Hayvancılık Destekleri

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? Geri Ödemesiz Temmuz 2021

Tavuk kredisi almak istiyorum diyenler için Tavuk Çiftliği hibe şartları nelerdir, Ziraat Bankası tavuk Çiftliği Kredisi 2021 yılında devam ediyor mu, salma tavukçuluk hibe desteği nasıl alınır, TKDK tavuk çiftliği proje destekleri ve prefabrik tavuk çiftliği maliyeti tüm merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Serbest sistem gezen salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et pilici beslemek amacıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım ve Orman Bakanlığı İl İlçe Müdürlükleri belirli programlar dahilinde tavuk çiftliği kredisi vermektedirler. Bakanlık geçtiğimiz yıl yine tavuk yetiştiriciliğine ve tavuk çiftliği kurulumuna 30 bin TL geri ödemesiz hibe kredi vermiştir. 7 Yıl vadeli olarak tavuk çiftçiliği kredisi için yatırım ve işletme kredisi sunan Ziraat Bankası ve TKDK tarafından tavuk çiftliği proje destekleri de ayrıca üreticiye sağlanmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak istiyorum ne kadar sermayem olması lazım gibi sorularınıza cevaben kafes tavukçuluğu maliyetinin ne olduğu aynı zamanda salma tavuk çiftliğinin her detayını sizler için araştırdık. Tavuk çiftçiliği kredisine konu olan maliyet hibe ve finansman destekleri ve nasıl alındığı, şartlarının neler olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak için sermayesi olmayanlar ya Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğünce verilen devlet desteğine, yada banka şubelerinden alacakları Tavuk Çiftliği kredilerine başvurabilirler. Bunun haricinde TKDK’ da birçok hayvancılık sektörüne kredi ve destek vermektedir.

Özel bankalardan hayvan kredisi almak isterseniz, eğer talebiniz 5.000 – 10.000 TL. gibi düşük miktarlarda ise, maaş bordronuz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek miktarda kredi istiyor iseniz bu kez banka ihtiyaç kredileri prosedürünü uygulayacak ve sizden kefil veya ipotek talep edecektir.

Adınıza kayıtlı bir taşınmazının veya taşınır ipotek yönetmeliğine uyumlu bir taşınırınız varsa, bu malınızı ipotek ettirerek, malın eksper değerinin %50′ si oranında tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz.

Tavuk çiftliği hibe kredisi Kosgeb İMALAT – Kümes hayvan olarak desteklenmektedir KOSGEB aşağıda ki nace kodları ile bu sektörlere destek vermektedir.

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

T.C Ziraat Bankasında ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak destekleme yapılmaktadır. Bu desteklerin yanında Kamu bankası olan Ziraat Bankası da tavuk çiftliği kredisi vermektedir. Ziraat bankası tavuk çiftliği kredisinin şartları ise;

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2021-2021

Arkadaşlar; nerede okursanız okuyun, kim ne söylerse söylesin, tavuk çiftliği için en iyi desteği Ziraat Bankası veriyor. Ziraat Bankası ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak verilen kredi şartları aşağıda anlatılmıştır.

Ziraat Bankası Kanatlı Kredisi alabilmek için aşağıda ki miktarlarda hayvan beslemek gerekmektedir;

 1. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500  adet,
 2. Bıldırcın yetiştiriciliği için 2.000 adet,
 3. Kaz, ördek ve hindi yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 4. Etlik piliç yetiştiriciliği 10.000 adet,
 5. Devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde hayvan beslemesi veya sayıyı bu seviyenin üzerine çıkarması şarttır.

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisini Resmi Gazete’den okuyabilir, Uygulama Esasları tebliği’ne buradan ulaşabilirsiniz.

İster 100 tavuk alın, ister 50 ördek, aklınızdaki plan ve proje ne ise krediyi çekmeden önce Ziraat ile mutlaka görüşün. Ayrıca Tarım ve Orman Müdürlüklerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ziraat bankasına tavuk çiftliği kredisi başvurusunda istenen belgeler ve şartları yerine getirenler düşük faiz oranları ve uygun vadeli krediler ile tüm giderlerini karşılayabilirler. Ziraat Bankası tarafından 84 ay vade ile finansman desteği sağladığı tavuk çiftliği gibi hayvansal üretim konularını buradan inceleyebilirsiniz.

tavuk-çiftliği-kredisi
Genç çiftçilere tavuk hibesi verilmekteydi.

Genç Çiftçi Tavuk Projesi Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü köye kesin dönüş yapan 18 ile 41 yaş arasında ki gençlere 30 bin lira genç çiftçi hibesi vermiştir.  Geçen yıl verilen genç çiftçi hibesinde kanatlı yetiştiriciliği sektörü de bulunmakta idi. Bu tarihlerde, https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresinden yeni kayıt yaparak, hayalinizde ki tavuk çiftliğini kurmak için destek başvurusu yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl 30 bin lira tavuk çiftliği hibesi almanız durumunda 3 yıl boyunca işletmenizi aktif olarak çalıştırmaya devam ettirmeniz şartı aranmaktadır. Bu para çok büyük bir çiftlik kurulumu için yetersiz olsa da, başlangıç sermayesi olma adına, birçok çiftçinin işini görebilecek miktarda bir paradır.

Kanatlı Yetiştiriciliğine Devlet %75 Hibe Veriyor!

Tavukçuluk için olmasa da, geçtiğimiz yıl hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere %75 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Yani kaz, hindi ve ördek çiftliği kuran girişimci 25 bin lira yatırım yaparsa, Devlet tarafından da, 75.000 TL. hibe veriliyor.

 • Kaz yetiştiriciliği için 500,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği için en az 1.000 hayvan kapasiteli bir tesis kurmak gerekiyor.

Tavukçuluk kredisi Veren Bankalar;

 • Ziraat Bankası, 7 sene vadeli hayvan kredisi vermektedir.
 • Şekerbank,
 • TEB,
 • Qnb Finansbank
 • Denizbank
 • Halk Bankası

Kosgeb destek veriyor mu? Kosgeb hayvancılık sektörüne ve canlı hayvan alımlarına hibe veya faizsiz kredi desteği sağlamaz. Sadece hayvansal ürünleri paketlenmesi, satışa hazır hale getirilmesi ve ticareti için destek alınabilmektedir.

Geçen yıl genç çiftçi projesinde kanatlı yetiştiriciliğine hibe ve teşvikler verilmeye devam edilmiştir. Bunlar;

 • Kapalı sistem yumurta yetiştiriciliği,
 • Gezen serbest sistem tavukçuluk,
 • Besi tavuğu çiftçiliği kurulumu,
 • Civciv yetiştiriciliği tesisleri,

alanlarında devletten 30 bin liraya kadar hibe almanız mümkündür. Başvuru tarihlerini takip edin, sistem üzerinden ön başvurunuzu gerçekleştirin. Daha sonra hibe sözleşmesi aşamasında gereklilikleri yerine getirin. Kendinize ait bir arsanız ve tavuk bakabilecek bölgeniz var ise, daha da şanslısınız. Çünkü proje değerlendirme de tavuk çiftliği hibesi isteyenler için yerinin olup olmaması artı puan olarak değerlendiriliyor.

TKDK Tavuk Çiftliği Proje Destekleri

Kırsal kalkınmada önemli role sahip TKDK tavuk çiftliği projelerine destekler vermeye devam ediyor. TKDK yumurta tavukçuluğunu da desteklemektedir. TKDK yumurta üretiminde aktif olan mevcut tarımsal işletmeler, kapasitelerini artırmamak şartıyla tesislerinde ve ekipmanlarında yenileme ihtiyacı bulunan ve tesislerini, yerleşim bölgelerinden uzak bir alana taşıyanlara destekler vermektedir. Bilgi için tıklayınız.

IPARD-2 12. Döneminde imzalanan sözleşmeler için tıklayınız.

TKDK ;

 • 101-3 nolu tedbiri ile kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için
 • 101-4 nolu tedbiri ile de Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere
 • 103-3 nolu tedbir, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için destek vermektedir. Başvuru yol haritası için tıklayınız.

Salma Tavukçuluğun Maliyeti

Salma tavukçuluk yapmak isteyenlere önerebileceğimiz iki farklı yöntem vardır. Bunlardan biri çadır iken diğer ahır sistemi olacak ancak çadır pek tercih edilmez. Tavuk çiftliği maliyetinin öncelikle her bölgeye göre değiştiğini ve kullandığınız kosgebkredisi.com ekipman gibi yaptığınız harcamalar maliyetinizi etkilemektedir. Kesin bir dille tavuk çiftliği açmak için şu kadar para gerekir gibi bir durum ne yazık ki söz konusu olamaz. Alacağınız hayvanın ırkı, ekipmanların kalitesi gibi konular tavuk çiftliğinin maliyetini etkileyebilir. Salma tavukçuluğun maliyeti hakkında sizlere verebileceğimiz tavsiyeler şu şekilde olacaktır.

 • Öncelikle açacağınız çiftlik ahırdan oluşmalı, beton ve tuğla yapıya sahip olmalıdır.
 • Bu işe girecek ve tek başınıza yapacaksanız 500 tavuk almak mantıklı ancak para kazanmak istiyorsanız ve tecrübeniz varsa ortaklı olarak 1.500 tavuk ve üzeri düşünmelisiniz.
 • 1.500 tavuk için size en az 200 m2 bir ahır gerekmektedir. Ahır’da 10 adet pencere bulunması ve 600’lük fan bulundurmanız gerekir.
 • Betonarme yapıdan söz ettik ancak zeminin beton üstüne 5 – 6 cm talaş dökülmesi gerekmektedir.
 • En az 5 adet tavuk çıkış kapısı bulundurmanız hayvanların çitler ile çevrilmiş bahçeye çıkabilmeleri için önemlidir.
 • Bahçeden söz etmişken bahçeye file çekmeli ve ya gölgelik yapmalısınız. File yapmayı düşünürseniz 1 dönüme 4.600 lira ortalama bir fiyat ödersiniz.
 • Ahır içerisinde follukların bulunması ve 7 hayvana 1 folluk düşmeli, hesaplamayı ona göre yapmalısınız.
 • Ahırda barındıracağınız tavuklardan gelir elde etmeyi düşünürseniz ahırın içerisinde paketleme bölümünüz olması gerekir.
 • Çadır kurmak istiyorum maliyeti ne kadar olur derseniz ortalama 70 bin lirayı gözden çıkartmanız, ahır kurma düşünceniz varsa 120 bin lira ve üzeri sermaye bulundurmanız gerekir.

Unutmayın ki tavuk çiftliği maliyeti hayvanın cinsi, ırkı, çiftliği kuracağınız bölge ve alacağınız malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Salma Tavuk Çiftliği Kurmak İsterseniz, Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

En çok yumurta yapan tavuk en çok para kazandıran tavuk demektir. Eğer ki tavuk çiftliği kurarak yüksek bir kar marjı elde etmek istiyorsanız bu durumda size önerebileceğimiz 9 tavuk cinsi vardır. Tavuk cinslerini verimi az olandan en çok verim alınan yani yumurta sayısının artışına göre sıralarsak;

 • Denizli Irkı Tavuk: Adından da bilindiği üzere denizli çevresinde yetiştirilen tavuk yılda ortalama 100 adet yumurta yapar.
 • Barnevelder: Senede 190 adet yumurta verir.
 • New Hampshire: Yumurta verimi senede 230 adedi bulmaktadır.
 • Amrock (Alman): Yıllık olarak 250 adete kadar yumurta verebilir.
 • Atak ve Atak-s Tavukları: Yılda 270 adet yumurta verir. Aynı zamanda organik yumurta üretiminde kullanılır.
 • Nick Brown Tavuk: Tavuğun verimi yıllık ortalama 280 ile 300 yumurta olarak bilinmektedir.
 • Lohman Brown Tavuğu: Yıllık 260 -320 arasında yumurta vermektedir.
 • Ligorin Tavukları: Yıllık ortalama 300 adet yumurta ( Az yem yiyen, çok yumurta veren tavuk)
 • Orman Tavuğu (Australorp): 21 saatte bir yumurta yapan orman tavuğu yılda 350 adet yumurta vermektedir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu