Maddi Yardım

Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar Hangileridir? Temmuz 2021 BAŞVUR

Ülkemizde birçok yardıma ihtiyacı olan vatandaş bulunmaktadır. Bununla birlikte koronavirüs salgını sebebi ile yardıma ihtiyacı olan kişiler artış göstermiştir. Maddi, gıda, yakacak, barınma desteği gibi birçok destek araştırılmaktadır. Maddi yardıma ihtiyaç duyanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, diğer dernek ve vakıflar, Belediye Başkanlıkları, Aile, Sosyal hizmetler Bakanlığı birimleri, sosyal hizmetler gibi bir çok kurum, dernek ve vakıflar çeşitli yardımlar yapmaktadırlar. Bunlarla ilgili tüm merak edilen, yardım yapan dernekler ve vakıfları, nasıl başvuru yapacağınızı ve yapılan yardımları içeriğimizden öğrenebilir, bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Muhtaç Kişilere Yardım Yapan Dernek ve Vakıflar

Ülkemizde muhtaç kişilere yardımda Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşları sıralayacak olursak;

 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği.
 • Düşün Taşın Derneği.
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği

Maddi koşullar kişilerin ödeme güçleri hakkında belirleyici rol oynamaktadır. Maddi bakımdan sıkıntıları bulunan herhangi bir kişi bankadan alacağı kredinin geri ödemesinde muhtemelen birtakım sıkıntılar yaşayacaktır. Bankalarda kişilere esasen bu kapsamda kredi imkânları sunmaktadır. Bunların haricinde birtakım hususi durumlarda söz konusu olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise banka üzerinden kredi çeken bir iş adamı işinde gerçekleşecek olumsuz olaylar sonucunda aldığı bu kredinin geri ödemesini gerçekleştiremeyebilir. Bu gibi olaylar yaşayan kişilerin kredilerini ödemeleri oldukça zor olacaktır. Elbette ki kredisini geri ödeyemeyen vatandaşlar diğer herhangi bir banka üzerinden de kredi imkânından faydalanamayacaktır. İşte bu yüzden sonucu icraya varacak kadar ilerleyen bu gibi zamanlarda vatandaşlarımızın mantıklı ve çözüm temelli düşünce yapıları ile hareket etmeleri gerekmektedir. Eğer bu şekilde hareket edilmez ise içinde bulunduğunuz durum çok daha sıkıntılı bir hal alabilir. Peki, bu durumda nereden ya da kimden maddi yardım alabilirim diyorsanız Kimse yok mu derneği hakkında bilgi sahibi olmanızın size mutlaka faydası dokunacaktır.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar

Ekonomik destekten faydalanmanın birkaç metodu bulunmaktadır. Vatandaşlar kimse yok mu müracaat formunu tamamlamayarak bu desteklerden faydalanmaya hak kazanırlar. Bahsettiğimiz birkaç yöntemden ilki bankaların cazip miktarlarda verdiği kredilerdir. Ülkemizde hâlihazırda hizmet veren çoğu banka bulunmaktadır. Bu bankalar değişik faiz oranları ve değişik vade süreleri ile kişilere birtakım kredi imkânları sunmaktadır. Örnek vermek gerekir ise ihtiyaç kredileri, eğitim kredileri, taşıt kredisi ve benzeri gibi çeşitli çoğu kredi seçenekleri vardır. Kimse yokmu derneğinden nasıl yardım alırım diyen kişiler ise ilgili bankalarına müracaat etmelerinin ardından gerekli görülen onaylardan geçerek kredi imkânından faydalanabilmektedirler. Bankalar tarafından verilen bu kredi imkânlarından faydalanma süreci sanıldığı kadar basit bir süreç değildir. Vatandaşın banka hesaplarının durumları, aylık geliri, geçmiş zamanlarda kredi alıp almadığı, eğer alındıysa bu kredinin düzenli ödenip ödenmediği gibi durumlar araştırılmaktadır. Bu araştırmanın ardından vatandaşın kredi sahibi olup olamayacağı karara bağlanmaktadır.

Yardım Yapılan Destekler Nelerdir? 2021

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşların yardımları nelerdir şimdi de bunlara göz atalım.

 • Barınma Desteği: Zor bir süreçten geçen kişilerin ülkemizin verdiği destekler kapsamında internet siteleri aracılığı ile kimse yok mu müracaat formunu tamamlayarak barınma desteği imkânından faydalanma fırsatları bulunmaktadır. Çağımızda ülkemiz barınma kapsamında kişilere insan sağlığı ve sorumluluğu bilincine sahip olması doğrultusunda barınma destekleri vermektedir. Aile bakanlığının bu kapsamda birçok planı ve hizmetleri bulunmaktadır.
 • Yemek ve Yakacak Desteği: Vakıflar ve dernekler müracaat formu ile her ay ülkemizin belirlemiş olduğu seviyelerde yakacak ve gıda desteklerinden faydalanabilmektedirler.
 • Eğitim Yardımı: Eğitim yardımı diğer desteklere nazaran vatandaşların daha pratik bir şekilde faydalanabildiği destek çeşididir. Yüksek öğrenim veya diğer düzeylerde bulunan öğrenciler vakıf burs başvuru formunu doldurarak bütün eğitim yardımlarından yararlanabilmektedirler.
 • Engelli Parası: Ülkemiz engelli parası kapsamında kişilere destekler vermektedir. Engel çeşidine ve seviyesine bakılarak belirlenen bu miktar ile kişiler rahat bir nefes alabilmektedirler.
 • Dul Maaşı Yardımı: Eşi vefat eden vatandaşlar gerekli müracaat işlemlerini gerçekleştirmelerinin ardından dul maaşı desteğinden faydalanabilmektedirler.
 • Bebek Bakım Yardımı: Zor durumdaki ailelerin bebeklerinin bakım masraflarının giderilmesi amacıyla verilen destek biçimidir. Sosyal Yardım Kurumunun internet sitesi aracılığı ile müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar ve Kişiler isimli içerikte, kuruluşlar haricinde hayırsever vatandaşların, iş adamlarının ve diğer zenginlerin yardımları anlatılmaktadır.

Şuan Türkiye’de 111.323 adet faal durumda dernek bulunmaktadır. Bu derneklerin bir bölümü yardım amacıyla, bir bölümü de, belirli bir faaliyetin icrası için örgütlenmiştir. Türkiye’de ki tüm dernekler internet sitesi olan Dernekler Dairesi Başkanlığına kayıtlıdır.

Dernekler Dairesi Başkanlığı

Fakire ve yoksula yardım etmek amacıyla Dernekler Dairesi Başkanlığından izin almadan her dernek yardım toplama yetkisine sahip değildir. İzin almadan yardım toplama hakkına sahip, Kızılay, Yeşilay gibi toplamda 12 adet dernek mevcuttur.

Son dönemde Fakir Ailelere Devlet Yardımı yapılmaktadır. Bunun için talepte bulunan ailenin yardıma ihtiyacı olup olmadığı araştırılmakta, kurul tarafından verilen karara göre destek sağlanmaktadır.

Yardım Eden Kurumlar Nelerdir?

Aşağıdaki derneklerin bir bölümü maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yardım eden Dernekler ve Vakıflar, Kurum ve Kuruluşları görebilir başvuru sağlayabilirsiniz.

Ülkemizde muhtaç kişilere yardımda bulunan temel dernek ve vakıfları sıralayacak olursak;

 • Unices Türkiye Milli Komitesi: Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs 2.Cadde 3.Sokak Bilkent Ankara Tel: 0312 290 3390
 • İHH İnsanı Yardım Vakfı: Büyük Karaman Cad. Taylasan Sk. No: 3 34083Fatih / İstanbul Tel: 0212 631 21 21
 • Uluslararası İnsani Yardım Derneği: Yeşilova Mh. Akdeniz Cad. No:2 Küçükçekmece İstanbul Telefon:0212 541 48 00
 • Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği : 0222 222 1442
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği: Dr. Mediha Eldem Sok. No:67 Kocatepe Çankaya ANKARA Telefon: 0312 431 62 20
 • Çanakkale İnsani Yardım Derneği: Kemalpaşa Mah. Değirmenlik Çıkmazı 2. Sok. No:7/3 Çanakkale
 • Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı: Nispetiye Mh. Gökçe Sk. İlser Apt. No:2 D:1 Ulus / İstanbul Telefon: 0212 534 33 82
 • Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği: Kavaklı Mah. Veziri Cad. No: 38 Osmangazi / BURSA Tel: 0224 223 31 81
 • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No: 55/3 Maltepe Çankaya Tel:  0312 231 4545
 • İnsani İnşa Derneği: Yamanevler Mahhallesi Fatih Sultan Mehmet Cad. No:48/3 Ümraniye / İSTANBUL Telefon: 0 216 631 32 30
 • İyilikder Yardımlaşma Derneği: Ali Kuşçu Mah. Başimam Sokak No: 11 Daire:1-2 Fatih – İstanbul 0212 534 68 25  – 26
 • Beşir Derneği: Yeni Mahalle Süreyyapaşa Cd. Sardunya Sk. No:24 Pendik – İSTANBUL 0216 375 40 42
 • Diyarbakır İnsani Yardım Derneği: Dr. Sıtkı Güral Caddesi 67 Sk. Asur Karakoç Apt. No:1 Kayapınar
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği: Adres Ömer Ağa Mah. Cumhuriyet Cad. Gülistan Apt. No: 126 K: 4 D: 7 İzmit 0262 325 22 02
 • Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği: Musalla Bağları Mah. Güllüce Sk. No:13 Selçuklu / KONYA Tel: 0332 234 16 16
 • Vuslat Derneği: İstoç Ticaret Merkezi 1. Yol Sokak (2416 Sokak) Aktem Plaza No:4/3 (PTT Yanı) Bağcılar İletişim No: 0212 659 28 80
 • Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı: Küçük çamlıca Mahallesi Çilehane Yolu Caddesi No: 12 Posta Kodu: 34696 Üsküdar 0216 428 39 60
 • Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği: Parseller Mah. Taşköprü Cad. Selda Sok. No: 40 / A Ümraniye Tel: 0507 899 45 56
 • Düşün Taşın Derneği: Vatan Mah. Esenler Cad. Begonya Sok. (Eski Adı Akasya Sok) No: 7/3 Bayrampaşa 0212 501 49 87

DİKKAT! BU DERNEKLERİN HEPSİ MADDİ YARDIM YAPMAMAKTADIR!

Bu dernekler haricinde Türkiye’nin tüm illerinde fakirlere ve yoksullara maddi destek sağlayan bir çok dernek mevcuttur. Derneklerin bütçe durumu, yardım projeleri ve mevzuat hükümlerine göre başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitemizden hiçbir şekilde maddi yardım veya destek sağlanmamaktadır. Eğer isterseniz, sitemize yorum yazabilirsiniz. Ancak güvenliğiniz için cep telefonunuzu, banka hesap ve IBAN numaranızı, kişisel bilgilerinizi göndermeyiniz. 

Kira Yardımı Yapan Vakıflar 2021

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aktarılan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara istenen yakacak, barınma, çocuk eğitimi ve kira gibi yardımlar yapılmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan ve kira ödemekte güçlük çeken vatandaşlara verilen kira yardımının amacı evsiz vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılmaktadır. Kira yardımı desteğini almak isteyen kişiler için ilk şart, kira desteği başvurusu yapan kişinin kaldığı hane gelirinin belirlenen rakamın altında olması ve kira yardım parasına muhtaç olması gerekmektedir. Kira yardımı almak için bu şartın dışında başvuru yapan kişinin dul, emekli, yetim veya ölüm aylığı alması şartların arasında yer almaktadır. Bununla beraber sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaş alan kişiler bu destekten yararlanamıyorlar. Kira yardımı yapan vakıflar araştırılmasında ilk olarak Aile, Sosyal Hizmetler Bakanlığı yer almaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise bu işlem için Kaymakamlıklardan destek almaktadır. Kaymakamlıklar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte kira yardımı verilecek olan kişiye ulaşarak yardım yapıyor. Bu destekten yararlanmak için bulunduğunuz şehirlerdeki Bakanlık’tan bilgi alabilir ve başvuru sağlayarak kira yardımı alabilirsiniz. Kira yardımı başvurusu için TIKLAYIN.

Koç Holding Para Yardımı

Yardım yapan dernek ve vakıflar ile beraber şirket ve holdinglerde yardımlar yapmaktadır. Koç Holding ihtiyacı olan aileye desteklerde bulunmaktadır. Bunların arasında maddi yardım destekleri de bulunmaktadır. Koç Holding ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak giyecek, gıda, eğitim, yakacak ve para yardımlarında bulunmaktadır. Para yardımı destekleri hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için KOÇ HOLDİNG sayfasından duyuru ve burslar bölümün takip edebilirsiniz. Verilen ilanlara başvuru yaparak yardımdan yararlanabilirsiniz.

Koç Holding gibi Dedeman Holding’de bu tarz yardımlarda bulunmaktadır. Resmi sitesinin burs ve duyuru bölümünden yardım desteklerini takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Desteği Başvuruları hakkında bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu