden çiftçi destekleme ödemeleri ile ilgili bilgilerinizi T.C. kimlik numaranız ile öğrenebilirsiniz.

Dönüm Başına Yapılacak Mazot ve Destekleme Ödemeleri

Gübre ve mazot için ödenecek tutarlar bakliyat ve türlerine göre ayrı ayrı gruplandırılmıştır. Aşağıdaki listelerden verilen tutarları kontrol edebilirsiniz.

Gübre Destek ödemesi Dönüm Başı Ne Kadar?

 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemelerinde; 16 TL
 • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemelerinde; 8.00 TL
 • Bakliyat destek ödemelerinde; 8.00 TL
 • Yağlı ayçiçeği, soya, patates, mısır, yaş çay, yem bitkileri; 8.00 TL olarak yapılmıştır. Yeni yılda güncellenen yeni rakamlar eklenecektir.

Yakıt (MAZOT) Destek Ödemeleri Dönüm Başına Ne Kadar?

 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ödemelerinde; 19.00 TL
 • Kuru soğan, kanola, aspir, yaş fındık ödemelerinde; 17.00 TL
 • Bakliyat destek ödemelerinde; 22.00 TL
 • Patates; 27.00 TL
 • Mısır; 25.00 TL
 • Çeltik, pamuk, kütlü mantar; 62.00 TL
 • Soya, yağlı ayçiçeği; 26.00 TL olarak belirlenmişti.
2021 Yılı Tarla Parası Ne Kadar Yatacak ?

Küçük Aile İşletmelerine Devlet Desteği Ne Kadar?

Küçük aile şirketi yardımı, banka kurulu tarafından verilen kararla, resmi gazetede yararlanması sonucunda yürürlüğe girmiştir. Küçük işyerlerinin zirai çalışmalarında devamlılıklarını sağlanması için dönüm başına yardım ödemeleri 100 TL. olarak verilecektir. Küçük aile şirketi desteğinden dönüm başına faydalanmak için ziraatçı kayıt sisteminde kaydı olan çiftçilerden bir olmanız gerekmektedir. 50 dekar ve altındaki alanlarda faaliyet gösteren, süs bitkisi, meyve sebze, tıbbi ve koku aromalı bitkiler üretimi gerçekleştiren çiftçilere dönüm başı verilecek ve kamuya ait kurumlar yararlanamayacaktır.

2021 Yılı Fındık Dönüm Parası Ne Kadar?

Fındık Üreticileri için her yıl düzenli ödenmektedir. Kişi Üzerine kayıtlı olan dönüm miktarı kadar ödenir. Her yıl belli miktarlarda artış gösteren ödenek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sayfası üzerinde paylaşılan bilgiler ile 2021 yılının ilk aylarında belirleneceği düşünülmektedir.

Tarlaya Elektrik Bağlama Maliyetini öğrenmek için tıklayınız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu