Esnaf İşyeri Destekleri

Ziraat Bankası Esnaf Destek Kredileri Haziran 2021 Faiz Oranları

Devam eden pandemi döneminde sıkıntı yaşayan esnaflarımız için Ziraat bankası en uygun kredi desteklerine devam ediyor. İhtiyacı olan ve teminat sıkıntısı çekenler işletmelere destekler verilmektedir. Ziraat Bankası esnaf destek kredileri ve esnaf teşvik kredi başvuruları, faizsiz esnaf kredisi başvuruları şartları, 25 bin TL esnaf kredisi başvuruları ve esnaf kredi kartı başvuruları hakkında detaylı bilgileri esnaflar için araştırdık.

Ziraat Bankası Esnaf Destek Kredileri Nelerdir?

Banka tarafından esnaflara uygun koşullar ile destek olmak amaçlı farklı kredi paketleri oluşturulmuştur. Esnafların ihtiyaçlarını karşılaması için bu kredi paketleri ile 50.000 TL kadar ihtiyaç kredisi verilmektedir. Ayrıca kişiler başvuru yaptıkları paketlerin diğer özelliklerinden faydalanabilirler. Oluşturulan kredi paketleri ise;

 • Spot Kredi; Spot kredisinin tutarı, uygulanacak faiz oranı ile vadesi kredinin kullanıldığı tarihteki piyasa koşullarına göre günlük olarak hesaplanır. Ancak kredinin kapanışına kadar faiz oranı sabit kalır.
 • Rotatif Kredi; Günlük, aylık ve 3 aylık sıklıklarda, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık sonunda yada devre sonlarında faiz tahakkuku yapılır. Maksimum vade süresi ise 12 aydır.
 • İskonto Kredisi; İskonto, iştira edilecek senedin vadesi, çekin keşide tarihi ile sınırlı olup vadesi ve keşide tarihine en çok 6 ay kalmış olan senetler ve çekler iskonto yada iştira işlemine kabul edilir. Sizde işletmenizin nakit ihtiyacını karşılamak için iskonto ve iştira kedisine başvuru yaparak sent portföyünüzü bankadan karşılayarak uygun faiz oranları ile geri ödeme yapabilirisiniz.
 • Gün İçi Kredi; Esnafların gün içindeki çok kısa süreli nakit, provizyon açığı yada havale gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak verilen kredidir. Gün içi kredilerinin vadesi 1 gündür. Gün sonunda kapatılmayan krediler normal ticari kredi gibi işleme tabi tutulmaktadır.
 • Nakit Yönetim Kredisi;  Aracılık edilen kurum tahsilatlarında sahip olunan valör kazancının belirli bir kısmının nakit çıkış gerektirmemektedir. Nakit yönetim kredisi olarak kullanılır. Sosyal güvenlik kurumu primleri, operatör ve vergi ödemeleri gibi ödemelerde kullanılır. Ancak, esnafların nakit yönetim kredisinden faydalanabilmesi için bankada kredi geçmişinin olması gerekmektedir.
 • Taksitli Krediler; İşletmelerin ihtiyaçlarını kolaylık ile karşılayabilmesi için uygulanan bir kredidir. İşletmeye uygun ödeme planı yapılarak taksitler halinde geri ödenerek. Vade süresi ise faiz oranlarına göre değişiklik göstermektedir.

Belirtilen bu kredi paketleri için Ziraat bankası şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Esnaf Teşvik Kredileri

Ziraat Bankası Esnaf kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankasından yapacağınız esnaf kredisi başvuruları şubelerden yapmanız gerekiyor. Başvuru için şahsen kendiniz gidip başvuru yapmalısınız. Başvuru esnasında yanınızda bağlı olduğunuz odaya veya borsa tarafından verilmiş üyelik belgesinin bulunması gerekmektedir. Diğer evrakları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Esnaf Teşvik Kredisi Başvurusu ve Özellikleri

Esnaflar işletmelerine ait nakit ihtiyaçları için Ziraat Bankası ve KOSGEB iş birliğiyle destek kredileri uygun faiz oranları ve ödeme kolaylıkları ile hizmet vermektedir. Kosgeb veri tabanına kayıtlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler yararlanabilmektedir. Kredinin özellikleri ise;

 • İndirimli faiz oranları ile nakdi destekler verilmektedir,
 • Kobilere finansal destek sağlamak amacıyla kredi faizinin bir bölümü yada tamamı KOSGEB tarafından karşılandığı kredilerdir.

Kosgeb tarafından belirlenen ve bankanın aracılık ettiği bu krediler;

 • İhracat finansman desteği,
 • İşletme sermayesi desteği,
 • İstihdam desteği,
 • Acil destek,
 • Makine teçhizat desteği,

adı altında verilmektedir. Başvurularınızı Ziraat Bankası şubelerinden yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Esnaf Destek Kredileri için yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Teşvik Kredisi Başvuru Yaparken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf destek kredisi başvurusu yaparken gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı,
 • Son 2 yıla ait gelir tablosu,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • İmza sirküleri,
 • Güncel vergi levhası,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Varsa şirket sahibi, şirket veya ortaklar adına kayıtlı mal varlığı dökümü.

Gerekli görülmesi halinde ve gerekli koşullara bağlı olarak banka şubelerinden farklı belgelerde istenebilmektedir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi
Esnaf Destek Kredisi Başvurusu ve Özellikleri

Ziraat Bankası 25 Bin Lira Esnaf Kredisi Başvurusu

Banka tarafından belirlenen esnaf kredisinin en üst limiti 25.000,00 TL.’dir. İşletmeniz için yapacağınız harcamalar ve diğer ihtiyaçlarınız için kullanacağınız kredilerde 36 ay vade imkanı vardır. Vade süresi ile birlikte %1.75 faiz oranı sunmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz tablodan aylık ve toplam geri ödemeleriniz miktarlarını inceleyebilirsiniz.

Kredi Miktarı Vade Süresi Faiz Oranı Aylık Ödeme Toplam Ödeme
10.000 TL 12 Ay %1.75 951,41 TL 11.416,95 TL
15.000 TL 24 Ay %1.75 802,08 TL 19.249,89 TL
25.000 TL 36 Ay %1.75 996,64 TL 35.879,11 TL
Örnek Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor Mu?

Ziraat bankası tarafından esnafa verilecek olan kredilerinin faiz oranları vade sürelerine göre belirlenmektedir. Esnaflar, işletmelerinin dönemsel ve gün içi destekleri için uygun faiz oranlarından ve bankanın vermiş olduğu 1 günlük kredilerden yararlanabilir. Ancak, banka şuanda faizsiz kredi imkanı sağlamamaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat bankası esnaflara sunmuş olduğu bankkart başak ve bankkart business kartlarınızı vadesiz hesaplarınıza uyumlu hale getirerek havale, EFT, para yatırma ve para çekme işlemlerinizi bu kartlar üzerinden kolaylıkla yapabilir ödemelerinizi ise hasat zamanına göre ayarlayabilirsiniz. Kart başvurularınızı ise aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemler ile yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu