Emekli

Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek İçin Ne Yapılmalı? Temmuz 2021

Emekli olma hayali  ile uzun yıllarını çalışarak geçiren emekli adaylarının ortak düşünceleri emekli oldukları zaman yüksek maaş almaktır. Emekli olduklarında alacakları maaşın ne kadar olduğunu merak eden kişiler için yüksek emekli maaşı alabilmek için ne yapmalı bunların yollarını araştırdık.  Yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapılmalı?

Yüksek emekli maaşı alabilmek için SGK prim ödemelerinizin yüksek olması en önemli etkendir. Prim ödemelerinizi tavan üzerinden yaparsanız alacağınız maaş ‘da o kadar yükselecektir. Maaşınızın yüksek alıyor olmanız emekli maaşınızı da yüksek alacağınız anlamına gelmez. Çalışıyorken yüksek maaş alıyor olabilirsiniz ama prim ödemelerinizin asgari ücret üzerinden yapılmadığınıza dikkat etmelisiniz. İşyerinizden aldığınız prim ve ikramiye ödemleri maaşınıza ekleniyor mu, bundan emin olmalısınız. Emeklilikte yüksek maaş alabilmek için en azından son 3,5 yılınızın ödemelerini tavan üzerinden prim ödemesi bildirimi yapabilirsiniz. Bunlar ile kosgebkredisi.com birlikte kadınlar için doğum, erkekler için askerlik ve yurt dışı borçlanmaları sosyal güvenlik tavanı üzerinden ödemeler yapılırsa emekli maaşları olumlu yönden etkilenir. Son 3,5 yılda maaşlarınızın yükselmesi için SGK prim tavanları önemliyken, aşağıda belirttiğimiz yöntemler dikkate alınıyor.

 • 1999 yılından önceki yıllarda sigortalı olanlar için gösterge-katsayı sistemi üzerinden en son ki 10 yıl yada son 5 yılın ortalamasını,
 • 2000-2007 yılları arasında sigortalılar için TÜFE’li güncelleştirilmiş prim gününe dayanan sisteme göre hesaplama,
 • 2008 yılında sonraki yıllarda sigortalı olanlar için ABO (Aylık Bağlama Oranı)  ve gelişme hızının sadece %30’u hesaplamalara katıldığı  yeni sisteme göre hesaplama.

Daha önceki yıllarda emekli maaşı asgari ücretin %70 oranının aşağısında olmuyorken, 2008 yılında yapılan reform ile 2008 yılı sonrasında ABO %35 düşürüldüğü için emekli maaşı düşük olarak bağlanmaktadır. Bundan dolayı prim sayısı, enflasyon, asgari brüt ücret büyüme hızı gibi veriler dikkate alınarak aylıklarda daha farklı hesaplamalar yapılmaktadır.

Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek İçin Ne Yapılmalı? Detayları ile inceleyebilirsiniz.

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Askerlik yapan ve doğum yapan kadınlar yurtdışında bulunanlar için borçlanma hakkı bulunmaktadır. Borçlanmalarını yaparken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu süreçlerdeki borçlanmalarını tavan üzerinden yaparlarsa maaşlarında %70’e kadar artış olacaktır. Aylık hesaplanırken öncelik olarak 2000 yılından önceki çalışmalara bakılıyor. Bu dönemlere ait çalışmalar hesaplanırken sadece kazanç ve prime değil yaşa da bakılmaktadır.

Emeklilikte Yüksek Maaş Almanın Formülü

Emekli olacak kişiler alacakları maaşı ne kadar yükseltebileceklerinin formülünü aramaktadır ve yüksek maaş almanın birçok formülü bulunmaktadır. SGK’ya prim ödemenizin yüksek olarak yani tavan ücret üzerinden kazanç olarak bildirilmesi avantajınıza olacaktır, SGK uzmanlarının da tavsiyeleri üzerinden yapılması gerekenleri ise;

Sigorta primine esas bildiriminizi tavan üzerinden yapın;

Emekli olmanız son 3,5 yıl kadar bir süre kaldıysa bu süredeki prim ödemelerini yüksek yani tavan üzerinden yatırırsanız, son yıllarda tavan üzerinden yapılan ödemeler sizin yüksek emekli maaşı almanızı sağlayacaktır. Özel sektör veya kamu sektörlerinde son 1.261 gün kuralına dikkat ederseniz bunlar ile birlikte bağkurlu yerine SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarına göre hesaplanacağı için hem yüksek maaş alırsınız hem de yaş haddinden dolayı daha erken emekli olursunuz. Primlerinizi yüksek yatırmanız çalışırken de yüksek maaş alacağınız anlamına gelmez, ödemelerinizi tavan üzerinden yapamıyorsanız kosgebkredisi.com en azından asgari ücret üzerinden  yapılmasını sağlayabilirsiniz. Emeklilikte yüksek maaş alabilmek için birde prim ve ikramiye ödemelerinizi gösterin. Emekli aylığına yansıyacak olan prim ve ikramiye gibi ödemelerin prim esas kazancına eklenmesi germektedir. Bu konudaki gerekli kontrolleri yaparak ödemeler priminize yansımıyorsa bunu düzeltmelisiniz.

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama (MAAŞTAN KESİLEN)

İkinci Sigorta;

Başka bir işte sigortalı olarak çalışma imkanınız varsa emekli olduğunuzda yüksek maaş almak istiyorsanız bunu yapmalısınız. Prim ödemelerinde eksik bir gün varsa zamanında müdahale edebilmek için, primlerinizi gün sayısının tam olarak yattığını SGK hizmet dökümünden zamanında kontrol etmeniz gerekiyor. Başka bir işyerinde çalışıyorsanız ikinci sigortanız olsa da aylık 30 gün üzerinden sayılacaktır ancak, kazanç toplamı baz alınacağından ikinci sigortalılık sizin emekli aylığınızı yukarı çekecektir.

SSK Üzerinden Prim Ödemesi Yapın;

SSK ya tabii olanlar bağ-Kur ve tarım bağ-kurlulara nazaran daha fazla emekli aylığı alacaktır. Bu sebepler ile eğer iş değiştirme imkanınız varsa iş değiştirin yada SSK olarak statünüzü SGK’ ya tabi olarak değiştirin.

Borçlanma Ödemelerinizi Tavan Üzerinden Ödeyin;

Kadınlarda doğum borçlanma erkekler de ise askerlik ve yurt dışı borçlanmaları sosyal güvenlik tavanı üzerinden ödeme yapılması durumunda emekli aylığınız artacaktır. İlk kez emekliliğe hak kazananların başvuru esnasında dolduracakları Tahsis Formundaki bakmakla yükümlü kişi, evdeki eş ve çocukları da eklediğinde aylık hesaplanırken aylık bağlama oranı artar.

Emekli Olmanın Şartları

Kadın ve erkeklerin emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeniz ile birlikte ilk sigortaya giriş gününüz çok önemlidir. İlk işe giriş tarihiniz ne kadar erken tarihli ise emekli olabilmeniz o kadar kolaylaşacaktır.

Emekli olabilmek için; 

 • Emeklilik prim gün şartını doldurmak 
 • Yaş haddi şartı; Kadınlarda 7.200 gün 58 yaş, erkeklerde ise 7.200 gün 60 yaş 
 • Sigortalılık süresi; Emekli olacağınız yaşınızı doldurana kadar sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir.

Bu şartları yerine getiren herkes emekli olamaya hak kazanmaktadır.

Emeklilik Yaşı

Erkekler için sigortalılık süresi başlangıcı 08 Eylül 1976’dan önce olanlar, 55 yaşını doldurmuş olama ve en az 5 bin gün veya 55 yaşını doldurmamış olmakla ile birlikte 25 yıldan beri sigortalı olma ve en az 5 bin gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalı primi ödemiş olma şartlarını yerine getirenler emekli aylığına hak kazanmaktadır.

08 Eylül 1999 ve 30 mayıs 2008 yıllarında işe giren kadınların emekli olabilmesi için 7  bin 200 gün prim günü ile 58 yaşında, erkeklerin ise 7 bin 200 prim gün sayısı ile 60 yaşını tamamlamaları ile bu hakkı kazanabilirler. Görüldüğü gibi 08 Eylül 1999 gününden sonra sigortaya girişleri olanlar için süre diye bir kavram kalmamıştır. 7 bin günü doldurmak ve 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün alması gerekmektedir. SGK primi gün hesaplamasında ay 30 gün, yıl 360 gün üzerinden hesaplanır. Doldurulması gereken 7200 prim günü 20 yıl olacaktır. 9000 prim günü ise 25 yıl olacaktır. 4 bin 500 günden de kişiler emekli olabiliyor ancak, 60 yaşını doldurmak,  25 yıllık sigortalık süresi ve en az 4 bin 500 gün prim ödemek şartı ile kısmi emekli olunabilmektedir.

Bu şekilde 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk kez işe girecekler için sigortalılığı bildiren erkeklerden, 4A kapsamında sigortalı sayılanlar için kısmi emeklilik şartı 5.400 gün olarak uygulanır. Ne zaman emekli olacaklarının hesaplaması belirtilen primi doldurdukları güne göre belli olacaktır.

Diğerleri için emeklilik  prim günü ve yaş şartları tablosu aşağıdaki gibidir;

 • 01 Ocak 2036 ve 31 Aralık 2037 tarihleri arasında sigortaya girişi olacaklar için 7200 gün prim ile 61 yaş şartı,
 • 01 Ocak 2038 ve 31 Aralık 2039 tarihleri arası için 7200 gün prim ile 62 yaş şartı,
 • 01 Ocak 2040 ve 31 Aralık 2041 tarihleri arasında olanlar için, 7200 gün prim ile 63 yaş şartı,
 • 01 Ocak 2042 ve 31 Aralık 2043 tarihleri arasında  olanlar için, 7200 gün prim ile 64 yaş şartı,
 • 01 Ocak 2044 ve sonrası için 7200 gün prim ile 65 yaş şartı ile emekli olacaklardır.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? HER AY MÜJDESİ ! hemen başvurun.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli olabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi ve belirlenen prim ödemelerinden sonra yaş şartını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanılıyordu. Bu hakkı kazanmak ile birlikte başvuru yapabilmek için, e-Devlet üzerinden Gelir Aylık Ödenek talep belgesinin verilmesi başvurusunda bulunarak emekli maaşı bağlanması için talepte bulunabilirsiniz. Bir diğer başvuru seçeneği de SGK kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuru yaparak aylık bağlama talebinde bulunabilirsiniz. Maaş başvurusunu tamamlayan vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alacakları konusunda araştırmalar yapıyor.

Emekli Maaşları Ne Kadar?

Emekliliğe hak kazanmak için yıllarca çalışan emekliliğe hak kazanan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ne kadar emekli maaşı alırım sorusudur. Emeklilik için 4A,4B ve 4C sigortalılık kollarından hesaplama yaparak ne kadar maaş alacağınızın hesaplamasını yapabilirsiniz. Yazımızın devamında Sigortalılık kollarına göre ne kadar maaş bağlanacak tüm hesaplamaları görebilirsiniz.

Emekliliğe hak kazanan kişiler emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlarsa e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. Emekliler ve emekli olacak kişiler e-devlet sistemi üzerinden birçok konu hakkında bilgiye sahip olabilirler. 4A,4B ve 4C sigortalılık kollarında SGK üzerinden hesaplamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

4A Sigortalıların Emeklilik Maaşı Hesaplaması

SGK’ ya e-Devlet üzerinden başvuru yapan 4A  sigortalılar ne kadar emekli aylığı alacaklarını SGK aylık hesaplama üzerinden öğrenebilirler. TC. kimlik numarası ve SSK sicil numarası, baba adı, nüfus il ve doğum tarihlerini yazarak 3 bin 600 gün ve üzerinde prim ödemeleri olanlar aylık hesaplamalarını yapabilirler.

4A Sigortalıların Emeklilik Hesaplamaları.

4B Bağ-Kur Emeklilik Maaşı Hesaplaması

Tarım ve esnaf bağ-kurlularının  4B sigortalıları için aylık hesaplamasını buradan yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ile doğrulama kodunu yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Hizmet bilgileri bu ekran üzerinde kurallara uygun bir şekilde girilmemişse aylık bu ekran üzerinden hesaplanamaz. 5 bin 400 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler için aylık hesaplaması yapılmaz.

Emekli Maaşları Ne Kadar?
4B Bağ-Kur Emeklilik Maaşı Hesaplaması

4C Kamu Çalışanlarının Maaş Hesaplamaları

Kamu çalışanlarının prim gün sayılarını doldurmaları durumunda ne kadar maaş alacaklarını buradan hesaplayabilirler. Aşağıdaki görseldeki derece, kademe, ek gösterge, makam-temsil-görev tazminat göstergesi, hizmet yılı, hizmet ayı, kıdem yılı, ikramiye yılı, aylık tarihi, pay/payda ve kıdem tazminatı ek gösterge butonlarını doldurarak emeklilik maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emeklilikte En Yüksek Maaş
4C Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SSK Tavan ve Taban Sınırları

2021 yılında geçerli olacak sigorta prim ödemeleri tüm yıl boyunca aylık brüt asgari ücret 3.577,50 TL. olmuştur.

01 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 dönemine ait;

 • Günlük alt sınırı 98,10 TL. aylık alt sınırı 2.943,00 TL
 • Günlük üst sınır 735,75 TL. aylık üst sınır 22.072,50 TL olmuştur.

2021 yılında 3.577,50 TL brüt ücret üzerinden hesaplanacak olan emekli aylığı ise esnafta 2 bin 36 TL, 2000’den önce emekli olan SSK’lılara 2 bin 410 TL ve memurlara 3bin 100 TL oldu.

Emeklilik ödemelerinin kişilerin maaşlarının yüksek alabilmesi için tavan ve taban sınırının önemli olduğunu söylemiştik. Aşağıda vermiş olduğumuz listede son 10 yıllık alt sınır ve üst sınır miktarlarını inceleyebilirsiniz.

 • 01.01.2020 – 31.12. 2020 Alt sınır 2.943,00 TL Üst sınır 22.072,50 TL
 • 01.01.2019 – 31.12.2019  Alt sınır 2.558,40 TL Üst sınır 19.188,00 TL
 • 01.01.2018 – 31.12.2018 Alt sınır 2.029,50 TL Üst sınır 15.221,40 TL
 • 01.01.2017 – 31.12.2017  Alt sınır 1.777,50 TL Üst sınır 13.331,40 TL
 • 01.01.2016 – 31.12.2016 Alt sınır 1.647,00 TL Üst sınır 10.705,50 TL
 • 01.01.2015 – 30.06.2015 Alt sınır 1.201,50 TL Üst sınır 7.809,90 TL
 • 01.07.2015 – 31.12.2015 Alt sınır 1.273,50 TL Üst sınır 8.277,90 TL

En Yüksek SSK Emekli Maaşı

2008 yılından sonra yapılan düzenlemeler ile birlikte çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı düşüyor ve prim ödeme günleri arttığı için daha çok prim ödüyorlar. Ödemelerinin karşılığında ise yüksek aylık alacaklarını düşünüyorlar ama daha az emekli aylığı alıyorlar. Ancak bu durum herkes için aynı değil, yüksek maaş alıp sigorta prim ödemelerini tavan üzerinden yapanlar emekliliğe hak kazandıklarında dahi çalışırlarsa her ay emekli maaşlı 20 TL. daha artar. Bunu örneklendirmek gerekirse; 2021 yılında asgari ücret 3.577,50 TL. üzerinden hesaplarsak 8.000 TL. üzerinde maaş alanların çalışmaya devam ettikleri süreye göre maaşları da artacaktır. 8.000 TL. altında maaş alanların ise azalacaktır. Yapılan son düzenlemelere göre 2008 yılı sonrasında çalışma süresi arttıkça aylık bağlama oranı düşmektedir. 20 yılın üzerinde prim ödeyenler daha fazla prim ödemelerine karşılık emekli aylığı düşmektedir.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Ödeme Tarihi için tıklayınız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu