Devlet Tarım Destekleri

Tarlaya Elektrik Bağlatma Maliyeti Temmuz 2021 (Konteyner Elektrik Aboneliği)

Tarlaya elektrik bağlatma maliyeti ile ilgili araştırma yapanlar tarafından merak edilen tarlaya elektrik bağlatma maliyeti ne kadar oldu, köylerde ve bahçeye elektrik aboneliği şartları nelerdir, tarımsal sulama elektrik aboneliği şartları, köy-ev-bahçe-tarla elektrik aboneliği için gerekli evraklar, aydınlatma elektrik aboneliği bedeli ve diğer merak edilen konular içeriğimizde yer almaktadır. Bu içeriğimizde köylerde, bağ bahçelerde, tarlalarda, konteynere ve tarımsal alanlarda sulama ve aydınlanma elektrik aboneliği şartları, abone olduktan sonra ne zaman açılacağı, elektrik çekme maliyetinin ne kadar olduğu, maliyet hesaplamaları ve abonelik ve istenen tüm belge ve evrakları sizler için araştırdık.

Bahçe ve Köylerde Tarımsal Elektrik Aboneliği

Köylerdeki bağ ve bahçelerde tarımsal üretim ve farklı bir çalışma yapmak isteyenler öncelikle elektrik ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Hayvancılık olsun, tarımsal faaliyetler olsun hangi alanda faaliyet gösterecekseniz elektrik olmadan işlerinizi halledemeyeceğinizden öncelikli olarak elektriği bağlatmanız gerekecektir. Bahçelerin sulanmasından, elektrikli motorların kullanımına kadar her alanda elektriğe ihtiyacınız olacağından bahçe ve köylerde tarımsal elektrik aboneliğine başvuruda bulunmanız gerekecektir. Tarlasına, bahçesine elektrik bağlatmayı düşünenler önceden hangi alanlarda elektriğe ihtiyaçları olacağını ev elektriğimi yoksa sanayi elektriğine mi ihtiyaç duyacaklarını bilerek ona göre sözleşme gücünü tespit ederek elektrik çektirmek için müracaatta bulunmalıdır. Bahçe ve tarlasına tarımsal elektrik aboneliği için fiyat araştırması yaparak maliyetini öğrenerek talebinizi iletmeniz gereklidir.

Hobi Bahçesi Elektrik Aboneliği

Tarlalara dışında, özellikle pandemi döneminden sonra hobi bahçesine sahip olanlar da artmıştır. Bu bahçeler için de elektrik abonelik için firmalara başvuruda bulunarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki tablolarda maliyet hesaplamaları güncel olarak yapılmıştır.

Tarlaya Elektrik Bağlatma Maliyeti 2021

Tarım arazisi bulunan ve araziyi ekip biçen ve tarım sektöründe yer alan çiftçiler tarlalarına elektrik bağlatmanın maliyetlerinin ne kadar olacağını merak ediyor. Tarlaya elektrik bağlatma maliyeti güvence bedeli, damga vergisi, kesme ve bağlama ücretleri gibi ücretler baz alınarak hesaplanmaktadır. Tarlaya elektrik bağlatma maliyeti 2021 yılı için projeler ve aydınlatma direği gibi masraflarla birlikte ortalama 5.000 TL civarındadır. Bu bedeller ödenmeden herhangi bir şekilde elektrik açma işlemi yapılmayacağından ödenmesi gereken geçtiğimiz yıl için geçerli maliyet kalemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Güvence bedeli, mesken için ortalama 33 TL., Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer amaçlar için ortalama 44,50 TL.,
Mesken için güvence birim bedeli 33 TL./ KW, 6 KW için 198- 200 TL.
Tarım sulama, aydınlatma ve diğerleri için güvence bedeli 44, 5- 45,00 TL./ KW 44,5 x 5: 222,50 TL.
 • Damga vergisi, güvence bedelinin binde 9.48’i kadar olmalıdır.
 • Kesme ve bağlama ücretleri ise işlem başına EPDK tarafından mesken ve ticarethane için alçak gerilim enerji kesme ve bağlama mesken abonesi bedeli 37,3 TL ‘dir. Ticarethane ve sanayi için orta gerilim 189,9 TL.’dir.
 • Perakende satış sözleşmesi bedeli: Elektrik şirketine göre değişiklik gösterir.
 • Dosya bedeli: Güvence bedeline göre belirlenir.

2021 yılında yapılan güncellemeler ve zamlarla birlikte elektrik abone ücretleri güncellenecektir.

Hatırlatmak gerekirse; güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplandığından güvence bedeli olarak ödeyeceğiniz ücret en az 165 TL. olacaktır  Meskenler için ortalama güç ise 6kW: 198 TL. civarındadır.

​Kesme açma bedeli ise tüketicinin elektriğinin bağlanması aşamasında uygulanan mevzuat kapsamında belirlenen yalnızca birinde tüketiciden alınan bedel olmaktadır. Detaylar.

Tarımsal Sulama Elektrik Aboneliği Şartları

Tarımsal sulama elektrik aboneliği için bazı şartların ve evrakların ibraz edilmesi gereklidir. Bunun için bazı evraklar talep edilecektir. Bu evraklar;

 • Abonelik başvuru dilekçesi, inşaat ruhsatı yani yapı ruhsatı yine yapı kullanma izin belgesi olan İskan belgesi, yetki belgesi, vekaletname yeni bir kullanım yeri için ilk abonelik başvurusunda, Dağıtım Şirketi ile imzalanmış olan Dağıtım Bağlantı Anlaşması olarak hazırlanan tüm Ortak belgeler,
 • DSİ yani Devlet Su işlerinden veya Köy hizmetlerinden alınacak olan yer altı suyu, yüzey suyu kullanma izin belgesi,
 • Tarımsal amaçlı sulama yapılacağına dair Tarım İl Müdürlüklerinden alınmış belge,
 • Tarımsal sulama eğer Birlikler adına yapılacak ise bu durumda da aboneliklerde birliğin kuruluş ve yönetimiyle ilgili belgeler istenir.
 • Tarımsal sulama amaçlı tesislerde, sadece sulama amaçlı motopomp ve motopompun aydınlatmasında kullanılan elektrik enerjisine bu tüketici grubu tarifesi uygulanır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınacak olan evraklar kapsamında faaliyette bulunan süt toplama merkezleri, büyükbaş besi ve süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk, yumurtacı tavuk, damızlık kümesi, kuluçkahane işletmeleri, ve seralar da tarımsal sulama tüketici grubuna dahildir.

Tarımsal sulama amaçlı su aboneliği için abonelik işlemlerin başvurularını e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Abonelik sorgulaması yapmak için tıklayınız.

Elektrik abonelik işlemleri için Detaylar linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tarımsal sulama ihtiyacı için istenilen büyüklükte kurulabilen sulama amaçlı güneş enerji sistemleri de işinizi görebilir. Güneş Enerjili Sulama Pompasında bulunan damla sulama ünitesi sayesinde hem tarlada sulama amaçlı kullandığınız sudan tasarruf edip hem de güneş enerjisi sayesinde kendi enerjinizi kendiniz üreterek para kazanabilirsiniz. Elektrik üretimine devlet destekleri GES projelerine teşvik hibe başvurularınızı 2021 yılında da gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım Elektriği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal amaçlı olarak aydınlanma ve sulama gibi ihtiyaçların karşılanması için başvuruların kabul edilebilmesi için tapunun mülkiyetinin cinsi tarla olarak gözükmesi gerekmektedir. Eğer tapuda arazi arsa olarak gözüküyor ise tarım elektriği hakkınız bulunmaz. Bunun yanında tapuda arsa olarak kayıtlı arazinin üzerinden konut, mesken, bağ bahçe evi gibi konut olarak kullanılan herhangi bir yapının da olmaması gereklidir.

Tarımsal sulama için elektrik bağlatılacaksa tarımsal üretim sulama suyunun bulunması gereklidir. Sulama için keson kuyusu ile su teminin de bulundaysanız herhangi bir sorun ve problem çıkmayacaktır. Ancak tarlaya sondaj ile derin kuyu pompası su kaynağı bulunuyorsa bunun için önceden DSİ’ye giderek su kullanım izin belgesi alınması gerekmektedir. Su kullanım izin belgesi DSİ’ den alınmalıdır derin kuyu pompası sondaj yapan firmada ücret karşılığında yapabilir.

Tüm bu şartları sağlayan kişiler ikamet ettikleri İl Tarım Müdürlüklerine tapunun fotokopisi, kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi ile şahsen başvurmaları gerekmektedir. Elektrik bağlatmak için proje kısmında verilecek randevu günü geldiğinde Tarım Müdürlüklerine giderek görevli memurları tarlanıza götürerek uygunluk ya da uygunsuzluk raporu alınmalıdır. Bu rapor kişilere döner sermaye payının yatırılmasından sonra verilmektedir. Bu rapor ile birlikte işinin ehli bir elektrikçi ile proje yapılmalı ve tarlaya yakın mesafeye demir direk ile elektrik alınabilecek olan malzemeler, kutu, kaçak giderici, saat ve kablo ve işçilik gözönünde bulundurularak giderler hesaplanıp,  tarlaya elektrik için öncelikle projelendirme, ruhsat, tesis, abonelik parasını vererek bağlatmak mümkündür. Elektrik direklerinin arasında en az 50 metre olmalı ve her 50 metreye denk gelecek şekilde bir direk dikilmesi gereklidir. Demir direklerin tanesi 1200-1250 TL arasında değişmektedir. Ücretleri buradan görebilirsiniz.

Tarla Parası Nasıl Alınır? Dönüm Başına Tarla Parası Miktarları için tıklayınız.

Elektrik Bağlatma Devlet Desteği Var Mı?

Tarlaya elektrik bağlatma maliyeti projeler aydınlatma direği gibi masraflarla beraber direk, direkleri yükleyen vinç, elektrikçi (malzeme+işçilik) abonelik harcı olarak yaklaşık olarak 4.500 ila 5.000 TL civarında olacaktır. Şehre uzak semtlerde ve köylerde elektrik pek düzenli ve sağlam olmadığından bağ evi gibi kendi evine ve tarlasında direk dikip getirtildiğin voltaj düşüklüğünden dolayı verim alınamadığından ve iş görmediğinde trafo gerekli olacaktır. Elektriksel güç kaynağı durumunda olan trafodan uzaklaştıkça mesafeyle doğru orantılı olarak gerilim düşümü sorunu ortaya çıkar.

Elektrik dağıtım şebekelerinde yönetmeliğe göre izin verilen gerilim düşümü oranı % 5 ‘ tir. Bu % 5 gerilim düşümünü aşmamak için trafoya talep ettiğiniz güç ne kadar büyükse trafoya yakınlık mesafesinin de o kadar olması gerekmektedir. Bu değeri aşan gerilim düşümü oluştuğunda elektrik dağıtım şirketi elektrik verememektedir. Trafonun da gelmesi bayağı masraf tutacaktır.

Tarımsal ve ticari elektrik hattı için devletin kişilere herhangi bir katkıda bulunmamaktadır abonelik ve tüm masrafı kişiler tarafından karşılanmaktadır. Başvuru sonrasında Dağıtım şirketlerin tarlaya giderek sadece gelip denetliyor ve onaylamak suretiyle elektrik çekilmektedir.

Tarımsal elektrik aboneliği için gerekli evraklar içeriğimize de göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Tarımsal Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Olan Evraklar

Tarımsal elektrik aboneliği için gerekli olan bazı belgeler şunlar olacaktır;

 • Köy yerleşim yerinden ya da imar dışında kalan alanlar için; Yapı kullanım belgesi alınmalıdır. Yapı kullanım belgesi başvurusu için tıklayınız.
 • Köy ve yerleşim alanının içinde bulunan alanlar için yapı kullanma hakkında sahip olunduğunu gösteren bir adet belge,
 • Yapı için kullanılacak olan sayacın faturası,
 • Elektrik aboneliğine başvuruda bulunulacak olan kırsal alanın tapu belgesi, pafta numarası ya da parsel numarasının bulunduğu bir adet evrak,
 • Yine abonelik yapılacak olan mülk veya tesisin istenen enerjiyi hangi alanda ne amaçla kullanacağının belirtildiği bir dilekçe,
 • Tesis veya mülk için yüksek dozda enerji gerekiyor ise kurum tarafınca özel bir trafo da ilave edilmelidir.
 • Elektrik aboneliğinin açılacağı mevkinin ayrıntılı bir plan ve proje durumunu gösteren haritası,
 • İstenen belgeler genel olarak belirlenmiş olup; EPDK tarafından ilgili mevzuatta belirtilen başka belgeleri de hazırlamanız istenebilir.
 • Yeni bağlantı yapacak ve elektrik güç tahsisini talep eden aboneliğe başvuru yapanların, dağıtım şirketi ile olan işleri, sözleşmeleri ve diğer işlemleri şahsen takip etmeli ve sonuçlandırması gerekmektedir.

Dağıtım şirketine tüm bunlar için vekil atanması halinde, istenen temsil yetkilerini kapsayan noter onaylı vekaletname ile birlikte başvuruda bulunmalıdır. Eğer bahçe ve tarlada faaliyette olan elektrik aboneliği bulunmuyor ise bazı evrakları da ibraz etmeniz gerekecektir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Tarlaya Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar 2021

Tarlaya, bahçeye sıfırdan elektrik aboneliği kaydı için bazı evraklar gereklidir.

 • Elektrik aboneliği üstlenecek olan kişiye ait kimlik belgesi ve fotokopisi,
 • Tarla ve mülke ait İskan raporu,
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi DASK.
 • Mülkiyete ait tapu ve kira sözleşmesi belgesi,
 • Banka hesabına ait IBAN numarası.
 • Onaylı elektrik projesi olmak üzere sıralanabilir.

Ayrıca bağlantı anlaşması için sözleşme sırasında yukarıdaki belgelere ilave olarak;

 • Elektrik iç tesisleri denetim ve muayene uygunluk evrağı,
 • Onaylı elektrik projesi,
 • İş başlama ve iş bitirme belgesi,
 • Teknik kontrol formu gibi ilgili mevzuatın gerektirmesi halinde istenecek diğer belgeler ile birlikte ibraz eder.

Sınırlı bir süre için, dağıtım sistemine geçici bağlantı talep edilmesi halinde elektrik projesi ve kullanım amacının gerektirdiği izin belgesi de verilerek başvuru sahibi arasında bağlantı anlaşması imzalanır. Bağlantı için anlaşma yapan kişiler dağıtım sistemine elektrik bağlantısının yapılabilmesi için orada yetkili olan dağıtım şirketine ibraz etmesi gereklidir. Bağlantı imar alanı dışındaki yerler 3 gün, imar alanı içindeki yerlere ise 2 gün içinde bağlanır.

Tarımsal arazilerde ve tarlalarda elektrik kullanımı sağlamak ve abonelik açtırmak için başvurularınızı ikamet ettiğiniz illerdeki elektrik dağıtım şirketlerine tüm bu gerekli belgeler ile müracaat ederek talebinizi iletebilir ve sözleşme sonrasında yeni bağlantı yapılarak elektrik hizmetinizi alabilirsiniz. Başvuru dilekçesi için Tıklayınız.

Miras Tarla Kredisi Şartları için tıklayınız.

Konteynere Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

Eğer konteyneriniz varsa da hat çekerek elektrik bağlatabilirsiniz. Listede yer alan bazı evrakları doldurmanız ve abonelik işlemleri için ilgili yerlere iletmeniz gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Köy harici imar imtiyazı arsa kullanma belgesi
 • Konteyner kullanma izin belgesi,
 • Konteyner ve pafta numarası yazılı olan, abonelik işlemleri yapılacak olan kişiye ait evraklar,
 • Sayacın faturası,
 • Bu bölge için, enerji gerektiği takdirde trafo sağlamak için, enerji kullanılacağına dair dilekçe
 • Elektrik sözleşmesinin hazırlanabilmesi için bu bölümün detaylı bir planı olarak sıralanmaktadır. Evraklarınızı size ne yakın elektrik dağıtım şirketlerinden birine teslim ederek en geç bir hafta içinde (genellikle 3-5 gün arası) elektriğiniz bağlanacaktır. Bağlanmadan önce görevli teknik ekip kontrolleri sağlayacak, olumlu olursa bağlantı sağlanacaktır.

Elektrik Abonelik Ücreti Hesaplama 2021

Tarlaya, bahçeye elektrik aboneliği için ödenmesi gereken bedelin toplam tutarını hesaplayacak olursak;

Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için ise 44,5 TL üzerinden hesaplayacak olursak;

 • Güvence bedeli: 44,5 TL/ kW/ en az 5 kW üzerinden 44,5 x 5: 222,50 TL.
 • Kesme bağlama bedeli: 37,30 TL
 • Damga vergisi: Toplam güvence bedelinin binde 9,48
 • Dosya bedeli: Güvence bedeline göre belirlenen miktarda ödenir.

Sözleşme yapılırken güvence bedeli ücreti sözleşme gücünüz kaç kW ise onunla çarpılır ve toplam bir güvence bedeli hesaplanan bedeldir.

 • En az 5 kW üzerinden hesaplanacağından 44,5 TL* 5: 222,50 TL olurken,
 • Meskenler için ortalama güç ise en az 6 kW olacağından 6*33: 198 TL civarında hesaplanacaktır.

Damga vergisi de güvence bedeli olan bu toplam bedelin üzerinden hesaplanarak eklenir. Tablo halinde göstermek gerekirse;

Abone Grubu Sözleşme gücü Güvence Bedeli Kesme Açma Damga Vergisi Dosya Bedeli
Mesken 6 kW 198 TL AG:37,3 TL. Güvence bedelinin binde 9,48’i Elektrik şirketi belirler.
Ticarethane 9 kW 843,3 TL Alçak gerilim G:37,3 TL.

 

Orta Gerilim:189,8 TL.

Güvence bedelinin binde 9,48’i Elektrik şirketi belirler.
Elektrik Abonelik Ücreti Hesaplaması

Sözleşme gücü ise; meskene ve ilk kez elektrik bağlantısı yapılacak olan yerde bulundurulacak olan priz ve lamba sayısına göre hesaplamaktadır. Bu bedel kurulu güç üzerinden bulunur. Sözleşme gücü tüketicinin satış sözleşmesinde, kendi isteği üzerine çekeceğini kabul ettiği güç miktarı olurken, enerji bağlantı veya sözleşme gücü kW birimine göre ölçülür ve perakende satış sözleşmesinde ayrıca belirtilir ve burada belirtilen sözleşme gücüne bağlı olarak tüketicinin aynı anda çalıştırabileceği elektrikli aletlerin toplam gücü de belirlenmiş olur. Sözleşme gücü üzerinde fazla bir elektrik tüketimi yapılırsa sigorta atacaktır bundan dolayı sözleşme gücünün tüketicinin ihtiyacının ne kadar olduğunu çok iyi hesaplanması önemlidir. Sözleşme gücü abonelere tüketim sonrası kesilen elektrik faturasının en alt kısmında yer alır ve faturalarda Watt ‘W’ cinsinden; 1 kW=1000 W olarak da hesaplanabilir. Bu formülü de kullanarak dönüşüm yapabilirsiniz. 6 kW bağlantı gücü 6000 W’a denk gelmektedir. 5 kW ise 5000 W’a denk gelecektir.

Elektrik bağlantı ücreti, EPDK  tarafından her yıl yeniden güncellenir ve belirlenen tarife üzerinden alınacak olan bağlantı bedeli, bağlantı yapılacak yerdeki kurulu güce göre belirlenmektedir

Bahçeye Aydınlatma Elektrik Aboneliği Ne Kadar?

Tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için güvence bedeli 44,5 TL. olduğunu belirtmiştik. Bahçeye aydınlanma amacıyla elektrik enerjisi aboneliği için yaşadığınız ildeki dağıtım şirketine müracaat ederek güvence bedeli olan; 44,50 TL. ile 5 kW çarparak hesaplama yapacak olursak: 222, 50 TL. ve diğer damga vergisi, kesme bağlama, dosya bedeli gibi ücretleri hesaplayarak gerekli belgeler ile başvuruda bulunup abonelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet Elektrik Görevli Tedarik Şirketlerine Abonelik Başvurusu

e-Devlet üzerinden 81 ilimizde bulunan 21 elektrik görevli tedarik şirketlerinin isimlerinin  yanı sıra abonelik ve fesih başvuru hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden dağıtım şirketlerinin sunduğu e-hizmetler şunlardır;

 • Bireysel abonelik başvurusu,
 • Bireysel abonelik fesih başvurusu,
 • Borç bilgileri sorgulama,
 • Ödeme bilgileri sorgulama tüm işlemleri e-hizmet olarak vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. Sizde hemen Buradan yaşadığınız ildeki dağıtım şirketinin isimlerini inceleyebilir dilerseniz bireysel abonelik için başvuru yapabilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu