Eğitim Destekleri

VGM Burs Başvuruları 2021-2022 Ne Zaman? Şartları ve Sorgulama

2021-2022 Eğiti öğretim döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs veriliyor. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrencilere verilen VGM Burs başvurusu ne zaman, kimler yararlanabilir, şartları nelerdir? tüm detaylar haberimizde..

VGM Burs Başvuru Tarihleri 2021

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2021-2022 döneminde verdiği burs başvuruları için henüz bir başvuru tarihi belirlenmedi. Başvurular başlamadı. VGM sitesinde konu ile ilgili açıklama yapıldığında sitemizden ne zaman burs başvuru yapabileceğinizi öğrenebilir, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

VGM Burs Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Tarihler açıklandığında, burs almak isteyen ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri kurumun web sayfası vgm.gov.tr adresine girerek gerçekleştirebilir. Hem eğitim yardımı hem de yükseköğrenim burs başvuruları buradan online yapılabilir.

Her eğitim yılının başında başvurular açılır ve başvuru şekli, zamanı ile ilgili tüm bilgiler VGM web sayfası www.vgm.gov.tr üzerinden en az 15 gün önceden bildirilir. Burs başvurusu sonuçlarını da yine kurumun sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Başvurularınızı online yapacağınız için, sorun yaşamamak adına, akıllı cep telefonları ve tabletler yerine masaüstü bilgisayarları ve laptopları kullanmanız önerilir. Ayrıca, tarayıcılardan Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla FireFox birini seçerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

VGM Ne Kadar Burs Veriyor? 2021

Yeni 2021-2022 eğitim öğretim yılında VGM tarafından;

  • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL,
  • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL,
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL verileceği öngörülmektedir.

Başvuru Yapan Öğrencilere Burs Nasıl Ödenir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) internet sitesinden açıklanan duyuruda, burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs ödemeleri okulun bağlı olduğu yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılmaktadır.

Öğrencilere burs veren diğer kurumları, karşılıksız burs veren kurumlar içeriğimizden inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

Burs Almaya Hak Kazananlar için Gerekli Evraklar

İlgili kurumdan burs almaya hak kazanmış olan öğrenciler Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından istenen gerekli belgeler ve burs alacak olan öğrencinin adına açılan banka hesap cüzdanlarını kuruma iletirler. Hesap açtırılacak banka Vakıf Katılım Bankası olmalıdır. Bulunduğunuz il veya ilçede Vakıf Katılım Bankası yoksa 0850 202 1 202 veya 444 44 77 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. işlemler tamamlandığında banka kartı ile birlikte diğer belgeler öğrencilerin adresine gelecektir.

Kartını alan öğrenciler yatan burs miktarlarını ortak ATM’ler aracılığı ile çekebilir. Vakıf Katılım Bankası öğrencilerden herhangi bir kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş, yenileme, değiştirme, iptal etme gibi ücretler almamaktadır. Havale, EFT, internet şubesi, çağrı merkezi aracılığı ile havale, bakiye sorma, ATM/BTM cihazları, hesap özeti dökümü, otomatik ödeme talimatı, para yatırılması, vergi ödemelerinden komisyon ve ücret kesintisi, hesap işletim ücreti veya masraf ve ücret kesintisi talep edilmez.

VGM Bursları Ne Zaman Yatar?

Başvuruları olumlu olan öğrencilerin alacakları ödemeler her ayın 10. gününe kadar banka hesaplarına kurum tarafından yatırılır. Vakıflar Bölge Müdürlüklerince yatırılan burslarınızı kartınızla çekebilirsiniz. 25 adet Vakıflar Bölge Müdürlüğü bulunmakta olup, tüm iletişim bilgilerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

VGM Yükseköğrenim Bursundan Yararlanamayacak Olanlar

Burs imkanından faydalanamayacak olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre açıklanmıştır. Bu kişiler:

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Yine aynı yönetmeliğin 5. maddesi 2. fıkrasında ise:

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

denilmiştir.

Kimler VGM Ortaöğrenim Bursundan Yararlanamaz?

Ortaöğretim öğrencilerine verilen burslardan faydalanamayacak olanlar:

  • Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar.

MEB bünyesinde resmi okullarda okuyan anasınıfı öğrencilerine ortaöğretim bursu verilmez. Ayrıca yabancı vatandaşlar da burstan yararlanamazlar. Burs alırken özel okul veya açık öğretim okulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim meslek lisesine geçenlerin de bursu kesilir.

KYK Bursu Alanlar VGM Bursundan Yararlanabilir mi?

Yükseköğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumundan (KYK) burs alıyorsanız, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesinin (e) fıkrasına göre yükseköğrenim bursundan yararlanamıyorsunuz. Bu maddeye göre, kamu kurumlarından karşılıksız burs veya eğitim yardımı alanlar VGM yükseköğrenim bursundan yararlanamaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonuçları bu nedenle KYK burs sonuçlarından sonra açıklanmaktadır. Öğrenciler hem KYK hem VGM burs başvurusu yapabilir. Ancak KYK bursunu almaya hak kazananların VGM bursu alma hakkı yoktur. Eğer almaya hak kazanmışsa taahhütname imzalanıp imzalanmamasına bakmadan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir.

KYK Öğrenim Kredisi Alanlar VGM Bursu Alabilir mi?

Öğrenim kredisi alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs imkanından yararlanabilir. Herhangi bir engel olmayıp başvurularınızı yaparak burs alabilirsiniz.

Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?

Aynı burs türünden kardeşler aynı anda yararlanamaz. Ancak, biri yükseköğrenim diğeri de ortaöğretim bursu alabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği’nin 1. Ek Maddesinde belirtilen kontenjandan yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrencilerin yükseköğrenim bursu alan kardeşleri varsa her iki kardeş de yükseköğrenim bursundan yararlanmaya devam etmektedir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu