Esnaf İşyeri Destekleri

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar (Faizsiz) Temmuz 2021

İşyerinizi yeni açmış iseniz ve acil paraya ihtiyacınız varsa bu içeriğimiz de dükkanını yeni açan, yeni iş kuran genç esnaflara kredi şartları, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Esnaf kefalet 30 bin TL. faizsiz kredi, en kolay esnaf kredisi veren bankalar hakkında ayrıntılı açıklamalar yapacağız. Esnafa faizsiz kredi ne zaman verilecek?

Mart 2021’den beri görülmekte olan koronavirüs ile mücadele kapsamında gelinen duruma göre toplum sağlığının korunması amaçlanırken aynı zamanda bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlara yönelik açıklanan paket olan  Ekonomik İstikrar Kalkanı Paket programı hayata geçirildi. Bu kapsamda koronavirüs nedeniyle işletmelerinin faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesi veya etkilenme durumunun önüne geçmek amacıyla T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Esnaf Destek Paketi devreye alındı. Halkbank işbirliği ile esnaflara kullandırılacak olan 25.000 TL İşletme kredisi desteği ile 25.000 TL Paraf ticari kart desteği Halkbank tarafından iki yeni ürün adı altından esnaflara sunuldu.

Esnafa Kredi Şartları Nelerdir?

Yeni Dükkan Açanlar Faizsiz Esnaf Kredisi Çekebilir mi? en çok araştırılan konular arasındadır. Devlet kuruluşları kredi verirken işletmenin yeni veya eski olma durumunu göz önüne almazlar. Önemli olan esnafın ticari kredi şartlarını veya o dönem belirlenen şartları taşıyıp taşımamasıdır. Devlet kuruluşlarının belirlediği kriterleri taşımak birinci önceliktir. Örneğin;

 • Destekten 1 kez faydalanmak,
 • Kuruluş üyesi KOBİ olmak,
 • İşletme sahibinin başvurması,
 • Güncel beyanname vermek.
 • Sisteme kayıt yaptırmak vb. gibi;

Bankaların şartları arasında en önemli husus, talep edilen kredi miktarıyla orantılı bir ticaret içerisinde bulunmak gerekir. Bu yeni esnafın en çok problem yaşayacağı konudur. Dükkanı henüz yeni olan, aylık belirli bir gelir düzeyi bulunmayan, bu düzeyi beyanname ile gösterme imkanı olmayan esnafların ticari kredilere başvurmaları zordur. Bu kapsamda yeni esnafların bunun yerine bireysel ihtiyaç kredilerine başvurmaları önerilebilir. Bunun için de gelir belgesi şart olduğundan yeni esnafa gelir belgesiz kredi başvurusu yapmak mantıklıdır.

Yeni Esnafa Kredi Hangi Bankalar Veriyor?

Akbank, İş bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat,  Denizbank, Qnb Finansbank, Garanti, Halk Bankası, Odeabank gibi özel ve kamu mevduat bankalarının tümü, gerekli evrakları hazırlayan ve kredi şartlarını taşıyan tüm esnaflara  en kolay şekilde kredi verirler. Bu destek için herhangi bir banka ayrımı yapılmasa da, beyanname verdiğiniz bankayı seçmeniz önerilir.

Ne Zaman Verilecek?

Esnaf kefalet ve Halk Bankası aracılığıyla faizsiz esnaf kefalet kooperatif kredisinin tekrar verilmesi beklenmektedir. Zira KOSGEB 50 bin TL. faizsiz esnaf kredisini daha önce 30 bin çekenler faydalanamadı.

Yeni Esnafa KGF Desteği İle 200 bin TL. Kredi İmkanı

Esnaf kredilerini vatandaşlara sunarken bankalar birçok sebebi öne sürerler. Bu sebeplerin en başında kredi sicil geçmişidir. Kredi siciliniz kötü ve 6 aylık bir ticari geçmişiniz yok ise bankalar kredi vermekte tereddütte düşerler. Yeterli ticari geçmişinizin bulunmaması halinde bankalardan teminat mektubu dahi alamayabilirsiniz. Ancak bir miktar sermayeniz var ise bunu bankaya vererek teminat almanız mümkün olacaktır. Esnaflarda aranan bir diğer özellik ise kredi notudur. Kredi notu düşük ise alacağınız kredi miktarı da doğru orantıda düşecektir. Yeni esnafların krediye ulaşmak da sıkıntı çekmesinin sebebi bankaların geri ödemeye dair kafalarında düşüncelerin birikmesidir.

Devletin esnafa destek olmak için yeni başlattığı bir kampanya ile esnaflar teminata gerek kalmadan Kredi Garanti Fonu sayesinde kredi alabilecekler. Bu kapsamda iş hayatına yeni atılmış birçok esnaf istediği sermayelere kavuşarak işletme ihtiyaçlarını giderebilecektir.

Esnafa Kredi Şartları ve Belgeler Nelerdir?

 • Yeni açılan dükkana ait vergi levhası,
 •  Esnaf veya ticaret odası kayıt belgeleri,
 • SGK Hizmet Döküm Belgeleri (varsa)
 • Ticaret sicil gazetesi ile imza sirküleri,
 • İşyeri sahibine ve varsa ortağa ait kimlik fotokopileri,
 • Eski esnaflar için 3 yıllık gelir gösteren hesap özeti gelir bilanço belgeleri istenirken yeni esnaftan talep edilmese de, bu belgeye göre limitler belirleneceğinden kredi miktarı düşük olabilir.
Esnaf kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Yapı ve Kredi Bankası: 36 ay vadeli üst limitsiz kobi kredileri için hemen başvurabilirsiniz.

Vakıfbank: Uzun vadeli birden fazla taksit ödeme seçeneği ile halden anlayan Dost Kobi kredileri hakkında detaylı bilgi almak için Tıklayınız.

Garanti Bankası: Tüm kobi ihtiyaç kredileri ve başvuruları yapmak için Garanti Bankası sitesini ziyaret edebilir veya size en yakın banka şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeni esnaflara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Kendi işyerinizi kurmak istiyorsanız ve sermaye sıkıntısı çekiyorsanız bankaların verdiği faizsiz kredilere başvuru yapabilirsiniz


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu